'Keurige' vader verdachte in cokesmokkel coLuni Platform brengt expats samen 4 ZEEUWSE BOEKENPRIJS 2020 NOG GEEN GELOPEN RACE BEVEILIGING de 18e Zeeuwse Boekenprijs. De winnaar wordt komende dinsdag onthuld. Wie zijn de kandidaten? En wat zijn hun kansen? Vijf boeken zijn nog in de strijd om Zwaarbewapende politieagenten waren dinsdag urenlang aanwe zig rond de jachthaven van Bres kens. Ook werd een politieheli- kopter ingezet. Op een 'snelle mo torboot' in de haven vonden de agenten honderden kilo's co caïne. Het bleek na weging don derdag 545 kilo te zijn, goed voor een straatwaarde van een slordige 25 miljoen euro. Keurig verpakt en deels gelabeld met de opvallende tekst 'Covid-19'. Volgens een ooggetuige lag de bewuste boot al langere tijd in de haven. De drie mannen die aan boord waren, zijn aangehouden. Het gaat om de 32-jarige Dirk W. uit Urk, in het dagelijks leven als zzp'er aan de slag als vloerenleg- ger en keukenzetter. Dat bevesti gen meerdere bronnen aan De Stentor. Ze schetsen hem als een keurige, rustige man. Verder ar resteerde de politie de 55-jarige R.B. uit Kampen en W.B. (31) uit Zwolle. Verbazing Dirk W. is secretaris bij een mo torclub op Urk. Dat is hij puur op papier, weet een clubgenoot, om dat nou eenmaal een voltallig be stuur nodig is. De motormaat van W. is verbaasd over diens moge lijke betrokkenheid bij grootscha lig drugstransport. Hij weet niet beter dan dat de Urker zijn geld verdient met keukens plaatsen en vloeren leggen. Tot een paar jaar geleden bestierden W. en zijn echtgenote een viswinkel in Zut- phen. Ook de voorzitter van de motorclub zegt er niets van te be grijpen. ,,Maar goed, we drinken op die club een biertje met z'n al len en verder leidt iedereen zijn eigen leven.'' W. is met zijn vrouw en kinde ren vaste gast op een recreatiepark in Emst, op de Veluwe. Hun staca ravan is dinsdag na de arrestatie van W. doorzocht door acht poli tieagenten. De eigenaar van de camping kon het donderdag nog altijd niet bevatten. Omdat hij part noch deel heeft aan de poli tieactie, wil hij niet dat zijn naam en die van het recreatiepark ge noemd worden. Niet blij De eigenaar is verrast door de drugsvangst waarbij zijn gast be trokken zou zijn. ,,lk sta daar echt van te kijken. Hij kwam hier altijd met zijn jonge gezinnetje. Ik denk zelfs dat zijn vrouw nergens vanaf wist. Het mag duidelijk zijn dat wij ook niet blij met hem zijn." De eigenaar doelt op het feit dat ook andere gasten met de actie wer den geconfronteerd. ,,Dat ging overigens heel rustig. De agenten kwamen netjes melden dat ze de caravan gingen doorzoeken. Na derhand vertelden ze dat ze niks bijzonders hadden aangetroffen." Ook de woningen van de drie opgepakte mannen zijn door zocht. Daarbij is volgens de politie in elk geval één vuurwapen ge vonden. Alle drie verdachten zijn gisteren in Rotterdam voorgeleid aan de rechter-commissaris. Ze blijven nog zeker twee weken in de cel. De politie vermoedt dat de drugs vanaf een vrachtschip in de Westerschelde zijn gedropt en vervolgens door het bootje van de drie mannen opgepikt. Naast de drugs op de boot - verstopt in een verborgen ruimte - werd ook vijf tig kilo cocaïne op het strand van Zoutelande gevonden. De politie denkt dat beide vondsten samen één partij vormen. *24-uurs meldkamer-service Toen Wessel te Gussin- klo bijna een jaar gele den de Zeeuwse Boe kenprijs in ontvangst nam voor De hoogstape- laar, leek zijn opvolger al klaar te staan. Oek de Jong had toen net zijn roman Zwarte schuur uitge bracht, die lovende recensies oogstte en een ware bestseller bleek te zijn. Daar kan de jury van de Zeeuwse prijs toch moeilijk omheen, zo leek het. En inderdaad: Zwarte schuur is één van de genomineerden. Maar wie de rest van de shortlist door neemt, weet dat er stevige concur rentie is. Het is dus zeker niet bij voorbaat een gelopen race. De vijf kandidaten Rinus Spruit: De wonderdokter Hoewel Rinus Spruit is uitge groeid tot één van de voornaamste Zeeuwse auteurs, haalde hij nog niet eerder de finale van Zeeuwse Boekenprijs. Nu is hij eindelijk ge nomineerd, met De wonderdokter. Toch gaat de eer vooral ook naar Albert Willem van Renterghem (1845-1939), de arts die begon als plattelandsdokter in Heinkens- zand, maar zich ontwikkelde tot pionier in Nederland op het ge bied van hypnose- en suggestie therapie. In de herfst van zijn le ven tekende hij zijn ervaringen (waaronder ontmoetingen met Freud en Jung) op in een lijvige autobiografie. Het is de verdienste van Spruit Rinus Spruit dat hij deze onder het stof van daan heeft gehaald. Hij heeft de 1300 pagina's zo bewerkt, dat een zeer leesbaar en boeiend boek is ontstaan. Een terecht eerbetoon aan de vrijwel vergeten Zeeuwse 'wonderdokter'. Hans Steketee: De Warnow Acht mensen stapten in het voor jaar van 2013 in Schiedam op een oude, omgebouwde loodsboot: de Warnow. Ze wilden naar Noorwe gen varen om het noorderlicht te zien. Het werd een hachelijk avon tuur, met een nauwelijks zeewaar dig schip. Vijf opvarenden stapten in Schotland van boord. De drie an deren, onder wie Peter van Liere uit Middelburg, vervolgden de reis naar Noorwegen. Ze haalden hun bestemming niet. Van de Warnow is nooit meer iets teruggevonden. Hans Steketee heeft zich in de zaak vastgebeten. Hij sprak met betrokkenen, reconstrueerde nauwgezet de reis en de historie van de Warnow en legde de drijf veren bloot van de drijvende kracht achter de reis, Arnoud Brinkman. Wat er precies is ge beurd, zal wel altijd een mysterie blijven, maar Steketee is onmis kenbaar dicht bij de waarheid ge komen. Loe Schout: Jacobus Bellamy alias Zelandus Dichter Jacobus Bellamy was pas 28 jaar toen zijn zwakke gezond- Vlissingen Expats die in Zeeland werken, kun nen voortaan met elkaar in contact komen via een nieuw platform: het 'International Zeeland Newcomers Center'. Via het platform kunnen inter nationale werknemers van Zeeuwse bedrijven informatie en ervaringen delen. Het doel is om de expats en hun families makkelijker te laten integreren. Het Expat Cen ter Zeeland, de initiatiefnemer van het platform, wil in de toekomst ook bijeenkomsten houden. Daar naast is een Facebookpagina aange maakt. ,,Als je mensen van verschillende nationaliteiten ontmoet, geeft dat een bepaalde dynamiek", zegt Lian Heller van het Expat Center Zee land. In grote steden als Amster dam, Rotterdam en Utrecht be staan al soortgelijke platforms. We denken dat het platform een warm welkom betekent voor de internationals Daar zijn de ervaringen positief, weet Heller. ,,We denken dat het platform een warm welkom bete kent voor de internationals. En niet alleen als ze aankomen in Zeeland, maar ook daarna." Het is niet precies bekend hoe- veel internationale werknemers in Zeeland actief zijn, omdat arbeids migranten die maar een korte peri ode in Nederland zijn zich niet hoeven inschrijven bij een ge meente. De meest recente cijfers van onderzoeksbureau Decisio da teren van 2017. Toen waren er onge veer 3000 internationale werkne mers in Zeeuws-Vlaanderen. On geveer driekwart was arbeidsmi grant. Bij dit aantal horen ook sei zoenswerkers. Een kwart is 'ken niswerker'. Tussen 2010 en 2017 nam het aantal internationale werknemers in Zeeland toe met 84 procent. zaterdag 24 oktober 2020 GO Meer dan 500 kilo cocaïne zouden ze bij zich hebben gehad, Dirk W. (32) uit Urk en twee medeverdachten uit Zwolle en Kampen. Het trio is dinsdag opgepakt op een boot in de haven van Breskens. Ewoud ten Kleij, Caspar van Oirschot en Arnoud Heins Breskens M In Bres kens wor den dinsdag drie mannen uit Kampen, Urk en Zwolle aan gehouden op een speedboot met co caïne. foto PETER NICOLAI Lewestraat43,4481 BC Goes/Kloetinge Tel. 0113 213 720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl a INBRAAKBEVEILIGING a MELDKAMER PAC a TOEGANGSCONTROLE a ALARMOPVOLGING a BRANDBEVEILIGING a CAMERABEWAKING end Rolf Bosboom Middelburg De vijf genomineerde boeken voor de Zeeuwse Boekenprijs 2020. Hans Steketee Cornelleke Blok - Lian Heller, Expat Center Het platform wordt maandag ge lanceerd met een webinar. Inter nationale werknemers kunnen zich daarvoor aanmelden via ex- patcenterzeeland.com. RINUS SPRUIT, SAMENSTELLER ALBERT WILLEM VAN RENTERGHEM Wordt het Oek of

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32