L: "weet je zeker?" S: "Jaaaa 1OOOOOproc" "lekker voor zijn kankermoeder'1 14 lucratief met een hoofdletter L. Reken maar uit: grofweg 40.000 gebruikers wereldwijd die gemid deld minimaal 1.000 euro aftikken, dan heb je het over een omzet van 40 miljoen. Voor een Encro-telefoon kun je niet terecht in de plaatselijke Vo- dafone-shop, maar moet je zijn in de schimmige telefoonreparatie- winkeltjes. En alleen met de juiste connecties komen ze daar onder de toonbank vandaan. Wie zoekt op internet, vindt nog wat oude adresjes: een tabakszaak in Rotter dam, een spyshop in Amsterdam en een telecomwinkel in Utrecht. Niemand wil praten. ,,Ben je gek of zo?'', zegt de eigenaar van de laatste winkel over de telefoon. Ook een dealer die de toestellen online aanbood, wil nergens aan meewerken. Of misschien toch wel. 'Honderd euro per vraag', typt hij brutaal op WhatsApp. 'Anders nummer wissen.' Hij lijkt meteen spijt te hebben en verwijdert snel al zijn berichten. Het zegt iets over de duistere wereld waar EncroChat zich in be vindt. ,,EncroChat deed zich voor als een groot en gerenommeerd internationaal telecombedrijf, maar in werkelijkheid was het niets meer dan een samenwerking tussen criminelen en een paar IT'ers", zegt een bron. Wie er schuil ging achter het bedrijf is niet precies duidelijk. Er lopen lijntjes naar onder andere een ad vocatenkantoor in Panama. Maar in het criminele circuit wordt vooral gewezen naar een crimi neel kopstuk uit Brabant. Die zou veel geld hebben geïnvesteerd in de ontwikkeling van EncroChat. Duizenden servers In de zoektocht naar EncroChat komt de politie in 2019 terecht in het Noord-Franse Roubaix. Aan de rand van de in verval geraakte tex tielstad domineren de muren van verweerde rode baksteen. Boven een daarvan zijn door het prikkel draad enorme ventilatoren te zien. Iets verderop steken hypermo derne buizen uit vergane fabrieks panden. In dit troosteloze decor bevindt zich achter een dubbele slagboom het hightechbedrijf OVH. Hier start de operatie tegen EncroChat. In de stad van duizend schoorstenen zoeken Franse re chercheurs tussen duizenden ser vers van OVH naar de server die EncroChat huurt voor haar tele foondata. Het doel: inbreken in deze computer. Hoe de Franse opsporingsdien sten dat precies hebben geflikt, blijft geheim. Ludovic Dantec van de Gendarmerie Nationale wil al leen prijsgeven dat er zowel ter plaatse als digitaal is 'ingebroken'. Het technische hoogstandje dat is gebruik om de EncroChat-berich- ten te onderscheppen, hebben de Fransen gebombardeerd tot mili tair staatsgeheim, blijkt uit dos sierstukken die deze krant heeft ingezien. De misschien wel grootste af luisteroperatie ooit start op woensdag 1 april 2020, om precies 17.15 uur. Vanuit Nederland wordt gespannen meegekeken. De Fran sen beloven alle onderschepte be richten via een beveiligde verbin ding door te sturen. Maar op het moment suprème blijven alle schermen bij de Landelijke Een heid zwart, geen EncroChat-be- richt te zien. ICT-specialisten zoe ken koortsachtig naar een oplos sing. Het is diep in de nacht als eindelijk het eerste bericht bin nenkomt. Daarna is er geen hou den meer aan. De politie wordt overspoeld met duizenden en dui zenden berichten. Vanaf dat moment kan de poli tie drie maanden ongemerkt mee lezen terwijl criminelen alles met elkaar bespreken. De politie voelt zich als een kind in een snoepwin kel. ,,Het is elke dag een feestje'', zegt Andy Kraag, hoofd van de landelijke recherche, die weet dat een groot aantal onderzoeken nu een boost krijgt. ,,Bij deze onder zoeken krijgen we nu ondersteu nend en sluitend bewijs dankzij EncroChat. Dat is ongekend. Nor maal moeten we in een zaak op zoek naar bewijs. Nu zoekt het be wijs naar een zaak. We worden ook bedolven onder de verzoeken van andere landen en zitten ineens serieus aan tafel bij de DEA (Amerikaanse drugsbestrijding, red.)." Nederland is daardoor opeens een belangrijke speler ge worden in de internationale strijd tegen georganiseerde misdaad. De lijst met spraakmakende vondsten is eindeloos. Zo stuitte de politie in een appartement in Eindhoven op 12,5 miljoen euro verdeeld over vijftien boodschap pentassen. Ook kon een voort vluchtig kopstuk van een Osse woonwagenfamilie eindelijk wor den opgepakt. Hij typte op Encro Chat op welk vakantiepark hij zich schuilhield. In de Rotterdamse ha ven onderschepte de politie on dertussen het ene na het andere drugstransport. En met 4500 kilo coke, verstopt tussen de bananen, werd in Vlissingen de grootste Zeeuwse drugsvondst ooit gedaan. Martelkamer De vondst van speciaal ingerichte martelkamers in het dorpje Wouwse Plantage ging de hele wereld over. In een zeecontainer trof de politie ingerichte gevange nissen aan. Een andere ruimte deed dienst als heuse martelka mer, compleet met vingerklem men, scalpels, een takkenschaar, een snoeischaar en een tandarts stoel. In de chats, die live werden meegelezen, ging het volgens de politie onverbloemd over het ge bruik van de martelkamer. ,,3x ge ïsoleerd. Al sta je er naast hoor je niks. En met demper is altijd handig. Als ze niet meewerken, ge lijk in de knie." In de chatgesprekken gaat het vaker achteloos over leven en dood. Het is de categorie berichten die bij de politie de allerhoogste prioriteit krijgt: threat-to-life-sig- nalen. Een speciaal team moet deze aangekondigde liquidaties en ontvoeringen voorkomen. Zo wor den twee van de beoogde slachtof fers in de regio Eindhoven meteen gewaarschuwd. ,,Eén van de twee schrok niet eens toen we vertelden dat er opdracht was gegeven om hem te liquideren", zegt Toine van Loenhout, recherchechef van de politie in Oost-Brabant. ,,Hij wist er al van en had maatregelen ge troffen." In totaal worden er drie duizend threat-to-life-signalen uitgeplozen en waarschuwt de po litie 22 beoogde slachtoffers. De rechercheurs, observatie teams en de arrestatieteams heb ben geen idee waar de tips van daan komen waarmee ze op pad worden gestuurd. Het doorzoeken van EncroChat is tussen april en juni zelfs binnen de politie slechts beperkt bekend. ,,Je doet er alles aan om het zo lang mogelijk ge- heim te houden, we vroegen ons af wanneer de criminelen wakker zouden worden'', zegt Van Loen hout. ,,Al waren er natuurlijk veel 'toevallige vondsten' door de poli tie en zag je daarmee ook dat het gebruik van EncroChat afnemen.'' Om in de brij aan chatgesprek ken zo snel mogelijk bij de juiste berichten uit te komen, zoekt de politie met steekwoorden naar bij voorbeeld wapens (bv 'AK', 'Glock'), geld ('pap', 'papier'), drugshandel ('container') of liqui daties ('slapen'). Het resultaat is een ranglijst met berichten waar de kans het grootst is dat het over zware criminaliteit gaat. Analisten moeten dat laatste beoordelen en kunnen vervolgens ook alle ge- ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO VERVOLG VAN PAGINA 13 Dankzij Encro Chat kwam de recherche op het spoor van een martel kamer in een zeecontainer. FOTO HH/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62