informatiemoeheid Brussel redt kipstuckjes; vegavlees is ook 'vlees' Klanten van AH kunnen urenlang niet pinnen 5 Vakbonden: verplicht medisch masker ook in ziekenhuizen De meest zorgelijke geluiden ko men uit de provincie Luik. Dat wordt inmiddels al links en rechts Bergamo aan de Maas genoemd, naar de Noord-Italiaanse stad die in het voorjaar zo zwaar getroffen werd. Afgelopen zaterdag waren daar evenveel ziekenhuisopnames als tijdens de hele eerste golf, meldt De Morgen. Een kwart van de coronatesten is er positief, tegen- over 12 procent in de rest van het land. Het Montlégia Ziekenhuis heeft al zijn zevenhonderd artsen opgedragen om te komen werken. Ook het universitair ziekenhuis CHU heeft iedereen opgeroepen, zelfs de mensen die positief zijn getest en niet ziek genoeg zijn om thuis te blijven. De Morgen laat een inwoonster van de provincie Luik aan het woord: ,,Onze regering durft niet te streng te zijn. Lokale politici zeggen al maandenlang dat we 'maar in een minigolf zitten. Deze week zijn we plots bij de slechtste leerlingen van Europa.'' Deze mevrouw raakt ook aan een ander teer punt: het verschil tussen Vlaanderen en Wallonië. Op de coronakaart van België is duidelijk te zien dat het deel onder de taalgrens (Wallonië) veel ern stiger getroffen is dan het deel er- boven (Vlaanderen). ,,Ik wil er geen Vlaanderen versus Wallonië van maken'', zegt ze, ,,maar na de lockdown kwamen de Vlamingen voorzichtig weer buiten. In Visé zaten een dag later alle terrassen vol. Dat kan toch niet?'' Kakofonie De onrust in het land is groot. Er wordt volop gemopperd op de ver schillende regeringen, die niet doortastend genoeg zouden zijn. In een striemend commentaar schrijft De Standaard dat er ooit een onderzoek zal moeten komen naar 'hoe we opnieuw in deze situatie konden belanden, welke beslissin gen of niet-beslissingen daartoe hebben bijgedragen en wie hier in morele, politieke, maar ook in juri dische zin verantwoordelijkheid voor draagt'. De krant rept over 'de kakofonie, de warrige communicatie en het eruit voortvloeiende verlies van draagvlak voor de genomen, gewij zigde en weer ingevoerde maatre gelen'. De laatste controverse betreft het testen. Vanwege een gebrek aan ca paciteit kunnen mensen zonder symptomen zich niet meer laten testen. Het duurde vaak meer dan 48 uur voordat het resultaat er was, en dat was niet meer acceptabel. Toen in de zomer het aantal tests afnam, en de laboratoria hun nor male werk weer oppakten, ver zuimde de overheid, ondanks haar belofte, op tijd een gloednieuw testplatform op te zetten voor de verwachte tweede golf. Het komt er wel, maar veel te laat. Reden: de testmachines mochten niet wor den aangekocht via een spoedpro cedure, dat moest via een tijdro vende openbare aanbesteding. BRUSSEL Vegaburgers, sojasteaks en plantaardige worsten mogen wat het Europees Parlement betreft gewoon burger, steak en worst wor den genoemd. Het voorstel voor een verbod op zulke namen is gis teren met een ruime meerderheid weggestemd. ,,Het was ook een ab surd voorstel'', zegt een opgeluchte Anja Hazenkamp van de Partij voor de Dieren. Het voorstel dat op tafel lag, werd gezien als het resultaat van een sterke campagne van de landbouw- lobby. Woorden als 'worst', 'burger' en 'kotelet' zouden alleen gebruikt mogen worden voor producten die vlees bevatten, en niet voor de plantaardige versies daarvan. Het officiële argument: de consument wordt anders om de tuin geleid. De lobby had succes in de parle mentaire commissie Landbouw, waar de invloed van de sector tradi tioneel groot is, maar dus niet in het parlement zelf. Anja Hazenkamp van de Partij voor de Dieren is heel erg blij met de uitkomst van de stemming. ,,De consument is na tuurlijk echt niet gek. Die heeft wel in de gaten wat hij koopt.'' CDA-Europarlementariër Annie Schreijer-Pierik is niet te spreken over de uitslag van de stemming. ,,Dit is een nederlaag voor consu menten en eerlijke voedselinfor- matie'', stelt ze in een verklaring. ,,Vlees is vlees.'' Sanne Meijer Zaandam Samen met KPN werd gewerkt aan een snelle oplossing voor de net werkstoring. Gisteren laat was nog niet bekend waardoor die werd ver oorzaakt. De storing maakte ook on line boodschappen bestellen via de website en app onmogelijk. Klanten werden opgeroepen con tant geld mee te nemen en het beta len desondsanks 'zo coronaproof mogelijk' te laten plaatsvinden. ,,Het is vervelend, zeker in deze tijd waarin bijna niemand nog met con tant geld betaalt'', aldus een woord voerder van Albert Heijn. In juni vo rig jaar had Albert Heijn ook te ma ken met een pinstoring. Die storing werd veroorzaakt door een firewall van KPN, maar het is niet zeker of dit opnieuw de aanleiding is. Deze firewall filtert het dataverkeer en houdt daarmee 'verkeerde' data te gen. Deze viel destijds uit en blok keerde hierop alle communicatie. Heel soms biedt corona ook nieuwe mogelijkheden in de vorm van troostijsjes ding die hoort bij het nieuwe, bij de ongehoorde dingen die zich afspeelden. Zoals je an ders vertelde over een tsu nami in Japan of een aardbe ving in Bolivia. Altijd waren die dingen elders, bij andere volkeren, op andere continen ten. Nu was de ramp hier, om ons heen, in landen waar wij heen gingen, die we kenden. Ik wil niet zeggen dat we in een constante staat van op winding leefden, dat zou ab soluut pervers zijn, maar het nieuwe had nog wel onze on gedeelde aandacht. Nu we stevig in de tweede golf zitten, de gebeurtenissen zich afspelen in een helaas voorspelbaar ritme met wei nig licht aan de horizon, be reiken we veel sneller onze in formatiedrempel. Kijk ik op van de iPad: ,,Parijs dicht, Schotland zes weken down.'' Zegt mijn vrouw vanachter haar boek: ,,Ik weet het. Maar ik kan er niks meer mee.'' „Filmpje kijken?'' vraag ik daarom dan maar. ,,Bij sommige contacten tussen patiënt en zorgverlener zijn, vol gens de huidige richtlijnen, mondneusmaskers niet nodig. Maar ook wanneer een masker wel noodzakelijk is, hoeft zorg- personeel vervolgens op de gang weer geen masker te dragen. Bij de patiënt of in het lab je masker op, bij het koffieapparaat je mas ker af. Alsof het virus zich een paar meter verderop opeens an ders gedraagt.'' Onveilig Volgens de bonden veroorzaakt dit wisselende beeld een onveilig ge voel bij patiënten. ,,De verhalen daarover van onze leden stromen dagelijks binnen. Wat zeg je tegen de patiënt die aan het bijkomen is van een zware operatie en die je vraagt hoe het kan dat verpleegkundigen rondlo pen zonder bescherming? Kun je dan met droge ogen zeggen dat het veilig is? Natuurlijk niet!'' zaterdag 24 oktober 2020 De medische staf van de ic in het CHR Citadel ziekenhuis in Luik werkt zich een slag in de rondte. foto ap M Flashmob van zorgpersoneel in Brussel als protest tegen het regeringsbeleid. foto reuters daard: „Iedereen verkondigde dat dit ons geen tweede keer zou ge beuren. Hoewel we beter voorbe reid zijn, is ons land veel te laat in gang geschoten.'' Albert Heijn-vestigingen in het hele land kampten gisterochtend enkele uren met een pinstoring. Ook bij winkels van Albert Heijn To Go, Etos en Gall Gall kon niet met pin worden betaald. Zes vakbonden in de zorg vra gen de Nederlandse ziekenhui zen om hun personeel stan daard medische mondneus- maskers te laten dragen. Nu is er geen heldere richtlijn, stellen de bonden. Sander van Mersbergen Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5