'Het is de hoogste tijd voor een nationaal Corona-akkoord' NIEUWS 3 Wat wordt de permanente tijd? WINTERTIJD BIOLOGISCHE KLOK^ Vannacht gaat de klok weer een uur achteruit. Is het aanpassen van onze biologische klok lastiger nu we door corona veel meer thuiszitten? En hoe voorkom je dat dochterlief om zes uur 's ochtends aan je bed staat? Drie slaapexperts geven advies. Eigenlijk is het al te laat voor het be ste advies, lacht slaapexpert Winni Hofman. ,,Wie verstandig is, begint al vier dagen voor het wisselen van de klok met het aanpassen van de bedtijd.'' Door elke dag een kwartier tje vroeger te gaan slapen, past de biologische klok zich geleidelijk aan de nieuwe tijd aan. „Verander ook je andere routines zo, bijvoorbeeld de tijd van het avondeten.'' En plan geen wilde dingen in de dagen na het verzetten van de klok, zegt Floris Wouterson, slaapdeskun- dige en auteur van het boek Supersla- pen. ,,Zo went je lichaam zo snel mo gelijk aan de nieuwe tijd.'' Alies Cos ter - met haar bedrijf Sucsleep geeft ze (online) slaapworkshops en -cur sussen - adviseert: zorg voor extra licht in de ochtend. ,,De biologische klok wordt immers met licht geacti veerd. Zet meteen een paar lampen in huis aan, dat helpt!'' Tot zover de tips voor volwassenen. Wat kunnen ouders doen om hun kroost te laten wennen aan het tijds verschil? Niet veel, zegt Winni Hof man. „Baby's merken sowieso niets van het verzetten van de klok; zij functioneren volgens hun eigen ritme.'' Dat geldt voor jongere kinde ren ook, vult Coster aan. Bij kinderen en jongeren zijn de hersenen nog volop in ontwikkeling en daarmee ook hun biologische klok. ,,Dat is ook de reden waarom pubers laat naar bed willen en er laat uitkomen. In de pubertijd verschuift de biologische klok nog één tot anderhalf uur.'' Somberder De vraag rijst of alle coronabeperkin gen effect hebben op onze slaap. De tip van Wouterson om geen gekke dingen te doen na het verzetten van de klok is gedurende de huidige se- milockdown eenvoudig op te volgen. Met de gesloten horeca valt er nau welijks iets te beleven. ,,Een deel van de mensen vaart wel bij het thuisre- gime. Ze beleven minder stress, bij voorbeeld door niet te hoeven haas ten en niet in de file te hoeven staan.'' Het feit dat velen niet naar hun werk hoeven reizen, levert bovendien meer tijd in de ochtend op. ,,Die ex tra tijd moet je niet gebruiken om ex tra te slapen, maar kun je gebruiken om in beweging te komen'', zegt Coster. Tegelijk voelen veel Nederlanders zich volgens Wouterson met alle coronamaatregelen juist somberder. „Corona is voor hen een stressfactor, die de grens tussen werk en privé doet vervagen. Veel mensen hebben daar moeite mee. Het kost meer energie om gefocust te blijven op je werk, er is minder sociale controle. Dergelijke zaken beïnvloeden ook het slaappatroon.'' EUROPA Hofman ziet meer na- dan voordelen. ,,De lockdown in combinatie met het aantal winterdepressies zorgt voor problemen. De GGZ's hebben duide lijk meer te doen.'' Terug naar de wintertijd. Laten we er vooral niet een te grote ramp van maken, zegt Hofman. ,,De meeste mensen wennen er snel aan.'' Ook volgens Coster is het slim je vooral niet te druk te maken. ,,Het heeft geen zin om in bed te piekeren over waarom je niet goed kunt slapen.'' Desalniettemin adviseren zowel Coster, Hofman als Wouterson te stoppen met halfjaarlijks verzetten van de klok. In 1977 werd de zomer tijd uit oogpunt van energiebespa ring ingevoerd. ,,Laten we ophouden met die poppenkast'', zegt Wouter- son. Met vrijwel alle andere experts pleit hij voor één permanente win tertijd. ,,Zeker de overgang naar de zomertijd levert problemen op, blijkt uit onderzoek: meer hartaanvallen en verkeersongevallen.'' Hofman wijst erop dat onze biolo gische klok het best aansluit op de wintertijd. ,,Qua geografie zouden we eigenlijk al in de Engelse tijdzone moeten zitten. In de zomertijd zitten we dus twee uur verkeerd. Filosoof Marli Huijer en hoogleraar ouderengeneeskunde Rudi Wes tendorp denken dat de tweede lockdown meer schade veroorzaakt dan het doel, de gezondheid van veelal oude en zieke mensen be schermen, rechtvaardigt. Westen dorp: ,,Verantwoordt wat we nu doen de enorme schade die wordt toegebracht aan onze economie, de horeca, culturele sector, zo veel an dere zorg die wordt uitgesteld?'' We zouden met elkaar het ge sprek aan moeten gaan over de t Hoever gaan we om mensen te redden, hoe geven we onze maatschappij vorm? vraag hoe het land door de crisis moet worden geloodst, vinden de twee. Huijer: ,,Zet de dansleraar, de directeur van het Concertgebouw, Famke Louise, Klaas Knot van de Nederlandsche Bank en anderen met elkaar om de tafel. In Neder land zie je voortdurend peilingen en meningen. Maar een mening is iets heel anders dan de breed gedra gen uitkomst van een goed ge sprek.'' Een Corona-akkoord, in de lijn van in Nederland eerder gesloten akkoorden als het Klimaat- en Pen sioenakkoord, kan volgens Huijer en Westendorp antwoord geven op vragen als: hoever gaan we als sa menleving om coronapatiënten te redden, hoe moeten we de maat schappij de komende jaren vorm geven en hoe geven we jongeren in elk geval een deel van hun leven te rug? Westendorp 'verwijt niemand' dat Nederland in de hulpstand schoot toen de coronapandemie het land trof. ,,Maar kunnen we na ne gen maanden niet met elkaar gaan praten? Welk doel willen we berei ken tegen welke kosten?'' Niet meer gewend Huijer constateert dat Nederland na decennia van voorspoed en in novatie niet meer gewend is aan 'zo'n acute vorm van sterven'. ,,Als oudere moet j e beseffen dat het niet in het gemeenschappelijke belang is om alles uit de kast te halen om jou als individu te redden. We moe ten leren accepteren dat de dood bij het leven hoort.'' De twee hebben niet direct het antwoord op de vraag hoe de sa menleving weer op gang kan ko men zonder de ziekenhuizen te overbelasten. ,,Het is echt aan de sa menleving om daar creatieve oplos singen voor te bedenken.''P8-9 zaterdag 24 oktober 2020 'Doe geen wilde dingen als wintertijd is ingegaan' David Bremmer Rotterdam Slaaptrainer Alies Coster: ,,Doe 's och tends meteen een paar lampen aan, dat helpt!'' FOTO JEAN-PIERRE JANS In 2018 stelde de Europese Commissie voor de klok niet langer meer te verzet ten in de EU. Uit een en quête bleek dat een meer derheid van de Europeanen vóór is (onder Nederlanders liefst 80 procent). Het Euro pees Parlement stemde vorig jaar vervolgens in te stoppen met de halfjaar lijkse klokwissel per 2021, in Nederland pleit CDA-Euro- parlementariër Annie Schreijer-Pierik hier al jaren voor. De lidstaten mogen zelf kiezen wat de nieuwe standaard wordt. Probleem is dat de EU-landen er niet uit komen. Het kabinet wil voorkomen dat er een lap pendeken aan tijdszones ontstaat en vindt dat Neder land dezelfde tijd moet ken nen als België en Duitsland. Premier Rutte besloot daarom de kwestie op de lange baan te schuiven. Er moet een nationaal en breed gedragen Corona-akkoord komen dat Nederland richting geeft in deze moeilijke tijd. Daarvoor pleiten filosoof Marli Huijer en hoogleraar ouderen- geneeskunde Rudi Westendorp in een interview met deze krant. Annemieke van Dongen Chris van Mersbergen Rotterdam Hoe verder? Huijer en Wes tendorp roepen op daarover het gesprek aan te gaan. foto arie kievit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3