het gezin Mijn favoriete hulpmiddelen O Klusvrouw Hieke Grootendorst 25 'Hang zeker niet met je mond aan de kraan voor een slokje water nadat je je tanden hebt gepoetst' Was kleding van de patiënt apart Stop natte doekjes meteen in de was Zet een kwartier lang alles open andere toiletspullen en laat hem of haar dit altijd meenemen naar de eigen kamer, adviseert Middeldorp. ,,Hang zeker niet met je mond aan de kraan voor een slokje water nadat je je tanden hebt gepoetst.'' Besteed extra aandacht aan meta len oppervlakken, zegt Middeldorp, omdat het virus hier langer op blijft leven dan op andere oppervlakken. ,,Maak de gootsteen, kranen en douchekop extra goed schoon.'' Houd alle kleren van de corona drager gescheiden van de rest, raadt het RIVM aan. Doe zijn of haar kleding in een aparte wasmand en was deze apart op de temperatuur die aangegeven staat in de kleding op een volledig wasprogramma. Stop elke dag alle (bad)handdoeken en theedoeken in de was. Gebruik DIT HEB JE NODIG voldoende wasmiddel, zodat het virus goed losweekt. En vergeet vooral niet je handen te wassen nadat je de was in de machine hebt gestopt. Klaar met schoonmaken? Vergeet dan niet je schoonmaakspullen goed te reinigen om eventuele virusresten te verwijderen. Schoonmaakdoekjes uit een pakje, oftewel reinigings doekjes, gooi je meteen weg. Stop dweilen en microvezeldoekjes meteen in de was. Spoel emmers goed om en was de dweil op 60 graden en laat alles daarna goed drogen. Was je handen goed met water en zeep na het schoonmaken. Dagelijks de lucht verversen helpt om de verspreiding van het corona virus te voorkomen. ,,Ventileer de hele dag door'', adviseert Bartels van het Landelijk Centrum Hygiëne en Veiligheid. Zet het raam op een kiert of gebruik het mechanisch ventilatiesysteem als dat aanwezig is. Lucht minimaal één keer per dag. Gooi tien tot vijftien minuten de boel open: zet de ramen en deuren tegen elkaar open zodat je de lucht in de kamer snel ververst. ,,Zorg wel dat de lucht niet van de zieke naar iemand anders stroomt om een besmetting te voorkomen.'' Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: reparatiehulpmiddelen. Voegenfris Remaille Laminaatvuller Spackreparatie Roestcoating KOKEN GptPïl GO ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 Allesreiniger Het woord zegt het al: het is voor vrijwel alles te gebruiken. Gebruik nooit te veel. Een dopje is vaak al voldoende. Afwasmiddel Afwasmiddel is een goede ontvetter en voor meerdere klusjes te gebruiken. Ramen lappen bij voorbeeld, of een vetvlek in je kleding aanpakken. Het is geconcentreerd, een theelepeltje volstaat voor de hele vaat. Natuurazijn Multi-inzetbaar, en vooral sterk tegen kalk. Gebruik het in de badkamer om de douchewand schoon te maken. Een kopje witte natuurazijn bij de hoofdwas doet ook wonderen. Niet alleen voor je kleding, zeker ook voor je machine. Ammonia Ammonia is een heel goede ontvetter. Regelmatig krijg ik reacties op mijn columns. Leuk en nuttig, want veel lezers delen na het lezen van mijn tips graag hun tricks met mij. Als je denkt dat je in huis iets meteen moet vervan gen omdat er niets meer aan te doen is, dan is dat vaak niet waar. Je staat versteld van de reparatiemogelijkheden. Zelf heb ik de meeste van deze tips en trucs ontdekt omdat ik geen geld had voor een grondige aanpak. Of omdat ik een huur huis had en het niet de moeite vond er grote dingen aan te ver bouwen. Zo oogden de voegen van mijn vorige huurhuis in het centrum van Utrecht nogal vie zig. Voegen vervangen leek me te veel van het goede, dus ging ik op zoek naar een goedkoop en snel alternatief. Dat heb ik gevonden. En zo is er meer! Last van vieze voegen tussen je tegels? En heeft poetsen geen zin meer? Je hoeft niet opnieuw te voegen, er bestaat zoiets als voegenfris. Dit is op kleur te mengen als je wilt. Een nieuwe badkamer is al helemaal niet nodig. Opfrissen doet wonderen. Heb je weleens iets laten vallen in een keramieken wastafel? Dan zit er vast en zeker een putje in dat er smoezelig uit begint te zien. Hét reparatiemiddel hiervoor is remaille. Dit is koud-emaille en maakt het putje onzichtbaar. Zo, weer wat gerepareerd. Iets scherps of hards laten vallen op je laminaatvloer? Zo'n put zit altijd op een plek waar-ie erg opvalt en waar je niets overheen kunt zetten omdat het uiter aard net in de loop is gebeurd. Ook voor zulke putjes bestaan reparatiesets, gemaakt van wax en te kiezen in de juiste kleur. Zie je een scheur in je spackmuur? Muurvuller breng je met een plamuurmes aan en het resultaat is glad, terwijl je muur een structuur heeft. Help! Met een spuitbus met spackreparatie is deze klus zo geklaard. Alleen nog overschilderen en ie muur oogt weer als vanouds. Irritant: een verroest vaatwasserrek of douchemandje. PlastiDip ReRack is ideaal voor het repareren van roestige en beschadigde rekjes van metaal met een kunststof coating. Denk ook aan afdruiprekken. In elke kleur samen te stellen. II I I ISTRATIES TJITSKE SI I IIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank. New Scientist en Tweakers. T Houd toiletspullen apart en neem die in een tasje mee naar je eigen kamer. foto shutterstock Chloor Geen schoonmaak middel, maar een ontsmetter. Gebruik het met beleid, bijvoorbeeld om de witte voegen in de badkamer schoon te maken. Bron: schoonmaken- metmarja.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 73