Jan Vantoortelboom De Corona-Efteling t In het nieuws Uit het nieuws Vragen stellen aan de deltacommissaris 'Ik hoop begrip te hebben gekweekt' DEZE WEEK IN Z. Peter Glas zoomt in op Zeeland Veel reacties van mensen in hetzelfde schuitje 19 MATYAS: 'ANTIGIF WERKT NIET ALTIJD' 2 Na de derde keer stond nonkel Juul te kotsen achter de vuilnisbak ken v M 8 MAUDEN DICK WONEN BUITEN IN KOEKOEK 18 WIJKEN WAAR JE ZIEK VAN WORDT Deze week heb ik met drie van mijn kinderen drie dagen lang in de Efteling rondgehangen. Je moet wat met vakantiehoudende kinderen. Ik gru welde bij de gedachte aan drie dagen, want meestal ben ik na één dag Efteling euforisch dat ik huiswaarts kan keren en ben ik weer voor een decen nium genezen van pretparken. Echter, deze keer viel het mee, zelfs drie dagen lang. stonden overal pijlen op de grond die de looprichtingen aangaven. Je hoefde dus niet uit te kijken dat je opeens fron taal botste met rennende kinderen of jonge vaders die net iets te gretig buggy's voor zich uit duwden, al liep er wel eens een verdwaalde koter voor mijn voeten. Ook het wach ten bij de attracties was een verademing in vergelijking met mijn vorige bezoeken: geen zwetende lijven voor of achter je, geen gehijg of gekuch in je nek, geen andermans gillende of zeurende kinderen. Ik durf zelfs te stellen dat in de Efteling alles rustig en or dentelijk verliep. Overal waren rood-met-witte lijnen op de grond geplakt en alleen op of naast de witte strepen mocht je staan. Dat er hier en daar een onoplettende pretparkgan- ger (mezelf incluis) een en ander niet altijd in de gaten had, valt dan makkelijk te vergeven. Het verbaasde me zelfs hoe gedwee de mensen de regels aanvaardden en uitvoerden, ook de mond kapjes in de binnenruimtes van de attracties, hier en daar een onoplettende pret- parkganger (mezelf incluis) die het mondkapje über haupt in het park vergat mee te nemen daargelaten. Ik zat er met mijn kinderen na tuurlijk in de Baron, de Python en Joris en de Draak en nog meer van die dingen die een mens eens grondig dooreen rammelen. Maar die Python deed me denken aan mijn jeugdbezoeken aan het pretpark Bellewaerde. Daar hadden ze een wereldpri meur met de in 1984 ge bouwde Boomerang. Ik was toen 9 en we gingen eens een dagje Bellewaerde doen met nonkel Juul om die Boomerang uit te testen. Nonkel Juul was een bruin gebrande, afgetrainde cou reur met grote spierballen op zijn bovenarmen en zijn kuiten en nonkel Juul kon alles sneller en beter. Hij zou mijn broer en mij eens af troeven met het aantal keren dat we na elkaar in de Boom erang konden gaan. Dat was vooral tegen sluitingstijd, toen al die Fransen huiswaarts keerden en de wachttijden kort waren. Na de derde keer stond nonkel Juul te kotsen achter de vuilnisbakken bij de picknickweide. Als er toen zo'n fo toservice had bestaan, dan had hij de werknemer waar schijnlijk gevraagd die snel van het scherm te halen, want bleker had ik een mens nog nooit gezien. Mijn tante veegde toen met haar zakdoek de laatste brokjes van zijn kin en on dersteunde hem de rest van de avond. Mijn broer en ik haalden de tien en toen kregen we een ijsje. Ik wilde zo'n XXL Cornetto-achtig geval van wel 100 franken, een joekel van een hoorn met een enorme bol ijs erop. En terwijl mijn vader me meerdere keren waar schuwde dat ik niet te hard op de koek mocht duwen, want dat anders de hele santenkraam op de grond zou vallen, kraakte de koek onder mijn gulzige vingers en viel de hele hap op het grind voor mijn voeten, kreeg ik als beloning een klets tegen mijn kaak, en gingen we blij en voldaan naar huis. Iedere Zeeuw kan dinsdag de pre sentatie van deltacommissaris Pe ter Glas bekijken. Tijdens deze presentatie, die wordt georgani seerd door Waterschap Schelde- stromen, geeft hij zijn kijk op wat het Deltaprogramma voor Neder land en Zeeland gaat betekenen. Aan het eind van de presentatie kunnen deelnemers vragen stel len. Dijkgraaf Poppelaars zal de vragen uitkiezen en voordragen. ,,125 mensen hebben zich al aan gemeld, daar zijn we erg blij mee", zegt Poppelaars. ,,Door de delta plannen echt in te zoomen op Zee land, doet Peter Glas iets wat niet vaak wordt gedaan. Bij zulke plan nen voor bijvoorbeeld het milieu willen mensen toch weten wat dat voor hen betekent. De deltacom- missaris zal hier zijn ideeën over geven." Poppelaars verwacht dat er meer vragen zullen binnenstromen. ,,Ik verwacht een aantal vragen over de zeespiegelstijging en of onze dij ken hierop berekend zijn. We zijn nog aan het kijken met welke chat- functie we dit vorm kunnen gaan geven. Glas komt naar ons kantoor en dan zullen we beiden fysiek aanwezig zijn en zal ik zo de vra gen aan hem doorspelen. Dit is echt een mooie gelegenheid. Het komt niet elke dag voor dat de del tacommissaris naar Zeeland komt en al helemaal niet dat hij de plan nen op Zeeland toespitst. Ook wij zullen hiervan kunnen leren." Meekijken vanaf 12.15 uur via scheldestromen.nl/live. Nu het aantal besmettingen van het coronavirus op blijft lopen, groeien de zorgen bij Robin de Groot (33) uit Goes. Doordat hij niet meer kan lopen en een spier ziekte heeft, zit hij in een rolstoel. Vorige week vertelde hij zijn ver haal in deze krant. Hij legde uit hoe moeilijk deze periode voor hem is en dat het voorkwam dat mensen soms geen afstand van hem hielden. Hij is er trots op dat hij dit heeft gedaan. ,,Ik kreeg veel reacties van mensen die in het zelfde schuitje zitten als ik. Zij vonden het goed dat dit ter sprake kwam. Ook zijn er mensen ge schrokken van mijn ervaringen. Met dit stuk hoop ik begrip te heb ben gekweekt en dat mensen meer afstand zullen houden", vertelt hij. Tijdens de drukke uren is het voor hem bijna niet te doen om bijvoor beeld boodschappen te halen. Nu hij gebruikmaakt van de gereser veerde uren voor mensen die in de risicogroep zitten, voelt hij wat meer vertrouwen. ,,Tijdens deze uren heb je alle ruimte en heeft ie dereen begrip voor elkaar. Dat is heel erg fijn. Ook geven de mond kapjes mij een veiliger gevoel. Dan zit er toch iets voor je mond wat je kan beschermen. Toch zal ik de komende tijd vooral binnenblij ven." ZATERDAG 24 OKTOBER 2020 GO Gewoon in het park wandelen was goed te doen, want er V Frisavond. KIEK! P10 12 Column Saskia Noort 13 EncroChat Recherche in een snoepwinkel 16 Lachen in het donker Lichtpuntjes vinden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50