OZCAN AKYOL Ghislaine Maxwell: 'Ik heb Epstein nooit iets ongepasts zien doen' Wie is toch die wielrenner 6 Hij begon te twijfelen, hij stopte met dromen en na de zoveelste valpartij was hij er helemaal klaar mee. Maar wielrenner Wilco Kelderman (29), die op het punt staat de prestigieuze Ronde van Italië te winnen, lijkt nu alsnog zijn belofte in te lossen. Column Toen premier Mark Rutte tij dens zijn persconferentie na de ministerraad vertelde dat hij nog niet aan strengere lock- downs denkt, omdat hij de effec ten van de vorige maatregelen af wacht, gaf hij de oppositie voer voor een giftig debat. Hij wil met ijkpunten werken. Want het kan wel wezen dat we momenteel zeer zorgelijke besmettingscijfers zien, waarbij ook de druk op de regu liere zorg toeneemt, maar dat be tekent niet, volgens de minister president, dat zijn 'gedeeltelijke lockdown' voor niets is geweest. Dat is gewaagd. We hebben wei nig zekerheden over het coronavi rus, behalve dat het ons de laatste weken telkens op een buitenge woon onprettige manier heeft ver rast, niet zo fraai geïllustreerd door ministers en virologen die achter de feiten aan liepen. Als Rutte bij zijn volgende ijk punt weer moet concluderen dat zijn aanpak onvoldoende blijkt, iets wat zeer denkbaar is, straalt dat af op hem, en gooit hij het draagvlak van het coronabeleid andermaal te grabbel. Wat gaat dat betekenen voor zpn leiderschap? Maxwell verklaarde dat ze nooit heeft gezien dat Epstein zich schul dig maakte aan 'ongepastheden met minderjarigen'. Dat blijkt uit vrijgegeven transcripties van poli tieverhoren uit 2016. Ze bestempelt Virginia Giuffre als een 'verschrikkelijke fantast'. Giuffre, een van de meest uitge sproken slachtoffers van Epstein, claimt dat ze als 17-jarig meisje werd gedwongen tot seks met de Britse prins Andrew. Strafproces „Stapelen we alle leugens op el kaar?'' vraagt Maxwell zich in de verhoren af, schrijft de BBC. Ze zegt dat ze zich niet kan herinneren dat ze Giuffre ooit meenam voor een avondje uit met Andrew. ,,Het is in haar verhalen buitengewoon moei lijk uit elkaar te halen wat waar is en wat niet'', aldus Maxwell. De verhoren uit 2016 - bij elkaar vierhonderd pagina's aan tekst - zijn donderdag vrijgegeven op last van de rechter in Amerika, tegen de wil van Maxwell (58) in. Volgend jaar begint het strafproces tegen de vrouw, tegen wie zes aanklachten zijn ingediend. Vier daarvan heb ben betrekking op criminele ron- selactiviteiten en seksueel mis bruik van destijds minderjarige meisjes. Maxwell zou dé organisa tor voor de illegale behoeften van pedofiel Epstein zijn geweest en hem meisjes hebben bezorgd, als een soort huissouteneur. In de ja ren 1994-1997 zou Maxwell meisjes van soms 14 jaar oud voor de miljar dair hebben geselecteerd en verleid. Als ze veroordeeld wordt, kan ze tot 35 jaar celstraf krijgen. In de getuigenissen stelt Maxwell dat ze niets afweet van onvrijwil lige seks tussen Epstein en 'mas seuses' als Virginia Giuffre. ,,Ik heb nooit gezien of gehoord, was er nooit getuige van, dat er zulke acti viteiten plaatsvonden en dat er mensen in nood waren.'' Ze stelt ook nooit een minderja rige te heben ingehuurd om te wer ken voor Epstein. Op de vraag of ze gelooft dat Epstein minderjarigen seksueel heeft misbruikt, zegt ze: ,,Ik kan alleen getuigen over wat ik weet. En ik weet dat Virginia een leugenaar is.'' Ze vindt het 'weer zinwekkend' dat er wordt gesteld dat zij meisjes 'regelde' om die sek sueel te laten misbruiken. Sigrid McCawley, de advocaat van Giuffre, is blij dat de getuigenissen eindelijk openbaar zijn. ,,Het is weer een stap in het bewijs van de grootte van de sekshandel van Jeffrey Epstein en Ghislaine Maxwell.'' Zelfmoord Epstein overleed vorig jaar op 66- jarige leeftijd in de gevangenis, kort na een aanklacht vanwege handel in meisjes voor seksueel misbruik. Hij stond onder extra zelfmoord- toezicht, maar bewakers hadden nagelaten zijn cel te controleren. Ondanks speculaties over moord concludeerde een forensisch arts dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Terug naar begin april van het vorig jaar. Op de bank in een Bel gisch dorpje zit een wielrenner voor zich uit te staren. Bewegen kan hij amper. Zelfs zijn pasgeboren dochtertje knuffelen lukt niet. Alles doet pijn, er zit een verste vigde kraag om zijn nek. Hij heeft 'm gebroken toen hij on deruit schoof op een natte ro tonde in een Catalaans dorpje. Het is de zoveelste breuk, de zo veelste valpartij. Wilco Kelder man is er he-le-maal klaar mee. Dat klotewielrennen ook. Maar een week later zit-ie weer te hengsten op zijn home trainer. Net als de keer daarvoor, en alle keren daarvoor. Ja, hij valt vaak. Maar hij komt even vaak weer terug. Zijn botten breken, maar zijn kop is van beton. De liefde voor de sport wint het van de angst en de teleurstelling. Die liefde is er altijd geweest. Toen hij als klein ventje op de fiets stapte, was hij niet eens zo goed. Hij reed wel wedstrijdjes, maar daarin vond hij het vooral leuk om aan te vallen. De uitsla gen kwamen later pas, na zijn groeispurt. Voordat hij het wist, hoorde hij bij de meest talent volle renners van zijn generatie. Het ging vanzelf; hij hoefde er niet bij na te denken. Wedstrij den in het buitenland waren net vakantietripjes. Cola bij het ont bijt, chips voor het slapengaan. Dat hij terecht zou komen bij de opleidingsploeg van Rabobank stond allang vast. Daar was-ie in no time de beste van de klas. Zijn ploegmaat destijds, ene Tom Du- moulin, zou later zeggen: ,,Ik keek huizenhoog tegen Wilco op. Wat hij deed, dat kon ik niet." Zijn eerste jaar bij de profs: ge weldig. Jaar twee: nog beter. En in jaar drie was Kelderman twee weken voor de Tour de enige die Alberto Contador en Chris Froome kon volgen. Hij kreeg aanbiedingen van alle kanten, de verwachtingen werden hoger en hoger, het laatste stapje naar de top van de apenrots leek slechts een kwestie van tijd. De toe komst beloofde zo veel dat hij er bijna bang van werd. Maar toen stokte het. Hij begon te vallen. Soms door pech, soms door onoplettend heid. Hij brak zijn sleutelbeen - nog een keer, en nog een keer. In zijn kop ging het knagen. Hij twijfelde. Aan zijn gewicht, zijn trainingsschema, aan zichzelf. ,,Pas als de resultaten écht goed Ik keek huizenhoog tegen Wilco op. Wat hij deed, dat kon ik niet worden, ga je nadenken. Hoe kun je nóg meer verbeteren? En dan ga je fouten maken. Nóg meer trainen, nóg meer op je voeding letten. Ik was niet eer lijk naar mezelf en naar mijn trainer. Niet open, niet duidelijk. Ik wilde het niet toegeven als ik moe was, ik at liever iets te wei nig dan te veel, ik stond iedere dag op de weegschaal.'' Hij keert naar binnen. Praat te weinig, kropt te veel op. ,,Ik ben een in troverte jongen.'' Kelderman is geen renner die met zijn vuist op tafel slaat. Hij is Rutte kiest ervoor de roep om een totale lockdown te negeren om al deze geluiden te negeren. Hij wacht op nieuwe getallen, met name op die van na het weekend. Daarmee laat hij de professionals - weliswaar allemaal specialisten in hun eigen vakgebied, dus niet in de politiek - in hun hemd staan. De vorige keer dat Rutte zijn eigen beleid moest corrigeren, konden we nog zeggen dat hij simpelweg werd overrompeld door de onge hoorzaamheid van de burgers, daarbij was de druk uit de medi sche wereld minder groot. Daar is nu geen sprake van. Hij kiest er zelf voor om te regeren op basis van (vaak) vertraagde statis tieken. Als hij straks wéér zijn ei gen koers moet bijstellen, mag de kapitein van dit land zich afvragen of zijn eigen politieke kompas niet aan herijking toe is. Maar dat vind ik niet de allerbe langrijkste vraag. We hebben de afgelopen weken diverse noodkre ten gezien en gehoord van bijvoor beeld Diederik Gommers, Ernst Kuipers en diverse leden van het RedTeam, een groep wetenschap pers die soms gevraagd en dan weer ongevraagd het kabinet souf fleert. Zij pleiten allemaal, de een wat subtieler dan de ander, voor een korte en totale lockdown, zo dat vooral zorgmedewerkers weer op adem kunnen ko men, want zoals het er nu uitziet, belooft het weer een puin hoop te worden in de ziekenhuizen. zaterdag 24 oktober 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Kom nas Ghislaine Maxwell, de ex-vrien din van de overleden Ameri kaanse zedendelinquent en mil jardair Jeffrey Epstein, noemt een van de slachtoffers die een verklaring aflegde een 'ver schrikkelijke fantast'. Ook ont kent ze meisjes als sekspartner te hebben aangeboden aan de Britse prins Andrew. Marlies van Leeuwen Londen 1 Ghislaine Maxwell en Jeffrey Epstein, voor wie ze volgens de aanklacht minderjarige meisjes regelde. Donderdag werden de transcripties van haar verhoor in 2016 vrijgegeven. foto's reuters, afp Met zijn dochter, die werd geboren in 2019. privéfoto Thijs Zonneveld Rotterdam - Oud-ploegmaat Tom Dumoulin Rutte kiest er voorals nog voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6