'Je hoeft niet te kunnen zingen om een hit te hebben' Saboteur geeft zich nu al bloot: 24 MEDIA CULTUUI HOE IS HET NU MET? RON SCHUTTE Wij hebben de Mol! Hij of zij gaat nog vóór de ontknoping, vanavond op NPO 1, met de billen bloot. Deze krant speelde via AvroTros een vragenlijst door naar de saboteur van dit jubileum seizoen en kreeg deze antwoorden. Maar wie is de afzender? Weet je wat ik zie als ik gedronken heb? Allemaal beestjes, zoveel beestjes om me heen. ,,In de jaren 80 heb ik nog eens een nieuwe versie opgenomen, maar die deed niets meer'', zegt Ron Schutte, inmiddels 75 jaar, vanuit zijn huis in Aalst- Waalre. ,,In 1967 werd het een hit tijdens de Tour de France, ze draaiden het veel op de radio.'' De artiest Schutte was een eendagsvlieg. ,,Ik kon niet zingen en de muziek wereld was niet mijn wereld. Dat ik Beestjes zong en dat het zo'n hit werd, was een groot toeval. Peter Koelewijn schreef het en kwam bij mij terecht via een soort sound- mixshow van de Vara, die ik had gewonnen. Hij belde me terwijl ik aan het werk was in mijn vaders meubelzaak.'' Zo'n anderhalf jaar kon Schutte leven van de mu ziek. ,,Rijk werd ik er niet van, ik heb nooit royalty's ontvan gen voor Beestjes. Ik krijg er per jaar ongeveer nog twee tientjes voor. Ik herinner me mijn best betaalde optreden, in België: 750 gulden voor een halfuur. Indertijd geen gek bedrag, hoor.'' Schutte had begin jaren 70 een eigen keukenbedrijf en begon later een opnamestudio voor audio en video. ,,Dat was ook geen succes, maar ach, ik ben er toch steeds mooi doorheen gerold.'' Nog steeds heeft hij een eigen internetbedrijfje. ,,Ik maak be drijfspresentaties en websites, al is het met al die technologische ontwikkelingen lastig om de jeugd bij te houden.'' Schutte en zijn vrouw hebben drie kinderen; twee dochters (42 en 49) en een zoon (51). Elke dag fietst Schutte nog 15 tot 20 kilometer. Beestjes maakte zes jaar geleden nog een korte revival mee. Zanger Dave von Raven van The Kik haalde Schutte over mee te gaan op tour, net als onder anderen Armand. ,,Dat was voor hun Veelstegrote Nederbiet Sjoo. Je wist nooit wie er die avond zou komen, dat was een verrassing. Ik zat dan in de zaal, terwijl Dave het publiek vroeg of ze Beestjes nog kenden. Hij begon het te zingen, waarna ik werd aangekondigd. Dat was elke avond raak, de hele zaal kende dat nummer nog. Ik heb laten zien dat je niet hoeft te kunnen zingen om een hit te hebben.'' Het was elke avond raak, iedereen in de zaal kende dat nummer nog Oh, wat een jaarterug Dertig man in Carré Is er een oud-Mol die jou inspi reerde? ,,Het is een hele cocktail. Jan om z'n lef, Kees om de lol die hij in het spel had, Thomas omdat hij zo fantastisch gemold heeft zonder dat hij bij kandi daten opviel, en Merel omdat ze het spel zo goed kon manipuleren. Gaan deweg realiseerde ik me dat ik me niet aan één Mol moest willen spiegelen, maar gewoon mijn eigen stijl moest neerzetten. Dat is wel gelukt, denk ik.'' ,,Dat er altijd menselijke zwaktes zijn waar ik als Mol bij de kandidaten gebruik van kan maken. Eigenschap pen waarvan ik vooraf al wist dat ze, zelfs met alle ervaring, de boventoon zouden voeren in het gedrag en het maken van keuzes en voor de kandi daten een valkuil zouden zijn. En dat bleek ook zo te zijn. Telkens weer.'' ,,Ik heb daar geen seconde moeite mee gehad. En vergeet niet dat je ook kunt mollen zonder te liegen en te bedriegen...'' ,,Ik ben vooral dicht bij mezelf geble ven. Ik wilde geen rol spelen. Vooraf schatte ik in dat mensen zouden den ken: die maken ze nooit de Mol. Die tactiek heeft voortreffelijk gewerkt.'' ,,Ik heb het Molschap erg serieus genomen. Het was een enorm project waar ik een jaar in het diepste geheim mee bezig ben geweest. Het alles willen controleren en beheersen moet ik nu loslaten. Het is klaar. Ik wil gaan genieten.'' ,,Dat veel vooraf uitgedachte Mol- acties perfect uitpakten, soms (met de hulp van de kandidaten) zelfs nog veel beter dan gedacht.'' ,,Laat ik het zo zeggen: ik heb als Mol enorm veel risico's genomen. Maar dat wilde ik ook. Ik wilde een stunt- mol zijn. Dat is gelukt, maar soms moest ik wel hard aan het stuur trek ken. Uiteraard zonder dat de kandi daten het in de gaten hadden.'' Ir A Waar zijn ze gebleven? Een BN'er die de schijn werpers achter zich heeft gelaten, praat u in deze rubriek bij. Vandaag: Ron Schutte van de hit Beestjes van Ronnie en de Ronnies. Alexander van Eenennaam Grote kans dat u deze regel de rest van de dag niet meer uit uw hoofd krijgt, inclusief de melodie van de hit van Ronnie en de Ronnies uit 1967. 44 zaterdag 24 oktober 2020 GO TELEVISIE Oh, wat een jaar! komt op 7 no vember terug op RTL 4. Chantal Janzen neemt het stokje over van Linda de Mol, Carlo Bosz- hard debuteert als teamcaptain naast Ruben Nicolai. Hij ver vangt Jeroen van Konings- brugge. THEATER Koninklijk Thea ter Carré opent zijn deuren voor dertig man. Vanaf 31 okto ber is er de Britse audio-in- stallatie Blind ness te zien. Actrice Juliet Stevenson ver telt het verhaal dat het publiek in Carré via een koptelefoon te horen krijgt. k heb als Mo Gudo Tienhooven Dennis Jansen Nikkie de Jager, Tygo Ger- nandt en Jeroen Kijk in de Vegte zijn nog over. foto's AVROTROS Je deed eerder aan het programma mee als kan didaat. Welke wijze les sen nam je als Mol mee voor dit seizoen? Hoe verging jou het liegen en bedriegen? Wat voor soort Mol ben je, ook in vergelijking met je voorgangers? Wat was je grootste valkuil? Wat was jouw hoogtepunt en waarom? Wanneer ging het bijna mis? Klopt het dat jij tijdens een of meer opdrachten geld hebt weg gemoffeld?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24