s? De droom van iedere agent Celstraf geëist voor slaan met bezemsteel Volgend jaar wél Four Freedoms Awards Thuiscafé 2 Vannacht is het weer zover: de klok gaat een uur terug en de wintertijd gaat in. Dat heeft gevolgen voor mens en dier. WINTERTIJD GEVOLGEN VOOR MENS Commentaar Alle politiemensen dromen ervan: meekijken met de be richten die criminelen elkaar sturen. Vorig jaar werd het ineens werkelijkheid. Franse en Nederlandse politiespe- cialisten ontcijferden het verkeer op EncroChat, een dienst voor versleutelde berichten die door veel criminelen werd ge bruikt. Wat dat kan opleveren staat in een onthullende recon structie in de PZC. Het kraken van EncroChat leidde tot een reeks drugsvond sten en arrestaties, bijvoorbeeld in de grote politieactie Portu- nus in Vlissingen, Middelburg, Goes en Rotterdam. En het is nog niet voorbij. De politie zit op een schat aan belastende in formatie. Veel criminelen moeten maar afwachten of zij straks ook aan de beurt zijn. EncroChat lijkt op het beroemde verhaal van de Enigma. Tijdens de Tweede Wereldoorlog puzzelden de Britten zich suf op de code waarmee de Duitsers hun militaire eenheden aan stuurden. Na lang zoeken werd de geheimtaal van de Enigma machine ontdekt. Het gevolg was een kentering in de strijd. Bij voorbeeld tegen de Duitse U-boten in de Atlantische Oceaan. Zo doorslaggevend zal het hacken van EncroChat waarschijn lijk niet zijn. Maar het is wel een mooie wending. Dit succes geeft de burger eindelijk eens het gevoel dat de politie echt terug kan slaan. Dat werd tijd. Het onderscheppen van de online communicatie tussen criminelen is duidelijk de manier om hen een zware slag toe te brengen. De politie moet er nog meer werk van maken. Kraken van Encrochat geeft burger eindelijk het gevoel dat de politie echt terug kan slaan De klap met de bezem? Dat klopte wel, maar van het mes wist hij niets af. Het boterde al tijden niet tussen de Rus en de met psychische pro blemen kampende N. De Rus moest hem steeds weer hebben en dat was volgens N. maar om één re- ALMANAK De Terneuzenaar werkte de af gelopen maanden aan zijn droomproject. Een café op de zolder van zijn garage. Maanden was hij aan het schuren, verven en behangen. Als kers op de taart werd er een massieve, houten bar naar boven gesleept. Hij was zo tevreden met zijn nieuwe den: een verblijfsvergunning. Want als de Rus 'slachtoffer' werd, dan kreeg hij die. Op 2 maart barstte de bom. De Rus sprak hem aan op zijn rookge drag. Hij zou N. hebben beledigd en uitgescholden en er ontstond enig duw- en trekwerk dat eindigde op een bank waarbij - volgens N. - de Rus hem probeerde te wurgen. In een vrij moment pakte N. een be zem en sloeg de Rus ermee op zijn hoofd. De Rus vluchtte en N. zou er achteraan zijn gerend en hem heb ben gestoken. N. heeft inmiddels Middelburg verlaten en verblijft in een kliniek waar hij wordt behandeld. Hij hoort stemmen, hallucineert en zou volgens de deskundigen in een psychose hebben gehandeld. plek, dat hij er terstond ook zijn thuiswerkplek inrichtte. Het be reik van zijn telefoon- en inter netverbinding bleek er alleen niet zo best. Collega's vroegen hem waar hij in vredesnaam zat. Voordat de verbinding wederom wegviel, liet hij hen in verwar ring achter: ,,Ik zit in het café!" Suiker straks verpakt in zakken van bietenpulp Auto belandt in sloot, bestuurder raakt gewond Oostburg Politie beëindigt lachgasfeestje in woning De Four Freedoms Awards worden op 31 maart 'coronaproof uitgereikt. Er wordt, afhankelijk van de situa tie van dat moment, bekeken in welke mate er een fysieke danwel online uitreiking plaatsvindt. Van wege de coronapandemie kon de uitreiking afgelopen voorjaar in Middelburg niet doorgaan. De belangrijkste prijs, de Interna tional Four Freedoms Award, is toe gekend aan de Verenigde Naties. Vandaag is het precies 75 jaar gele den dat deze organisatie werd op gericht. De hoogste baas van de VN, secretaris-generaal António Guter- res, zou de award afgelopen voor jaar in Middelburg in ontvangst hebben genomen. Behalve aan de VN zouden toen ook onderschei dingen uitgereikt worden aan de Fi- lipijnse journaliste Maria Ressa (vrijheid van meningsuiting), Reli gions for Peace International (vrij heid van godsdienst), journalist en televisiepresentator Sander de Kra mer (vrijwaring van gebrek) en burgemeester Leoluca Orlando van Palermo (vrijwaring van vrees). Voor de uitreiking in maart 2021 worden verschillende scenario's uitgewerkt: van volledig online tot een uitreiking waarbij de laureaten zelf aanwezig zijn in de Nieuwe Kerk. wel klokken zijn passie zijn. ,,Ik ben op leeftijd, in de 70, en zou het ei genlijk rustiger aan moeten doen. Maar een klant laat je nooit in de steek.'' Avondspits De gevolgen van de wintertijd zijn doorgaans in het verkeer het best merkbaar. Statistische gegevens duiden op meer files en meer aan rijdingen, doordat automobilisten Een extra uurtje feesten in de kroeg zit er dit jaar niet in. Wel mogen we ons morgenochtend een keertje meer omdraaien. De nacht duurt immers een uur langer. Voor Anthoni de Vos in Ovezande levert de nieuwe tijd vooral werk op. De Vos heeft een klokkenmakerij aan huis en weet uit ervaring dat hij een piek aan reparaties kan verwachten. ,,Mo- derne klokken hebben een repetitieslagwerk. De klok draait vanzelf terug. Maar bij ou dere klokken moet je het met de hand doen en dat gebeurt niet al tijd met beleid. Met als gevolg dat de klok van slag raakt.'' De winter tijd leidt ook tot meer kapotte hor loges, zegt De Vos. ,,Soms is er een rubbertje aan de binnenkant ver droogd. Of er zit vuil vastgekoekt in het opwindmechanisme. Het draaien gaat daardoor zwaarder en soms wordt de zaak daardoor ge forceerd.'' Echt blij van die extra reparaties wordt De Vos niet, hoe- zaterdag 24 oktober 2020 Een celstraf gelijk aan het voor arrest van 249 dagen eiste offi cier van justitie Gerda Ooster- veld gisteren in de rechtbank in Middelburg tegen de 25-jarige K. N. De Armeen had op 2 maart in het Middelburgse asielzoe kerscentrum een Rus met een bezemsteel op zijn hoofd gesla gen en zou ook nog eens met een mes in diens bil hebben ge stoken. Ad Roos Middelburg Uitspraak 6 november. Tip? redactie@pzc.nl DINTELOORD De kilopakken van Van Gilse kristalsuiker krijgen een papieren verpakking die is gemaakt van sui- kerbietenpulp. In maart volgend jaar staan ze in de schappen van super markten. Tot nu toe wor den de verpakkingen ge maakt van houtvezels. Cosun Beet Company ontwikkelde samen met papierproducent Crown Van Gelder een duur zame verpakking. De pro ductie kost ook minder hitte en chemicaliën, waardoor de milieubelas ting veel lager is. Zeeuwse akkerbouwers zijn grootleverancier van suikerbieten aan Cosun Beet Company. KAPELLE Een automobilist is gis terochtend op de Rijks weg (N289) in Kapelle gewond geraakt toen hij met zijn auto in een sloot belandde. Het ongeluk gebeurde rond 06.45 uur. De automobilist kon op eigen kracht uit de auto komen, maar is daarna per ambulance naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. De auto raakte beschadigd aan de voor kant en aan de passa gierskant. Het voertuig is door een bergingsbedrijf uit de sloot gehaald. Van wege het ongeluk was het fietspad ter plaatse een tijd afgesloten. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een lachgas feestje in Oostburg be ëindigd. Rond 04.00 uur kwam er een melding binnen van geluidsoverlast. Ter plaatse bleek een jonge vrouw drie vrienden op bezoek te hebben. Ze gebruikten lachgas. Ook werden er in de wo ning vier flessen lach gas gevonden. Wijkagent Henk Wieg man liet via Twitter weten wat hij aantrof en dat ze het feestje maar beëindigd hebben. Theo Giele Middelburg Ben van den Aarssen Ovezande Van slag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30