EE Herfstbloei Hardlooplampjes We werken al maanden thuis, en het einde is nog niet in zicht. Hoe houd je het vol aan een provisorisch ingerichte werkplek? Maurice Arets is bedrijfsfysiotherapeut en geeft tips. sas* 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Tuingoeroe Romke van de Kaa selecteert planten die bloeien in het najaar (en soms zelfs tot kerst). pagina 23 feiten en fabels over je gezondheid. Want hoe zit het nou met die halve ui naast je bed? Helpt die tegen een verkoudheid? En bestaat er wel zoiets als antirimpelcrème? pagina 22 Zorg dat je zichtbaar bent als je gaat hardlopen nu het 's avonds eerder donker is. Ons testpanel adviseert een hesje met acht lampjes. pagina 27 TIPS VAN DE EXPERT 4 TIPS »Rug ,,Een keukenstoel heeft vaak geen armleuningen - of ze zitten niet op de goede hoogte - terwijl die wel belangrijk zijn voor een juiste, ont spannen werkhouding die nek- en rugklachten voorkomt. Een goede bureaustoel is de investering meer dan waard.'' ,,Een stoel waar je de hele dag op zit te werken moet de juiste zithoogte heb ben. Je heupen moeten iets hoger zit ten dan je knie. Als je een knikker op je bovenbeen legt moet deze richting de knie rollen en niet andersom. Je voeten staan daarbij plat op de grond. Als je je armen op de leuningen legt, mogen je schouders niet opgetrokken zijn of hangen. Bij een goede bureau stoel kun je het zitgedeelte, de rugleu ning en armleuningen verstellen.'' „Liefst wel, een verstelbaar bureau. Dan kun je de hoogte van het blad aanpassen aan de juiste zithouding en niet omgekeerd. Maar als je die niet hebt, zijn er foefjes om met de stoel op de juiste hoogte te komen. Bijvoor beeld door de zithoogte aan te passen en een voetenbankje te nemen. Dat is goedkoper dan een tafel aanschaffen.'' ,,Op kantoor werd je regelmatig 'Kijk tijdens een online vergadering elke twintig minuten even naar buiten' »Nek »Ogen mBenen gestoord door collega's die langs lopen voor een praatje of overleg, waardoor je even van je scherm wegkijkt en van houding veran dert. Thuis, zonder collega's, zit je langere tijd statisch te werken. Daardoor ontstaan nek- en rug klachten.'' ,,Werk maximaal 40 minuten staand. Als je lang staat, raken je rugspieren vermoeid. Het lichaam heeft steun van een bureaustoel nodig, dus zitten is net zo belang rijk als staan. De beste houding is altijd weer de volgende houding: zorg dat je regelmatig beweegt, verschuift, even anders gaat zitten of opstaat en loopt. Juist die houdingswisselin gen zorgen voor een gezonde werkhouding.'' je ogen. De felle lampen in kantoor ruimtes zorgen voor een goed ver lichte werkplek, zodat het contrast niet zo groot is als je van je scherm wegkijkt. Dat is rustiger voor je ogen. Zorg thuis daarom voor een werkplek met veel daglicht en kies voor een extra lamp die niet dicht op de ogen en ook niet direct op het scherm is gericht. De lamp moet vooral de ruimte waar je in wegkijkt goed uitlichten. Het contrast tussen je schermverlichting en verlichting in de ruimte moet minimaal zijn.'' ,,Je oogspieren wor den flink belast. We hebben veel online meetings en kijken lange tijd geconcen treerd naar een ver licht scherm en daar mee ontstaan vermoeidheidsklachten. Geef je ogen af en toe rust. Opticiens hebben een regel waarbij je na elke twintig minuten schermtijd twintig seconden meer dan 20 meter wegkijkt. Kijk tijdens een online vergadering of werkzaamheden elke twintig minu ten even naar buiten. Zo belast je de ogen minder.'' ,,De dagen worden korter en we gaan daglicht missen. Dat vraagt meer van GO ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 Thuiswerken: Extra lamp, nu dagen korter worden Ga zitten op je stoel en leg je handen om je knieën. Vervol gens trek je je handen - en dus ook je knieën - naar je toe. Hierbij span je de rug spieren aan voor 10 secon den en ontspan daarna. Herhaal de oefening enkele keren. NYNKE VAN SPIEGEL Is dit het moment om tóch een bureaustoel aan te schaffen? Wat is dan de goede houding die je op een bureaustoel hebt? Moeten we de keukentafel inwisse len voor een bureau? Wat kunnen we nu gaan merken, na een halfjaar thuiswerken? Leg je rechterhand, over je hoofd heen, net boven je linkeroor. Trek nu voorzichtig je hoofd richting je rechter schouder om je nekspieren iets op te rekken. Wissel van kant. Strek je arm uit en steek je duim op. Breng nu de duim naar je neus en blijf deze volgen met je ogen (scherp in beeld houden). Sluit vervolgens kort de ogen en herhaal de oefening een paar keer. Zet in plaats van een grote fles alleen een glas water op tafel. Zo moet je regelma tig opstaan om deze te vullen. Meer tips voor gezond thuiswer ken? Kijk op arboportaal.nl. Helpt het om staand te werken? Na een dag thuiswer ken voel je je soms vermoeid, wat kun je daar tegen doen? Hoe belangrijk is een goede lamp op je werkplek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69