De buurtschap Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de zestiende aflevering: Koekoek, op de rand van het poellandschap in de Zak van Zuid- Beveland tussen Driewegen en Ellewoutsdijk. Het tunnelverkeer horen we ook Maar ik zeg niet dat het overlast is t'lM De binnendijken, de tuinen, ze ogen nog groen. Zes huisjes midden in een zee van akkers en fruit boomgaarden. Zo ziet buurtschap de Koekoek eruit als je er met een drone boven zou vliegen. Toch is de geïndustrialiseerde wereld dichtbij. 's Avonds kun je er de lichten zien van de auto's die de Westerscheldetunnel inrijden. Chemiegigant Dow, aan de over kant bij Terneuzen, is altijd aan wezig met een industriële dreun. Op de dijk heb je zicht op de kern centrale van Borssele. En net naast het gehucht hangt een hoogspan ningsleiding naar Zeeuws-Vlaan- deren. Dick (1938) en Maud (1941) Eve- leens wonen in de oksel van de Weldijk en de weg die Koekoek wordt genoemd. In een woning die ooit café was. Als ze achterin hun tuin staan zien ze de vracht wagens op de tunnelweg. De dreun van Dow horen ze 's avonds altijd, en nog meer als er afgefak- keld wordt en de wind uit het zuidwesten waait. Maar hinder? Dick: ,,Ik denk dat het hemels breed zes kilometer is naar Dow. Over het water van de Wester- schelde draagt het geluid ver. Het tunnelverkeer horen we ook. Maar ik zeg niet dat het overlast is." In 1976 streken ze neer in de Koekoek. Het was de tijd dat er in bijna alle provincies Volkshoge scholen waren gesticht. Dick Eve- leens kwam naar Zeeland om er daar eentje op te richten. 'Voor de vernieuwing van de volkscultuur en ter versterking van de volksge meenschap', stond er in officiële stukken. Dick zegt het zo: ,,Het was een cursusinternaat voor jonge werklozen die er een week of zes verbleven. Ze kregen allerlei vragen over de samenleving voor gelegd." De Zeeuwse Volkshoge school werd voor de ene helft on dergebracht in het doopsgezinde vormingscentrum Van Eeghen- huis in Aardenburg, voor de an dere helft in Goes. ,,Toen was de vraag: waar gaan we wonen? Ik wilde me wel in Aardenburg vesti gen. Eigenlijk ben ik nog altijd een beetje verliefd op West-Zeeuws- Vlaanderen. Maar mijn vrouw zei nee, ze vond het te ver van de fa milie." Ze wilden graag een huis waar ze omheen konden lopen. Dat is in de Koekoek geen probleem. Een diepe moes- en siertuin met fruit bomen achter, bosschages naast het huis, vóór een doodlopend weggetje met een groenstrook van het waterschap ernaast die door Dick wordt gemaaid. Ze zeggen: ,,We vonden het een mooie plek, het was buiten." Dick was Statenlid voor de PvdA van 1987 tot 1999. Maud zat voor dezelfde partij in de gemeenteraad van Borsele, van 1990 tot 2002. Dat was precies de periode dat er druk werd gesteggeld over de aanleg van het tracé van de Westerschel- detunnel. Dick was iets minder strikt als het om doorsnijding van de Zak ging. Maud trok feller van leer. Ze zegt: ,,De mensen in de Staten wisten niet eens waar Elle- woutsdijk lag. We hebben gewon nen, want anders hadden we de tunnelweg hier vlakbij gehad, dwars door de Poel. Na de opening van de tunnel wilde ik er aanvan kelijk niet doorheen. Dat was niet vol te houden. Als we nu naar Bel gië of Frankrijk gaan, duiken we zo de tunnel in." ,,Ja ja", vult Dick aan, ,,het is maar goed dat het tun neltracé is opgeschoven. Op die manier is ons huwelijk gered." Buurman Ron Brand (1960) kan ook rond zijn huis lopen. Aan de buitenkant heeft Koekoek 5 nog het meeste weg van een traditio nele Zeeuwse boerderij. Dat is ook het streven: ,,Het is een zoge naamde wederopbouwboerderij. We willen die graag zo authentiek mogelijk houden." Historisch aan de buitenkant, binnen is het strak, licht, gerieflijk. Ron is biologisch analist bij het waterschap, hij houdt de kwaliteit van het bin- nendijkse oppervlaktewater in de gaten. Zijn vrouw Lizet en hij had den altijd al belangstelling voor 'een spulletje achteraf'. Ron: ,,We woonden in Driewegen, midden in het dorp. Als de bus door de straat reed, schudde ons huis. In 1993 verhuisden we naar de Koe koek. Samen met mijn vader heb ik de boerderij verbouwd en uitge breid. Eigen groente telen, klus- sen, dat is wat we graag wilden. Dat kan hier." Dochter Marit is thuis voor de herfstvakantie. Ze studeert jeugd literatuur in Tilburg. Nee, ze hoeft niet terug naar Zeeland, niet per se: ,,Maar een huisje met ruimte, dat wel graag." Vader Ron: ,,Dat zal Ron Brand en dochter Marit: Ovezande Koekoek ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO Ze wilden graag een huis waar •-r-rv,,;--';.-. JAN VAN DAMME graag een huisje met ruimte. Marina en Iwan Boonman met hun zoon Ties: „Gesloopt, ge bouwd, we hebben veel samen gedaan." Maud en Dick Eveleens: ,,We vonden het een mooie plek, het was buiten." Dick Eveleens Hoedekenskerke Driewegen Oudelande Baarland llewoutsdijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56