'Ik zwalk terug en hoor achter me mijn zoon roepen' EGBERT JAN zo'n 300 euro per maand aan terrasjes en concerten. Ik houd van metal. Voor corona uitbrak had ik voor 200 euro aan tickets, maar alle optredens zijn uitgesteld. Kleding koop ik meestal een keer in de twee jaar, en dan meteen voor een paar honderd euro. Vroeger ging ik de stad in om te winkelen, nu koop ik kleding online. Ik hou van het merk Tommy Hilfiger, maar als bij Dirk van den Broek een vest in de aanbieding is voor 20 euro, of sokken voor een habbe- krats, dan koop ik die ook. Ik hoef niet hip te zijn, wat dat betreft ben ik een dorpeling. Een spijkerbroek moet wel van goede kwaliteit zijn. Mijn duurste broek kostte 160 euro, meestal betaal ik rond de 100. Als ik tekortkom voor mijn huur bijvoorbeeld, dan schiet mijn vader het voor en betaal ik het zo snel mogelijk terug. Zolang ik studeer betalen mijn ouders m'n telefoonabonnement en zorgverzekering. Mijn ouders zijn mijn steun en toeverlaat. Ze staan achter mijn besluit te stoppen met de oplei ding. Ik was 21 toen ik ontdekte dat ik acte ren leuk vond. Ik heb eerst twee jaar een deeltijdopleiding aan een particuliere theaterschool gedaan. Dat hebben mijn ouders betaald, dat kostte 13.000 euro. Als ik later rijk ben betaal ik het terug. Voordat ik naar de toneelschool ging, had ik al aardig wat acteerklussen ge daan. Vooral reclames. Daarmee kun je in een dag duizenden euro's verdienen, al merk ik dat die vergoedingen inmid dels flink naar beneden zijn bijgesteld. Nu wil ik me meer richten op filmen. Ook hoop ik een kans te krijgen om presentator te worden. Ik ga weer een tijdje bij mijn ouders in Drenthe wonen. Daar wil ik een documentaire of voorstelling maken over mijn meervoudig gehandicapte broertje. En ik werk daar in de horeca. Ik verdien er 12,50 euro per uur en je deelt in de fooienpot. In Amsterdam kreeg ik meestal rond de 11 euro. Als er audities zijn in de Randstad, doe ik daar zeker aan mee. Ik mag altijd de auto van mijn ouders pakken.'' De stilte in een oud herenhuis in het historische centrum van een rivierdorp kan beklemmend zijn. Zeker op een vroege zaterdagochtend, en al helemaal als de bewoner een man alleen is. Die man heeft de afgelopen vijf dagen overdag gewerkt, van huis uit want het is coronatijd. Vijf avonden heeft hij de gezelligheid opgezocht: twee keer bij iemand thuis, twee keer in de horeca, één keer hier. Een geluid, wat was dat? In de vale ochtendschemer tikte er iets, of toch niet. Een kraakje in de trap, maar dat doet die trap wel meer. Dan weer niets, een heel diep, in zichzelf verloren, verdovend, ochtendlijk niets. Het is 6 uur, ik zwalk terug de slaapkamer in - en hoor achter me mijn zoon roepen. Pap! Als een steekvlam. wankelt er niets, je hebt ermee uit de voeten te kunnen. Mijn dochter blijft altijd één nacht, en dan krijg ik milde beris pingen. Bij het ontbijt schudt ze het hoofd als ze de homp kaas uit de folie haalt. ,,Die moet je toch recht afschaven. Dit lijkt wel de Rots van Gibraltar.'' Ze maakt een foto en stuurt hem naar haar broertje. Tegen mij: ,,Kom eens wat vaker naar Utrecht. Dan kunnen we ergens lunchen.'' Als mijn zoon aan komt waaien gaat hij meestal meteen door het dorp in, matties opzoeken. Als hij terugkomt zijn de lichten al uit. ,,Verkoop dat grote huis en kom in Gouda wonen'' zegt hij de volgende ochtend. ,,Bij mij in de buurt.'' Roepend zoals vroeger. Pa-hap! Mijn kinderen zijn het huis uit, dochter zeven jaar, zoon vijf, maar hij was een paar periodes terug; vijftien maanden geleden is hij definitief vertrokken. Geleidelijk komen ze allebei minder vaak langs. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl De dagen waren vol. Maar die zaterdagochtend, nanacht eigenlijk, is het stil. Ze begrijpen het niet, die twee. Overdag gaat het wel, maar in het holst van zo'n stille nanacht had ik liefst dat zoon daar echt op de trap had gestaan. Het empty nest brengt huwe lijken aan het wankelen, maar wat als je alleen woont? Dan Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (28) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 24 OKTOBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87