Met deze tips komt je tuin de winter goed door KI Soms lijkt het nog nazomer, maar de voorbije weken was het toch vooral kil regenweer. Ook de eerste vorstprik ligt op de loer. Laat je niet verrassen en bereid je tuin nu al voor op de kou. 26 Onkruid Blijf nog even onkruid wieden. Veel voorkomend onkruid als straatgras en kleine veldkers groeit in een zachte winter gewoon door, bloeit en zaait zich uit. Onkruid zit, na de vele regenbuien, nu heel los in de grond en kun je er makkelijk uit trekken. Schoffelen doe je op een droge dag, als de aarde niet zo plakkerig is. Terras Weken aan regen hebben je tuin deugd gedaan. Het gazon is opge veerd, asters en siergrassen staan er fris bij en je terrasplanten hoefde je geen water te geven. Al schuilt daar een gevaar in: mogelijk hebben je potplanten te veel nattigheid gekre gen. Haal daarom de schaaltjes onder je terrasplanten vandaan. Van te lang met hun voeten in het water staan, gaan plantenwortels rotten. Haal de meest fragiele planten naar binnen: citrusbomen, de Mandevilla, oleander, Agapanthus en balkongera niums mogen geen vorst hebben. Je olijfboom kan buiten blijven, op een plek uit de koude noordoosten wind. Wordt er vorst aangekondigd, dan haal je hem tijdelijk naar binnen. Laat hem niet in je woonkamer over winteren, daar is het veel te warm. Een vijgenboom in pot kan tegen kou, let er wel op dat hij niet omwaait bij een storm. Pluk alle grote, onrijpe vijgen eraf, die rijpen niet meer. De kleine groene bolletjes, ter grootte van een erwt, laat je hangen. Dat zijn de vruchten voor volgend jaar. Laat de tuinmeubelen staan, er komen nog zonnige weekenden aan. En buiten bezoek ontvangen blijft vanwege corona veiliger dan binnen. De meeste tuinmeubelen mogen het hele jaar buiten staan. Rieten of geweven meubilair zoals tuinlounges en zitbanken dek je af met een hoes of haal je naar binnen, daar kruipt 'Onkruid zit na de vele regenbuien heel los in de grond en kun je er makkelijk uit trekken.' snel vuil in. Teak en andere houten meubelen laat je onbedekt. Hout moeten kunnen ademen, anders krijg je schimmels. Reinig met bruine zeep of soda, laat drogen en behandel met olie of een protector. Bomen en hagen Snoei alle hagen nog eens strak. Ook de wolken en blokken van taxus, buxus, Ilex crenata, Photinia, struik kamperfoelie (Lonicera nitida) en Osmanthus mogen nog een laatste, lichte knipbeurt hebben. Knip gerust al je leibomen in vorm nu de bladeren er nog aan hangen, dan hoef je je straks minder bladeren te ruimen. Leibomen mag je de hele winter snoeien, behalve de groen- blijvende zoals Photinia of steeneik. Wit de stammen van je fruit bomen. Zo'n laag witsel is effectief tegen parasieten die zich in de schors willen nestelen en beschermt de stam tegen vorstscheuren. Je kunt kalkwitsel als poeder kopen of kant en-klaar. Hang lijmbanden rond de stammen van de appel, peer, kers en pruim. Zo vang je de wintervlinder, waarvan de rups je vruchten aan vreet. Hang ook lijmbanden rond kastanjebomen, tegen de paarden- kastanjemineermot. Siertuin Vergeten je lavendel te snoeien? Knip alle sprieterige stengels af en snoei maximaal een derde van de plant weg, in een mooi bolletje. Zo gaan ze netjes de winter in. Klimplanten met veel losse twijgen, zoals klimrozen, kiwi(bes), blauweregen of klimop, kort je in vóór de herfststormen ze losrukken. Maak alvast stukken tuin schoon waar je deze winter wat wilt planten, over enkele weken breekt het plant seizoen voor rozen, struiken, bomen en hagen aan. Verplanten kan al. Vaste planten en siergrassen kun je in oktober nog planten; daarna is het wachten tot maart of april. Wacht met het rooien van dahlia's, canna's en gladiolen, de meeste w m bloeien nog. Snoei hortensia's niet, dat mag pas in maart of april. Ook van vaste planten en siergrassen blijf je af, de droge stengels beschermen je tuin tegen slagregen en vorst en zijn schuilplekken voor insecten. Gazon Blijf grasmaaien op de hoogste stand. Plant krokussen in het gazon voor de bijen en hommels, die vinden in februari en maart nog maar weinig eten in de tuin. Plant je latere bloem bollen, zoals blauwe druifjes ge mengd met narcissen, zet ze dan in een groep. Zo kun je er in de lente omheen maaien. Loop zo weinig mogelijk op je gazon en de aarde. Die zijn nu heel sponzig door al dat regenwater. Voorkom platdrukken. Compacte grond is slecht voor je tuin. 'Veldsla, andijvie en radicchio blijven mooier als je ze bij kou een dekentje geeft' Moestuin Plant knoflook op een zonnige plek waar het water 's winters niet (lang) blijft staan. Je oogst dan verse in juni. Heb je nog veldsla, andijvie of radic chio? Leg er bij koude nachten een vliesdoek over. Deze salades kunnen tegen vorst, maar blijven mooier als je ze een dekentje geeft. Kruiden als munt, citroenverbena en citroenmelisse verliezen nu snel hun blad. Droog een paar takken voor thee. Je kunt bieslook, oregano en citroenmelisse splitsen als de planten te breed uitgegroeid zijn. Graaf de kluit uit, steek de pol met een spade in vier of zes stukken en plant er een of twee terug. De rest pot je op, deel je uit of plant je elders. Laat moestuinbedden niet onbe dekt. Strooi een dik pak hefstblade- ren over de lege plekken, dat houdt de grond kruimelig en de voedings stoffen blijven langer in de grond. Denk aan de dieren Zorg dat vogels een warm nest hebben om te schuilen en slapen. Schrob je nestkastjes met heet water, laat drogen en hang weer op. Draag handschoenen, in oude nestjes zitten soms vogelvlooien. Begin met het voederen van de vogels; ook al vinden ze nu nog volop eten in de tuin, ze moeten de tijd krijgen om een vetreserve op te bouwen voor de winter. Egels gaan vanaf oktober of no vember in winterslaap; zorg dat er een paar hopen bladeren of takken liggen waar ze onder kunnen krui pen. Ook padden, kikkers en sala manders maken gebruik van zulke hopen. Of plaats een egelhotel: een wijnkistje met een tunnelingang. ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO Klaar voor de eerste kou LAURENCE MACHIELS De meest fragiele planten haal je naar binnen, die mogen geen vorst hebben. - ;T i - Begin alvast met het voederen van de vogels. Hang lijmbanden om je fruitbomen, zo vang de de wintervlinder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74