Hacken van geheime chatdienst mokerslag voor onderwereld 13 Instructies hoe iemand een kogel in zijn knie moet krijgen of waar de container met coke staat: criminelen deelden alles met elkaar via geheime chats. Maar de politie las mee. Reconstructie van een van de grootste afluisteroperaties ooit. ^ncrAchft "heb je hem gepopt, hoeveel in zen been" YELLE TIELEMAN EN CHIEL TIMMERMANS Het is zondag 5 april 2020, iets voor half zes in de avond als Mohamed terugkomt van een middag Scheveningen. Hij rijdt met zijn grijze Audi A3 richting zijn wo ning aan de Zonneoord in Den Haag. Uit een steeg ziet hij een sportieve motor komen, met daarop twee mannen. Als hij de bijrijder aankijkt, ziet hij dat die schrikt, waarop de motor hard wegrijdt. Als Mohamed iets ver derop zijn auto parkeert, duikt opeens diezelfde bijrijder op. In zijn rechterhand draagt de man een vuurwapen en Mohamed ziet dat hij het wapen klaarmaakt om te schieten. ,,Doe normaal joh, gek'', roept Mohamed. Dan klin ken er knallen en wordt Moha med in zijn been geraakt. De schutter rent terug naar de motor, springt weer achterop en het duo rijdt hard weg. Even later worden er chatbe- richten verstuurd. 'Hij lag op de grond. Moest snel weg. Waren mensen daar', schrijft de vermoe delijke schutter. 'Heb je hem ge- popt hoeveel in zen been', vraagt de vermoedelijke opdrachtgever. 'Ja op zn lichaam', wordt er gerea geerd. Dan wordt er gevraagd waar het heeft plaatsgevonden. 'Waar hij parkeert. Zonneoord', is de reactie. De opdrachtgever is blij met de actie en het resultaat. 'Lekker voor z'n kankermoeder'. Wat de verzenders van de be richten dan nog niet weten, is dat de politie al hun communicatie onderschept. Het is het ge volg van een hack van de chatdienst EncroChat, die door duizenden criminelen wordt ge bruikt. Via speciale telefoons kun nen gebruikers elkaar versleutelde berichten sturen en uit het zicht blijven van de overheid. Op 2 juli 2020 vertellen Franse en Neder landse opsporingsinstanties op een persconferentie echter dat zij drie maanden lang alle chatge- sprekken konden meelezen. Mokerslag De vaderlandse onderwereld, met 12.000 telefoons grootgebruiker van EncroChat, beseft dat al hun vertrouwelijke communicatie in één klap op straat ligt. Het onder scheppen van 20 tot 25 miljoen berichten betekent een mokerslag voor de criminaliteit. Het leidde al tot het opsporen van een heuse martelkamer, maar ook tot de vondst van 12,5 miljoen euro in contanten en recordvangsten van partijen cocaïne. Dat criminelen in het geheim zaken willen bespreken is van alle tijden. Willem Holleeder liep met zijn contacten eindeloos veel rondjes door het Vondelpark, zo dat hij niet kon worden afgeluis terd. Met de opkomst van crypto- telefoons dachten criminelen dé manier gevonden te hebben om buiten beeld te blijven. Het is dan ook niet gek dat de personen ach ter deze telefoons banden hebben met de onderwereld. Zo vormen miljoenen gekraakte berichten van een andere aanbieder belang rijk bewijs tegen de bende van Ri- douan Taghi en wordt de Nij meegse oprichter ervan vervolgd. Populair De EncroChat-telefoons zijn niet temin vanaf de start in 2016 popu lair. Alleen al uit het opstarten blijkt dat het toestel anders werkt dan een doorsnee iPhone of Samsung. De aan- en uitknop moet twee kort en één keer lang ingedrukt worden. Na het invoe ren van een wachtwoord verschij nen icoontjes van de apps: Encro Chat (berichten sturen), Encro- Talk (bellen) of EncroNotes (noti- ties maken). Er zit nog een camera op om foto's te maken, maar dat is het. Andere apps installeren is niet mogelijk. Het is ook niet no dig, het draait allemaal om de chatservice. Die is vergelijkbaar met WhatsApp, inclusief de blauwe vinkjes die verschijnen als je bericht is gelezen. Bijzonder is nog wel de 'panic wipe-functie', waarmee je alles op het toestel kan wissen, bijvoorbeeld als je bijna wordt opgepakt. Die gegarandeerde privacy is niet goedkoop. De toestellen kos ten rond de 1000 euro. En dan zit er slechts een abonnement bij dat drie maanden toegang biedt tot de chatdienst. Voor een abonne ment voor zes maanden komt er nog eens 500 euro bovenop. Het is GO ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 Recherche voelde zich als kind in snoepwinkel TRIK© LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61