Wees de schepper van een tuin die altijd bloeit Eigen tuin eerst Romke van de Kaa 23 Veel tuinen hebben de neiging na de zomer in te storten. Als je even goed doorleest, hoeft dat niet te gebeuren. Actrice Sandra Bullock onthulde haar geheim tegen wallen tijdens een première in Londen: aambeienzalf. Toch is Sperti op je wallen smeren een van de slechtste huidadviezen. De twee belangrijkste werkzame ingrediënten zijn biergistextract en haaienlevertraan. Onderzoek ont breekt waarin is aangetoond dat deze stoffen helpen tegen wallen en don kere kringen. Sterker nog: aambeien zalf bevat zelfs hulpstoffen die voor irritatie van de huid kunnen zorgen. Een witter gebit krijg je door de aanslag van het tandglazuur te verwijderen of door te bleken met waterstofperoxide. De aanslag kun je verwijderen met schurende stoffen zoals silica en calciumcarbonaat - de bestanddelen van whitening tandpasta's en mondspoelmiddelen. Verhoeff: „Maar, hoe harder en vaker je poetst en schuurt, hoe minder glazuur je overhoudt en hoe geler je tanden kleuren. En je tanden worden alleen witter door witmakende mid delen als je veel aanslag op je tanden hebt. Heb je dat niet, dan hebben ze geen zin.'' Bepaalt wat we eten ook hoe je bij orale seks smaakt? Tropisch fruit voor een zoete sensatie, een pepertje of Italiaanse kruiden voor een pit tige? Hoe je daarbeneden smaakt kan inderdaad variëren, maar dit heeft vooral te maken met het vaginale klimaat. Per slot van rekening moet voeding een onmogelijke reis maken om de eindbestemming 'de vagina' te halen: via de mond, ons spijsverte ringskanaal en de bloedvaten. En mocht er iets van in het vaginale vocht belanden, dan moet het net zo sterk zijn als Maggi om een smaak te veranderen. Dat gebeurt dus niet. Al winkelend in een tuincentrum hebben we de neiging om vooral bloeiende planten in onze winkel wagen te laden. Dat is menselijk, zelf doe ik dat ook. Maar is het ook verstandig? Natuurlijk niet. Als je alleen bloeiende planten koopt, maak je een momentopname: je zet ze in de tuin in mooie kleurencombinaties en daarna is het genieten geblazen. Voor drie weken. Daarna zijn de aan kopen uitgebloeid en blijf je achter met twintig tinten groen. Omdat we in het voorjaar veel vaker planten kopen dan in de herfst, zie je dat veel tuinen de neiging heb ben na de zomer in te storten. Terwijl het streven zou moeten zijn een tuin te scheppen die het hele seizoen aan trekkelijk is, en niet alleen in het voorjaar en de zomer. Uit filmpjes op YouTube en uit boe ken kun je veel opsteken, maar het meeste leer je tijdens een wandeling door je eigen buurt. Daar kun je zien je wat het goed doet op jouw grond en - tijdens een herfst- wandeling - wat er in oktober nog in bloei staat. Dat zijn veelal vaste plan ten, maar ook enkele struiken en klimplanten houden dapper vol. De meest opvallende vaste plant in oktober is wat mij betreft Geranium 'Elworthy Eyecatcher', een ooievaarsbek met lichtpaarse bloemen. De plant bloeit de hele zomer, maar belangrijker: ook de hele herfst. Als het niet te hard vriest, zitten er met Kerstmis nog bloe men aan en is het blad ook dan nog fris groen. nog steeds in bloei en het is boeiend om te zien dat sommige oude variëteiten nog altijd populair zijn. De bekendste 'antieke' hemelsleutel is Herbstfreude, door de Britten om gedoopt tot 'Autumn Joy'. Een nieu were soort is 'Matrona', met zalm kleurig blad en dito bloemen. Herfstasters heten niet voor niets zo; ze zorgen voor wolken van kleur in de oktobertuin. Ze zijn niet altijd even gezond - sommige oude varië teiten hebben nogal eens last van meeldauw, maar met de kleinbloe- mige soorten Aster cordifolius of Aster pringlei zit je goed. Die laatste witbloeiende aster kom je in deze tijd van het jaar in bloemenwinkels tegen in boeketten. Veel struiken zijn uitgebloeid, maar rozen zijn ook struiken en sommige staan nog volop in bloei. Een goede laatbloeier is 'Ballerina' met enorme tuilen kleine, lichtroze bloemen met vijf bloemblaadjes en een bosje gele meeldraden. En als het meezit nog een late bij of hommel eromheen. Clematissen associ eer je met de zomer, maar ook hier kom je soms een herfst- bloeier tegen, zoals Clematis rehderiana, met grote trossen strogele, urnvormige bloempjes. En het mooiste is: de bloemen geuren, en niet een klein beetje, maar als viooltjes in de lente. Ideaal om te dra peren over een uitgebloeide sering of forsythia, die je daarmee een tweede periode van glorie bezorgt. GO ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 helpt écht beschermingsfactor is de enige wetenschappelijk gefundeerde antirimpelcrème.'' X Wallen? Aambeienzalf! Van whitening tandpasta krijg je witte tanden XVan ananas smaakt je vagina beter Kusje erop. De waarheid achter 70 gezondheidsmythes verschijnt dinsdag bij Lev. (€21). Hemelsleutels staan Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schofielen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71