Oud-directeur kerncentrale adviseert over kernenergie ZEELAND 3 u zaterdag 24 oktober 2020 Anthoni de Vos in zijn werkplaats aan huis in Ovezande. foto's cynthia cats in de avondspits meer in de sche mer en het donker rijden. Vaak is rond deze tijd ook het weer slecht. Teamleider Coen van Balen van de Wegenwacht in Kapelle denkt dat de effecten van de wintertijd voor het verkeer dit jaar zullen meeval len. Covid-19 heeft volgens hem al les veranderd, ook ons rijgedrag. ,,We hebben door het vele thuis werken een heel ander drukte- beeld.'' De traditionele spitsuren bestaan niet meer. ,,De drukte wordt ge spreid over de hele dag.'' De car poolplaats naast het kantoor bij de A58 is wat Van Balen betreft een prima barometer. ,,Bij de eerste lockdown was het hier bijna uitge storven en ook nu is het rustig.'' Van Balen wijst op de jaarlijkse ANWB-campagne die zichtbaar heid op de weg onder de aandacht brengt. ,,Elk jaar zien we dat het no dig is. Lichten aan is de beste pre ventie.'' Meer wild aangereden Een niet zo leuk neveneffect van het verzetten van de tijd: er wordt meer wild aangereden. Peter Maas, boswachter bij Staatsbosbeheer, weet hoe dat komt. ,,Veel dieren worden actief in de schemering, reeën in de eerste plaats. Maar ei genlijk geldt dat ook voor hazen, konijnen en egels.'' Bij meer ver keer in het donker neemt de kans op ongelukken navenant toe, ook voor de Zeeuwse fauna. „Dieren houden geen rekening met onze klok. Ze volgen hun eigen bioritme. Ze komen heel plotseling de weg op en weten niet dat het ineens veel drukker is dan de dagen daarvoor.'' Koeien Voor een melkveehouder ligt het allemaal heel anders, legt Antoon Vissers in de Razer- nijpolder bij Tholen uit. „Koeien hebben geen last van winter tijd. Ze worden niet onrustig als ze op een iets ander uur gemol ken worden. Wij wer ken trouwens bij het melken met robots. De biologische klok van de koe past zich gemakkelijk aan. Het enige verschil is eigen lijk dat ze nu een uur meer melk kunnen produceren en straks in het voorjaar een uur minder." Heeft Vissers als enige bewoner in de eenzame zelf nog last van de wintertijd? Sommige mensen worden tenslotte nog wel eens depressief van de vroege don kerte. De Thoolse vee boer moet lachen om de suggestie. „Ik ben hier opgegroeid en ben het gewend. Maar mijn vrouw vindt het soms minder leuk. Je ziet hier geen kip.'' Antidepressiva Bij de Zeeuwse Apotheker in Goes merken ze evenmin iets van een toenemende vraag naar antidepres siva, met het oog op het invoeren van de wintertijd. Apotheker Serge van de Reijt hoort ook geen vragen van verontruste medicijngebruikers die even niet meer weten wanneer ze hun tabletje moeten innemen. ,,Dat ene uurtje maakt echt niet zo'n groot verschil, behalve voor diabeten en patiënten met Parkin son. Op andere zondagochtenden draaien de meeste mensen zich ook wel eens een keertje extra om, zon der gevolgen. Bovendien is de wer king van medicijnen altijd wel iets langer dan op de verpakking staat.'' Kernenergie is goedkoper dan wind- en zonne-energie, conclu deerde het Oostenrijkse onder zoeksbureau Enco vorige maand in een advies aan minis ter Wiebes van Economische Zaken en Klimaat (EZK). Maar hoe onafhankelijk is dat rapport eigenlijk nu blijkt dat de auteurs deels uit de nucleaire sector komen? Eén van de schrijvers is bijvoorbeeld Mario van der Borst, tot 2010 technisch direc teur bij de kerncentrale in Bors- sele. Frank Balkenende Borssele De Volkskrant onthulde gisteren dat Van der Borst een mede-auteur is van het Enco-onderzoek. Op zich is er geen bezwaar tegen dat een deskundige uit de atoomwereld meewerkt aan een advies aan de minister. Die expertise kan nodig zijn voor een gedegen onderzoek naar de kansen van kernenergie. Een kerncentrale bouwen kost mil jarden euro's. Voor een goed advies zijn mensen met kennis van zaken nodig. Dat advies kwam er na een motie van CDA en VVD om op nieuw de mogelijkheden van kern energie te onderzoeken. Toch groeit de twijfel of dit rap port werkelijk een onafhankelijk advies is. Ten eerste omdat het mi nisterie van EZK zelf een rookgor dijn optrekt. In het Enco-rapport wordt immers geen enkele auteur bij naam genoemd. Het kaft laat al- leen de naam Enco zien. De Volks krant benaderde Enco, waarna Bo- jan Tomic zich meldde. Tomic is al Domme actie om Van der Borst als mede auteur in te huren - Henri Bontenbal, energiespecialist twaalf jaar lid van de Commissie Benchmarking die onderzoekt of de kerncentrale in Borssele veilig ofwel Fukushima-proof is. Nu duikt ook de naam van Mario van der Borst op. Na een loopbaan bij TNO stapte hij in 1984 over naar de nucleaire industrie. Hij was tus sen 2003 en 2010 technisch direc teur bij de kerncentrale in Borssele en verantwoordelijk voor verschil lende grote projecten. In 2010 trad hij toe tot het RWE Nieuwbouw- team Kerncentrales. RWE bezit 30 procent van de aandelen van de kerncentrale in Borssele. Daarnaast is Van der Borst presi dent van de Dutch Nuclear Society en adviseur op het gebied van kern energie. Ook is hij betrokken bij De Groene Rekenkamer, een klimaat- sceptische website volgens critici. Een 'domme actie van EZK' om Van der Borst als mede-auteur in te hu ren, twittert Henri Bontenbal, een energiespecialist met een CDA- achtergrond die kernenergie als kli maatoplossing steunt. Enco noch EZK willen verder na men bevestigen of prijsgeven. Die geheimzinnigheid voedt de ge ruchtenmachine. Is dat Enco-rap- port echt onafhankelijk of een lobby van de nucleaire sector? Mi nister Wiebes antwoordde op Ka mervragen dat hij 'geen reden heeft om te twijfelen aan de deskundig heid en onafhankelijkheid van de onderzoekers'. De uitkomst van het Enco-on- derzoek dat kernenergie toch kans rijk is, staat haaks op een rapport van Berenschot/Kalavasta. Hun oordeel: in bijna alle scenario's is kernenergie een stuk duurder dan zonne- en windstroom. De aanna mes in beide rapporten lopen zover uiteen dat het bijna smeekt om een nieuw onderzoek. als de klok verzet wordt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 31