Wie dan ook mag beweren dat het coronavirus niet bestaat, maar het bestaat wel degelijk 7 PASPOORT Fanyar vluchtte begin deze eeuw uit Afgha nistan. Het Taliban-regime was daar toen nog aan de macht. Hij wist via Pakistan met het vliegtuig in Nederland te komen, waar hij is erkend als vluchteling. „Zeker, ik ben vervolgens eerst naar een op vangcentrum in Leiden gegaan en later naar een asielzoekerscentrum in Rotterdam. Ik mocht ook studeren. Ik wilde mijn studie ge neeskunde weer oppakken. En om in het we tenschappelijk onderwijs terecht te kunnen, moet je Nederlands kunnen lezen en spreken. Ik wilde dat zelf ook graag, ik wilde integre ren." „Het is niet gemakkelijk geweest. Ik heb vanaf nul een nieuw bestaan moeten opbouwen. Goed Nederlands spreken hoort daar wat mij betreft bij. Een voordeel was dat ik alleen was. Ik moest het helemaal zelf doen. En ik ging werken, toen dat mocht als erkend vluchteling. Ik heb van alles gedaan, in de horeca als afwas- hulp, schoonmaker, in de logistiek, in de bouw, steigers sjouwen. Ik heb (even stopt Fanyar met praten) zelfs met asbest gewerkt. „Ik voelde me ook heel erg welkom in Neder land. Dat politici in Den Haag op de fiets naar hun werk reden, wow! Al die vrijheid die je hier hebt. Voor mij was dat echt een openba ring. Je mag je uitspreken, zolang je de mensen maar in hun waarde laat. Goed doen is het be langrijkste principe, vind ik. Helaas zijn de om standigheden ook in Nederland veranderd. De verhoudingen zijn scherper geworden, al merk je daar in de praktijk van alledag weinig tot niets van." „Ik kan daar kort over zijn. Wie dan ook mag beweren dat het coronavirus niet bestaat, maar het bestaat wel degelijk. Was het er maar niet, dan zou dat heel veel leed besparen." „Verschillende keren, maar ik kende het land niet meer terug. De aanslagen van 11 september 2011 in de Verenigde Staten, op onder meer de Twin Towers in New York, hebben daar alles mee te maken. De Verenigde Staten vielen daarna Afghanistan binnen. Het Taliban-re gime viel, maar het geweld, de oorlog, is nooit verdwenen. Dat doet veel met mensen. De on veiligheid is groot. Het Afghanistan van nu is niet meer mijn Afghanistan. De mensen zijn er niet meer zo gastvrij, niet meer zo vriendelijk. „Ik hou natuurlijk altijd wel een band met Afghanistan. Ook daar is het coronavirus. Ik heb daarover met Afghaanse collega's contact via internet, via videoverbindingen. Zij moeten met heel beperkte middelen werken, maar wij kunnen met hen wel alle informatie uitwisse len die inmiddels hier is opgedaan. Ik vind het mooi daaraan een bijdrage te leveren vanuit Terneuzen." GO ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 Zabihullah Fanyar (42) is geboren in Af ghanistan, in de hoofdstad Kabul, waar hij tot in 2000 heeft gewoond. Hij is sinds 2018 werkzaam bij ziekenhuis De Honte van Zorg- Saam in Terneuzen. Hij woont in Terneuzen met zijn vrouw en drie zoons, van vier maanden, vier en vijf jaar. Hij studeerde geneeskunde aan de Erasmus Universiteit, waarna hij de specialisatie long- geneeskunde volgde in het Amphia-zieken- huis in Breda en het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam. September 2017 rondde Fanyar deze speci alisatie af, waarna hij eerst werkzaam was in het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirks- land op Goeree-Overflakkee. Longarts Zabihullah Fanyar: „Toen ikzelf in Nederland aankwam, had ik geen idee welk land ik zou aantreffen." FOTO PETER NICOLAI Dat Nederlands spreken is gelukt, u spreekt het heel goed. Ook in discussies over het coronavirus zie je dat terug, die scherpere verhoudingen, bij voorbeeld dat het coronavirus niet zou be staan. Hoe kijkt u daar tegenaan? Bent u ooit nog in Afghanistan geweest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55