H SCHELDE K J Huizenmarkt blijft booming Zwembad werd een hennepkwekerij 5 ',^0 f/S%>**Lyd tiVi ''/yéf heid hem in 1786 fataal werd. Zijn korte levensloop 'fascineert, ver baast en intrigeert', vond Loe Schout. Zijn boek over Bellamy bewijst zijn gelijk. De jonge Jacobus was een arme bakkersknecht uit Vlissingen met uitzonderlijke poëtische gaven. Dankzij een dominee die zijn ta lent herkende en steun van rijke sponsors, kreeg Bellamy de kans om in Utrecht te studeren. Daar ontwikkelde hij zich tot een be langrijk dichter, maar ook tot een heraut van de patriottenbeweging. En als rode draad is er ook nog die innige maar verboden liefde voor kapiteins dochter Fransje. Schout weet alles, in zijn heldere stijl met oog voor pakkende de tails, meeslepend te beschrijven en duidelijk te maken hoezeer Bel lamy een inspirerende vernieuwer was. Tobias van Gent en Hans Sakkers: Slag om de Schelde 1944 De omschrijving 'een vergeten slag' is onderhand niet meer van toepassing, zeker niet na de groot scheepse herdenking van de Slag om de Schelde vorig jaar. Bij zo'n herdenking hoort ook een monu mentaal boek. Daarvoor hebben Tobias van Gent en Hans Sakkers zeker gezorgd. Slag om de Schelde 1944 biedt al les wat je ervan mag verwachten: toegankelijke teksten over het strijdverloop, veel foto's en verhel derende kaarten. Daarnaast ko men in een groot aantal kaders, onder de noemer 'Stemmen uit de Slag om de Schelde', betrokkenen en ooggetuigen aan het woord. De auteurs hebben ook veel aandacht voor de 'nalatenschap' van de Slag. Met het indrukwekkende boek, dat eens te meer doet beseffen hoe zwaarbevochten onze vrijheid is, hebben Van Gent en Sakkers on miskenbaar een standaardwerk af geleverd. Oek de Jong: Zwarte schuur Oek de Jong is dit jaar de enige die al eerder genomineerd was. In 2006 haalde hij de shortlist met De wonderen van de heilbot. In 2013 won hij de prijs met Pier en oceaan. Nu, opnieuw zeven jaar later, gooit Zwarte schuur hoge ogen. Met Pier en oceaan had De Jong volgens velen zijn magnum opus afgeleverd. Toch is Zwarte schuur niet minder onweerstaanbaar. Het verhaal van schilder Maris Cop- poolse, die uit het lood wordt ge slagen als de zwarte bladzijde uit zijn Zeeuwse jeugd wordt ont huld, sleept je mee in de krochten van de ziel. Zwarte schuur is een ongekend succes. Het boek stond op de shortlist van de Libris Literatuur prijs en kan de Boekenbon Litera tuurprijs winnen. Vorig jaar zei De Jong in Middelburg: ,,Ik probeer me per boek te ontwikkelen, een treetje hoger te komen." Dat is aar dig gelukt. En de winnaar is... Het zijn vijf sterke, maar ook nau welijks vergelijkbare kandidaten. De strijd lijkt vooral te gaan tussen Zwarte schuur en Slag om de Schelde 1944. Een meesterlijke roman te genover een monumentaal histo risch standaardwerk. Natuurlijk zou Oek de Jong (opnieuw) een prima winnaar zijn, maar de bete kenis van het werk van Tobias van Gent en Hans Sakkers is zeker voor Zeeland van onschatbare waarde. Dat verdient een bekro- Integendeel, want ten opzichte van het derde kwartaal van 2019 gingen 11 procent meer bestaande koopwo ningen van de hand in de provincie. De groei was in Zeeland twee keer zo groot als het landelijk gemid delde. In de maanden juli, augustus en september werden in de provin cie 1663 bestaande woningen ver kocht, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek en het Kadaster. Met deze cijfers komt de ver- wachting uit die NVM-afdelings- voorzitter Hendrik van Hoeve deze zomer uitsprak. Hij zag begin juli woningen als warme broodjes over de toonbank gaan. De meeste wo ningen zijn binnen een maand ver- In juli, augustus en september werden in Zeeland 1663 bestaande woningen verkocht kocht. Hij sprak van een run op wo ningen tot 325.000 euro en zag voorlopig nog geen einde komen aan de drukte op de huizenmarkt. Er wordt voor een bestaande wo- ning gemiddeld steeds meer be taald in Zeeland. Was het in de pe riode van juli tot en met september 2019 nog iets meer dan een kwart miljoen euro, in het derde kwartaal van dit jaar werd 261.648 euro be taald, een stijging van 4,3 procent. Landelijk stegen de prijzen ge middeld bijna twee keer zo hard tot een bedrag van 339.559 euro. Het gat tussen de gemiddelde prijs van een bestaande woning in Zeeland en de gemiddelde prijs in Nederland nam dus verder toe. Alleen in Friesland en Groningen liggen de prijzen la ger dan in Zeeland. In Noord-Hol land en Utrecht gaan huizen ge middeld voor meer dan vier ton van de hand. Met Noord-Brabant zijn dit de enige provincies waar de prij zen boven het landelijk gemiddelde liggen. Het moest een mooi stukje huis vlijt worden, zo had de 52-jarige C. K. uit Sint Jansteen zich voorgeno men. Een zwembad in de tuin. Voor de kinders. Het bouwsel werd door omstandigheden iets anders: een ondergrondse hennepkweke rij. Daarvoor hoorde hij gisteren in Middelburg een taakstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van een maand eisen. K. begon in 2016 in de tuin van zijn woning in Terneuzen met het graven voor een zwembad, toen grondwater roet in het eten gooide. Het gat dichtgooien was geen optie. Er stonden al vier muren, dus legde K. balken over het gat en goot er be ton op. Een agent had eerder de werkzaamheden al aanschouwd en rook onraad. Midden november stapte de politie binnen en via een tuinhuisje en een luikje kwam die in een hennepkwekerij met 170 planten. K. zei van niets te weten: 'het was werk van zijn ex-vrouw'. Volgens de deskundigen moest er acht keer zijn geoogst en alles bij elkaar zou dat netto 143.660 euro hebben op geleverd. Dat bedrag zou K. dan ook in de staatskas moeten stoppen. De zaak tegen zijn ex is al eerder gese poneerd. Jacobus Bellamys alias Ze I an (J us' zaterdag 24 oktober 2020 GO toch een ander boek? x-'v.i lï «''Jj-'/AvA ^L^r'ïïï;fV^v .f TOBIAS VAN GENT EN HANS SAKKERS r - - ff 1 VT (l Een schip, eenTnah, éên droom DE BESLISSING IN DE STRIJD OM WEST-EUROPA Loe Schout De Zeeuwse Boekenprijs wordt dinsdag 27 oktober, aan de voor avond van de Week van het Zeeuwse Boek, uitgereikt in de ZB in Middelburg. Dan worden ook de winnaars van de Accola des en de Prijs van de Zeeuwse Boekhandel bekend. Vanwege de coronabeperkingen vindt de uit reiking op een alternatieve ma nier plaats. Een korte film ervan is vanaf ongeveer 22.00 uur te zien op de sociale mediakanalen van de ZB en de volgende och tend op de website van de ZB. Er zijn weer meer huizen ver kocht en de prijzen blijven stij gen. Ook in het derde kwartaal van 2020 heeft de coronacrisis geen rem gezet op de verkoop van woning in Zeeland. Theo Giele Middelburg Ad Roos Middelburg Uitspraak op 6 november. 'JEtitftter en patriot 'jtföpstandige tijden (1757-17X6) Loe Schout Hans Sakkers (links) en Tobias van Gent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33