Serieus schoonmaken met een coronapatiënt in Als je een coronapatiënt in huis hebt, kan goed schoonmaken helpen voorkomen dat het virus overslaat naar andere gezinsleden. Hoe ga je het coronavirus met emmer en sop te lijf? Twee experts geven advies. Verwerk eerst even dat je huis besmet is ,,Als gezin moet je eerst verwerken dat je huis besmet is'', zegt Marja Middeldorp, schoonmaakexpert en televisiepresentatrice. ,,Maak niet meteen als een kip zonder kop alles schoon, maar ga met z'n allen om tafel zitten, natuurlijk op 1,5 meter afstand van elkaar, en maak een plan van aanpak. Zie het als een nieuw project; hoe maken we ons huis weer veilig? Probeer het schoonmaken voor zover mogelijk met z'n allen te doen.'' Volg de drie basisregels Wie goed wil schoonmaken, moet zich allereerst aan drie basisregels houden. Reinig altijd van schoon naar vies, zodat je het virus en ander vuil niet verplaatst naar schone spullen. Ook worden de spullen waarmee je schoonmaakt minder vies. Werk van hoog naar laag: maak eerst boven op de kasten schoon en daarna pas de vloer, zodat vuil niet op een plek valt die je net hebt schoongemaakt. En als laatste: maak eerst droog schoon en daarna pas nat. Eerst stofzuigen, dan dweilen. CARIN RÖST Focus op de handcontactpunten Omdat het coronavirus op opper vlakken kan overleven, bestaat het gevaar dat je jezelf besmet als je met je handen een oppervlak en vervol gens je gezicht aanraakt. Het is 'Afstandsbedieningen reinig je grondig met een watje en een beetje terpentine' daarom belangrijk om elke dag de handcontactpunten goed schoon te maken, zegt Alvin Bartels. Hij is beleidsadviseur infectie preventie van het Landelijk Centrum Hygiëne en Veiligheid. ,,Dat zijn de punten waar je vaak met je handen aan komt zoals deurklinken (zeker van het toilet), lichtknopjes, handvatten, tafels, voedselbereidings plaatsen en nacht kastjes. Vloeren en muren zijn minder belangrijk, omdat je deze over het alge- meen niet met je handen aanraakt.'' Bij het schoonmaken van de handcontactpunten haal je het virus weg, waardoor de kans dat het op je handen terechtkomt kleiner wordt. Je kunt het beste een gewoon schoonmaakmiddel gebruiken zoals allesreiniger of schoonmaakdoekjes, zegt Bartels. ,,De zeep daarin zorgt ervoor dat het virus loslaat van het oppervlak, waardoor je het kunt verwijderen.'' Vergeet draagbare apparatuur niet Vergeet niet je mobieltje, computer en de afstandsbediening van de televisie schoon te maken, zegt Middeldorp. ,,Deze kunnen een bron van ziektekiemen zijn. Neem ze regelmatig af. Zelf doe ik het met een watje met een beetje terpentine. Met het watje haal je het virus weg. En vocht kan schade geven, maar olie, de basis van terpentine, niet.'' Geef iedereen een eigen toilettas Een coronadrager moet zich zo veel mogelijk afgescheiden hou den van de andere huisge noten en dus het liefst in een aparte kamer verblijven en eigen bestek, borden en glazen gebruiken. En als het even kan, gebruikmaken van een eigen badkamer en toilet. Als je één toilet en badkamer hebt, moet je deze zeker elke dag schoonmaken. Zorg ervoor, zeker als je met z'n allen een badkamer deelt, dat elk gezinslid een eigen toilettasje heeft met tandenborstel, drinkbeker en 24 ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO Help ziektekiemen in huis om zeep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 72