Er ligt op ieder moment van de dag wel een kleine of grotere 16 De lockdown in de lente had soms nog iets vredigs en rustgevends, inmiddels zijn woede en wanhoop alom tegenwoordig. Hoe worstelen we ons door de herfst en de winter? Sjoerd Mossou ging op zoek naar lichtpuntjes. Lichtpuntjes zie je nu eenmaal het best als het eerst goed donker is, als het stormt en hevig regent Op de radio was laatst een man die twee vaatwassers had geïnstal leerd in zijn keuken. Briljant be dacht, vond ik, want zo hoefde hij nooit meer een vaatwasser uit te ruimen. Het systeem werkt feilloos. Je pakt gewoon je spullen uit de schone afwasmachine, en zet ze na gebruik terug in de vieze. Die vaat wasser zet je vervolgens aan zodra hij vol is, waarna je de Andere ma chine juist weer vol zet met de vuile vaat - enzovoort. Ik was meteen dolenthousiast. Er is geen object dat de sleur van ons coronabestaan treffender ver beeldt dan juist de vaatwasser: eindeloos sta je tegenwoordig kop jes naar keukenkastjes te verplaat sen, en bestek naar de besteklade. Je wordt er horendol van. Iedereen is continu thuis, uit eten gaan is er ook niet meer bij, dus je hoeft je kont maar te keren, of de afwas machine heeft zich in een buiten aards tempo alweer gevuld. Iedereen die ik ken, herkent deze vaatwasserfrustratie. Dat heeft iets tragikomisch, want het is een typisch eerstewereldpro- bleem natuurlijk. Niet alleen heb ben we in dit land vrijwel allemaal een vaatwasser, we verslijten op een dag blijkbaar zo veel boter hamborden, borrelplanken, kaas schaven en drinkglazen, dat er on mogelijk tegenaan valt te vaatwas- sen. Het hielp ons in de lentelock- down, althans enigszins: relative ren. Lachen om je eigen beschei den probleempjes. Vooral niet te veel somberen, want we hebben het fantastisch in Nederland, en binnenkort is het allemaal weer voorbij. Even doorbijten, dus. Sa men de schouders eronder. Genie ten van de spelende kinderen in de achtertuin. Tijd om een boek te lezen. Maar terwijl ik dit verhaal tik, piept er alweer een pushbericht binnen op mijn scherm: 8764 po sitieve tests. Een nieuw dagrecord - en het aantal sterfgevallen is ook weer toegenomen. Aan deze onge kende herfstdepressie valt niet te ontkomen. Vanochtend liep ik in de stromende regen van de super markt weer naar huis, onverrich ter zake: mondkapje vergeten. Eenmaal terug had ik prompt een snotneus. Je moet wel een heel hardnek kige optimist zijn om in oktober 2020 nog vrolijk je schouders op te halen - en de hele dag uitsluitend je zegeningen te tellen. In de lente scheen de zon tenminste nog. Te genwoordig ligt er op ieder mo ment van de dag wel een kleine of grote depressie op de loer, soms heel onschuldig en kort, soms allesverlammend. In een verhaal dat ik in april schreef tijdens de eerste lock- down, weerklonk nog goede moed, maar ook solidariteit en verdraagzaamheid. Ook toen was er veel wanhoop en verdriet, maar we luisterden braaf naar Jaap van Dissel en Mark Rutte, we klapten braaf voor de zorg, we wisten nog niks over dat hele virus, dus wat moesten we anders? De tweewekelijkse persconfe rentie werd een ritueeltje dat ook iets huiselijks had: gezellig, lekker een blauw kaasje erbij. Een digi tale borrel met vrienden op vrij dagavond, via Zoom of Google Meet? Best geinig. Die grappige doventolk met haar hamsterge baartjes? Lachen! Maar wie nu uit het raam kijkt, desnoods via het venster van soci ale media, ziet overal woede. De monstraties. Opstootjes. Complot denkers. Politici of politiemensen die belaagd worden. Wanhopige, withete horecabazen. Uitzicht loosheid. De lol is er al lang en breed af. Het chagrijn is overal. Al les, werkelijk alles staat voortdu rend ter discussie. Het is haast onmogelijk gewor den je daarvan los te maken. Je kunt de voordeur wel op slot doen, en de gordijnen dicht, maar de we reld sluipt nog steeds je huiskamer binnen. Een pushmelding, een WhatsAppje, een YouTube-film- pje of een Facebookbericht: de im pact van deze sombere tijd is er al tijd en overal. In de Netflix-documentaire The Social Dilemma wordt beangsti gend goed uitgelegd hoe we ons hebben laten gijzelen door techbe- drijven, hoe we worstelen tussen de digitale werkelijkheid en de echte, omdat we stilaan verslaafd zijn gemaakt aan ons schermpje. Arjen Lubach deed dat zondag avond nog eens dunnetjes over: wie niet oppast, wordt door een leger algoritmes meegesleurd in een tunnel van angst. (Maar wacht even: dit verhaal was toch een zoektocht naar lichtpunt jes? Klopt, maar lichtpuntjes zie je nu eenmaal het best als het eerst goed donker is, als het stormt en hevig regent. Ik zal nu meteen even een kaarsje aansteken.) Afgelopen week werd in Vlaar- dingen een tentoonstelling ge opend over Bassie Adriaan. Een verslaggever van Powned vroeg of Adriaan nog een advies had voor de mensen, juist in deze sombere tijden. ,,Ja'', zei Aad van Toor resoluut. Aad begon te vertellen over de kanker in zijn mond, zestien jaar geleden. Hoe hij al zijn smaak ver loor door de bestralingen. Hoe hij ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO Lachen in het donker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64