Saskia Noort De gekwetsten en hun geweld Zo doen zij dat Voetbalheld Maradona wordt nog elke dag een stuk groter O VEEL GEDEELD 'Argentijnen hebben altijd symbolische figuren nodig om te verafgoden 12 Zitten, zien en zwijgen Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Dagelijks luidt de noodklok. We zijn meer vlees gaan eten. Onze koning laat zijn volk in de steek. Giel Beelen geeft Willem Engel een podium, het aantal positief getesten neemt schrikbarend toe, het is het heetste jaar ooit gemeten, Trump houdt wéér een walgelijke speech. De ene noodklok doet de andere verbleken, het is bijna niet bij te houden welke peti tie te ondertekenen, wie te cancelen, waarover schande te twitteren, wanneer sorry te zeggen. We zijn betrokken, maar niet onfeilbaar, zei Koning Willem Alexander beteu terd, en zo is het. We spreken schande, maar lezen geen boek, eten wel een slavink, knuffelen toch ons kind en chec ken tijdens het thuiswerken de vliegtickets naar Curasao, of het YouTube-kanaal van Lange Frans. Helaas is de laatste nu verwijderd, maar gelukkig kunnen we hierover weer verhit discussiëren. Censuur! Ondertussen is er een leraar in Parijs onthoofd omdat hij zijn leerlingen spotprenten van de profeet Mohammed heeft laten zien en bespre ken wij hier dat vrijheid van meningsuiting niet be tekent dat je mensen luk raak mag kwetsen. Enerzijds sluit ik me daar bij aan. Met vrijheid van meningsuiting komt ook verantwoordelijkheid. Men sen uitschelden, racistisch of seksistisch bejegenen en dit goedpraten onder het mom van vrijheid van me ningsuiting is niet oké, al helemaal niet als je daarmee probeert hen de mond te snoeren. De anderen heb ben net zo goed vrijheid van meningsuiting. Mark Rutte toeschreeuwen dat hij een pedofiel is, of staan krijsen bij abortusklinieken naar patiënten om hen te intimi deren, allemaal misbruik van de vrijheid van me ningsuiting wat mij betreft. Maar moet dit bij wet verbo den worden? Niet door in te grijpen in ons grondrecht. Smaad en belediging zijn al strafbaar onder bepaalde omstandigheden en ge kwetstheid hoort daar niet bij. In het democratische Europa is je gekwetst voelen geen reden om de ander af te slachten en dat wordt het hoop ik ook nooit. Hier loop je het risico gekwetst te worden. Door kunst, door een boek, door een essay, door een tiet, door een hoofddoek, door een cabaretier, door een docent die zijn leerlingen iets wil bijbrengen over onze vrijheid. Je kunt de mening verwerpen, je kunt je afvragen hoe fatsoenlijk de mening is, je kunt in gesprek gaan, je kunt een spotprent maken, je kunt de politiek ingaan, je kunt een boek schrij ven, je kunt zelfs demonstreren of aanschuiven bij een van de duizend talkshows. Maar geweld gebruiken? Iemand van het leven beroven? Afslachten alsof het een beest is? Omdat je je gekwetst voelt? We praten in Nederland al weken over de schijt die som mige kerken in Oost-Nederland, met name in Staphorst, hebben aan de coronamaatregelen. Hoe ze zich boven de wet wanen, met alle besmettingen van dien. De grappen en de discussies hierover vinden we allemaal doodnormaal en over de gekwetstheid van de kerkgangers maken we weer nieuwe grappen. Laten we het nooit doodnormaal gaan vin den dat een grap je letterlijk je kop kan kosten. Ik zou hier graag een noodklok over luiden. In Nederland staat het buiten kijf: Johan Cruijff is onze beste voetballer aller tijden. In Argentinië ligt dat allemaal wat ingewikkelder. Komende week wordt Diego Maradona 60 jaar. Is hij de nationale voetbal held, of is dat Messi? PETER SCHOUTEN BUENOS AIRES Natuurlijk zijn het voetbal lers uit verschillende tijden, maar de twee bekendste nummers tien van het Ar gentijnse nationale elftal blijven voer voor discussie. Want de 45 miljoen bonds- coaches in Argentinië grij pen elk voetbalmoment aan om te opiniëren. Diego Ar mando Maradona vs. Lionel Andrés Messi. Beiden onbe twiste balvirtuozen op het veld, onnavolgbaar en on tembaar. Samen goed voor een uitpuilende prijzenkast. Maar toch. ,,Zolang Ar gentinië geen grote voetbal- prijs wint, wordt de figuur Maradona met de dag gro ter'', analyseert voetbalhis toricus Esteban Bekerman. Een verwijzing naar het WK 86, waar Argentinië voor het laatst wereldkam pioen werd. Maradona maakte zich onsterfelijk met twee goals in vijf minu ten tegen Engeland: dé drib bel - verkozen tot doelpunt van de 20ste eeuw - en de 'hand van God'. Het was -A meteen een vergelding voor de dramatisch verlopen oor log om de Falklandeilanden vier jaar eerder. Daar kun je mee thuiskomen. Messi schopte het voor La Albiceleste (het Argentijnse team) niet verder dan het winnen van het WK onder de 20 en goud op de Spelen van Beijing. Voor FC Barce lona won hij meer dan der tig prijzen. ,,Zonder twijfel heeft Messi belangrijke suc cessen gekend. Op bepaalde voetbalvlakken is hij ook beter dan Maradona'', aldus Bekerman. ,,Maar Argentij nen hebben altijd grote symbolische figuren nodig om te verafgoden. In de mu ziek, politiek en sport. Het fenomeen Maradona is meer dan een voetballer. Ie mand die opkomt voor de minderbedeelden. Een ka rakteristieke leider, die re belleert tegen de macht. Ve len zien een icoon in hem. Messi heeft al die kwalitei ten niet.'' Dus slaat de ba lans uit in het voordeel van Maradona. Zestig-veertig, schat Bekerman in. Vrijdag wordt-ie 60. Voor velen een wonder dat Diego dat ooit zou halen. Zo blijft de me lancholische mythe nog even intact. Bij het Busan International Film Festival (BIFF) in Zuid-Korea markeren filmposters de stoelen die niet bezet mogen worden vanwege de coronaregels. De dames op de foto zijn aanwezig bij een lezing over de zombiethriller Pensinsula, maar lijken meer belangstelling te hebben voor Candy Crush en Instagram. foto afp ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO FOTO HH/AFP Little Big.. WjOAItN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60