Wonen in gebied met goedkope De wijk waar je woont, zegt iets over de kans dat je diabetes krijgt. Dit blijkt uit een nieuwe studie van sociaal epidemiologen van Maastricht University. u 18 Wellicht staan er op Funda in de toe komst dezelfde waarschuwingen als op sigaretten pakjes: wonen in een arme wijk kan obesitas veroorzaken, deze wijk is schadelijk voor uw familie en vrienden of wonen in een arme wijk vergroot de kans op diabetes. De plek waar je woont, heeft name lijk invloed op je gezondheid, zo blijkt uit een nieuwe studie van Maastricht University. Dat laagopgeleiden vaker diabe tes hebben, wisten we al. Nederlan ders met alleen basisschool hebben zelfs zeven keer zo vaak diabetes type 2 als landgenoten met een uni versitaire opleiding. De kans op diabetes type 2 neemt toe door stress, weinig lichaamsbeweging, ongezond eten en roken. Vaak wordt er een verband gelegd tussen levensstijl en sociaaleconomische klasse: laagopgeleiden leiden een ongezonder leven, omdat ze het vermogen missen om het beter te doen. Uit onderzoek van Hans Bosma, hoogleraar sociale epidemi ologie van Maastricht University, en collega's blijkt dat de plek waar iemand woont, ook onderdeel van het probleem is. Sommige postco des vergroten het risico op diabetes. Het onderzoek van Bosma en zijn collega's richtte zich op Maastricht en de naburige Heuvellandge meenten. Ze deelden het gebied op in 82 wijken. Van iedere wijk bere kenden de onderzoekers de gemid delde WOZ-waarde van de huizen, het bedrag dat een woning volgens de gemeente opbrengt bij verkoop. In wijken met goedkope huizen bleek diabetes type 2 veel vaker voor te komen. Alleen die constate ring was voor de wetenschappers echter niet voldoende. De onder zoekers waren op zoek naar de in vloed van de wijken, los van het in komen en de opleiding van de mensen die er wonen. Om de gege vens te corrigeren voor individuele sociaaleconomische factoren maak ten ze gebruik van een grootschalig onderzoek naar diabetes in Maas tricht en omstreken tussen 2010 en 2013. Daar deden zo'n 3.500 mensen aan mee. Zij werden niet alleen ge test op diabetes, maar ze moesten 22,5% 17,2% ook vragen beantwoorden over hun gezinssituatie, werk en leefstijl. Nadat de onderzoekers hun gege vens statistisch hadden gecorri geerd voor opleiding, gezinsinko men en de status van het beroep bleek diabetes nog steeds vaker, voor te komen in arme wijken: een inwoner daar heeft naar schatting 2,38 keer zoveel kans om diabetes type 2 te krijgen dan een inwoner met dezelfde sociaaleconomische achtergrond in een rijke wijk. ,,Arme mensen lopen al een groter risico op diabetes door hun sociaal- economische klasse. De buurt waarin ze wonen, vormt vervolgens nog een extra risicofactor'', aldus Hans Bosma. Arme wijken zijn om verschil lende redenen ziekmakend. Zo is er vaak minder groen om in te bewe gen. Ook zijn ze 's avonds onveili ger, waardoor mensen eerder bin nen blijven. Bovendien is in achter standswijken de concentratie cafe taria's en andere fastfoodzaken meestal hoger, waardoor inwoners sneller worden verleid om voor on gezond voedsel te kiezen. Ook de slechte behuizing heeft invloed op de gezondheid van ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO A £lfctro5at Wijken waar je ziek van wordt IRENE VAN DEN BERG I €169.000- 225.000 Veel deelnemers aan het onderzoek wonen in huizen met een lage WOZ-waarde €125.000- 168.000 226.000 - 261.000 Gemiddelde WOZ-waarde in Nederland 270.000 262.000 - 581.000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66