Elf fabels en feiten over je gezondheid V" Had oma gelijk als ze zei dat je bij verkoudheid een ui naast je bed moet leggen? Huisarts Rutger Verhoeff en gezondheidsjournalist Tijn Elferink checkten volkswijsheden in hun boek Kusje erop. Sommige blijven overeind staan. 22 CARIN RÖST Ja, het hielp echt als je moeder of vader je na een val een kusje gaf op de zere plek. Dat was zeker geen verbeelding. Beide auteurs onderzochten zeventig feiten en fabels en leggen uit of ze inderdaad werken, en zo ja, hoe dan. Dit is een greep uit hun selectie. Over je gezondheid Een kusje op een pijnlijke plek werkt Wrijven over een pijnlijke plek of een kus erop laten geven, helpt echt. Huisarts Verhoeff heeft er drie ver klaringen voor: ,,Je voelt pijn minder als je tegelijkertijd een ander gevoel ervaart, maar ook als je jezelf aanleert dat bepaalde handelingen pijnstil lend werken. De herinnering daaraan wordt in de hersenen bewaard en weer opgehaald als je een van beide methodes toepast, met opnieuw dat pijnstillende effect. Het kan ook zijn dat mensen verwachten dat een kus of wrijven helpt en ze daardoor minder pijn voelen. Niet alle pijn wordt verzacht. Maar als het een klein beetje helpt, is dat al mooi.'' Kou maakt verkouden Welke moeder of vader zegt niet: 'Kleed je warm aan, anders word je ziek.' Toch word je van kou niet verkouden. Zet dus gerust in je T-shirt het vuilnis buiten. We zijn in de herfst en winter vaker verkou den dan in de zomer, doordat we dan veel bij elkaar zitten in niet-geventileerde ruimtes, zoals kan toren en klaslokalen. In de winter is de lucht vaak droger en dat maakt dat het griepvirus en andere virussen makkelijker overleven. X Kippensoep geneest je van griep Kippensoep wordt ook wel 'Joodse penicilline' genoemd: het zou de griep genezen. Zo'n soepje zou een ontstekingsremmende werking hebben. Hiervoor bestaat geen wetenschappelijk bewijs, aldus Ver hoeff. ,,Wel is het een goede manier om eiwitten binnen te krijgen als je ziek bent. Niet eten is heel slecht, iets eten wat je maag verdraagt is prima. Dus hup, de keuken in of laat soep voor je maken - het is fijn door een ander verzorgd te worden. Een andere soep met vlees helpt ook.'' XEen ui naast je bed helpt tegen verkoudheid Ben je aan het snotteren? Halveer een ui, leg die op je nachtkastje en de volgende dag ben je van je verstopte neus af. We kennen waarschijnlijk allemaal de traanogen die je krijgt als je uien snijdt. Die zouden verkoud- heidsklachten kunnen verlichten omdat ze de boel als het ware laten doorstromen. ,,Maar je ver koudheid gaat er niet eerder van over'', zegt Verhoeff. ,,Het is alleen symptoombestrijding.'' Bitter in de mond maakt het hart gezond Het is eigenlijk niet de bedoeling dat de mens een bittere smaak waar deert, want planten produceren bittere stoffen om ervoor te zorgen dat ze niet worden opgegeten. Toch hebben ze als basis gediend om aspirine en andere geneesmiddelen te maken. Ook alledaagse bittere producten, zoals chocolade en olijf olie, zijn gezond. Chocolade werkt bloeddrukverlagend en vermindert de kans op diabetes. De stof oleocan- thal uit olijfolie doet hetzelfde als ibuprofen. 3,5 theelepel extra virgin olijfolie heeft dezelfde ontstekings- remmende werking als een tiende van een normale dosering ibuprofen. Zo slecht nog niet dus, die bittere spullen. Van vaccinaties word je autistisch Er is ontzettend veel onderzoek gedaan naar een mogelijke relatie tussen vaccinaties en autisme. Een verband werd nooit gevonden, behalve in één studie. De Britse arts Andrew Wakefield publiceerde in 1998 in het gezaghebbende medische tijdschrift The Lancet dat er een ver band is tussen het vaccin tegen bof, mazelen, rodehond en autisme. Maar Wakefield bleek zich te laten betalen door advocaten die bewijs zochten tegen de producenten van vaccins. Hij manipuleerde onderzoeksresul taten en patiëntgegevens. Vaccinaties leiden niet tot autisme, stellen de auteurs beslist. Autisme is een aan geboren ontwikkelingsstoornis. Winden inhouden is slecht voor je Per dag laten we ongeveer 28 windjes. De ochtendklapper, de eerste wind van de dag, is de grootste. Is het slecht om ze in te houden? Nee. Echt inhouden is ook onmogelijk. Even wegdrukken lukt nog wel, maar bij verzitten, lopen en tijdens de ontlas- ting zul je bewust en onbewust steeds wat lucht verliezen. Een wind inhouden kan een opgeblazen gevoel en buikkrampen veroorzaken, maar dat is dan ook alles. Over je uiterlijk Antirimpelcrème werkt Rimpels zijn een teken van huidver- oudering. De fijne droogtelijntjes kun je wegsmeren dankzij crèmes met ingrediënten zoals glycerine en ureum, die het vocht vasthouden. ,,Maar het is onduidelijk hoe lang de effecten duren'', zegt Verhoeff. ,,Misschien een dag of een uur. Echte rimpels, zoals een frons- of lachrim- pel, krijg je met antirimpelcrème niet weg. Een goede crème met zon- 'Kippensoep wordt Joodse penicilline genoemd, het zou de griep genezen.' ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO Een kusje erop tegen de pijn ILLUSTRATIES NOZZMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70