'Spelen kunnen zonder vaccin' 7 oktober1989staat Ronald Koeman voor eerste Clasico tegen Real Madrid 21 Ronald Koeman debuteert vanmiddag als coach in een Clasico. 31 jaar geleden maakte hij ook al zo'n première mee als zwaar bekritiseerde dure aankoop van Barcelona Real moet een resultaat halen VOETBAL LEEUWINNEN A Barcelona Hij was de man van één miljard pe seta's. Of van duizend miljoen, zo als ze in Spanje zeggen: mil millones. Maar was Ronald Koeman het wel waard, die ruim 12 miljoen gulden plus een hoog salaris, vroegen de media en het publiek zich al snel af. Een miljard voor een verdediger, op nadrukkelijk verzoek van trainer Johan Cruijff. Slechts Diego Mara- dona was ooit voor meer geld ge kocht door de Catalaanse club. Snoeihard was de kritiek na de vijfde competitiewedstrijd, op Mallorca. Het was al de derde ne derlaag. 'Dat toonbeeld van kracht van PSV en Oranje, dat kanon, is verworden tot een onherkenbare pion', schreef sportkrant El Mundo Deportivo begin oktober 1989. 'Koeman, het drama van CruijfF, was de kop boven het verhaal. En toen kwam de wedstrijd te gen Real. Het debuut van Koeman in een Clasico, die toen nog niet zo werd genoemd; die bijnaam is een mediagenieke uitvinding van de 21ste eeuw. Bar^a stond triest twaalfde, Real Madrid - de kampi oen van de vier voorgaande sei zoen - was alweer koploper. De vijfde minuut in Camp Nou, met bijna 100.000 toeschouwers. Emilio Butragueno rukt op door het midden, Koeman achtervolgt de behendige Real-spits tot in het strafschopgebied. De Nederlander is iets trager en werpt zich met zijn hele lichaam wat onhandig op de iele 'El Buitre' (De Gier). Samen vallen ze. De scheidsrechter wijst naar de stip. Hugo Sanchez zet Real op 0-1. ,,Johan had me beloofd dat ik als libero zou spelen, waar van iedereen weet dat het mijn fa voriete plek is'', beklaagde Koe man zich na de wedstrijd tegen over een groepje verslaggevers uit Nederland. ,,Op het middenveld voel ik me niet comfortabel. Ik ben teleurgesteld dat Cruijff zijn woord niet is nagekomen, maar ik zal dus maar aan deze positie moe ten wennen.'' Duidelijke boodschap Drie decennia later kwam Ronald Koeman, in augustus 2020, als trai ner bij FC Barcelona binnen met onder andere deze duidelijke boodschap: ,,Je moet een voetbal ler laten spelen op de plek waar hij het best tot zijn recht komt, waar hij zich het prettigst voelt.'' Hij had het over Frenkie de Jong en Antoine Griezmann, die in hun eerste seizoen bij Barcelona geen grote indruk konden maken, bei den meestal verbannen naar de linkerkant. De Jong speelt onder Koeman inmiddels iets meer naar achteren en centraler. Zoals hij bij Ajax speelde en bij Oranje. Griezmann is nog niet blij met zijn stek, nu meestal op rechts. Met Koeman kwam het nog goed in zijn Clasico-debuut, die avond van 7 oktober 1989. Nadat Julio Salinas al snel de stand gelijk trok, kreeg ook Bar^a een straf schop. Op de beelden van toen is te zien hoe Koeman, 26 jaar, in de 74ste minuut vrij nerveus naar de stip loopt. Hij plukt enkele malen aan zijn shirt en zijn kin, kijkt naar de grond en weer op. Neemt een heel lange aanloop en schiet de bal feilloos langs doelman Francisco Buyo: 2-1. Als de wedstrijd al bijna is afgelopen, mag hij er weer één nemen. Het is twee keer raak; de eerste laat de arbiter overnemen. ,,Het was een gekke wedstrijd'', zei Koeman (57) gisteren. ,,Alles was bijzonder. Speler van Barce lona zijn was al speciaal en dan die wedstrijd tegen Real Madrid. Drie keer een strafschop nemenJa, die herinner ik me zeker nog wel.' ,,De ene week ben je heel slecht en de volgende week heel goed'', Ik ben teleurgesteld dat Cruijff zijn woord niet is nagekomen sneerde hij destijds na afloop naar de media. Een week later verloste Cruijff hem van de rol als spelver deler en zette hem centraal in de verdediging. Daar zou Koeman uitgroeien tot een van de helden van het Dream Team van Cruijff, dat vanaf 1991 vier Spaanse titels op rij zou winnen. Plus de Europa cup I, die hij in 1992 hoogstper- GEEN PUBLIEK Barcelona lijkt er iets beter voor te staan dan Real. De slechte smaak van een competitienederlaag bij Ge- tafe werd weggespoeld met een overtuigende 5-1 CL-zege op Ferencvaros. Real daaren tegen verloor zijn laatste twee thuiswedstrijden tegen in theorie veel mindere tegen standers, Cadiz en Shaktar. soonlijk binnenhaalde met zijn vrije trap tegen Sampdoria. Maar waar FC Barcelona La Liga ging domineren, had het in de du els met Real geen overwicht. Dat eerste seizoen van Koeman werd wel afgesloten met een zege op de Koninklijke in de bekerfinale, maar daarna volgden zes zeges van Real, tegen slechts één van Bar^a en vier keer een gelijkspel. Tot 8 januari 1994. ,,Als je mij naar een bijzondere wedstrijd te gen Real vraagt, is die de eerste die bovenkomt'', aldus Koeman. Liefst 5-0 werd het in het Camp Nou. Romario maakte een hattrick, Koeman schoot met een prachtige vrije trap de 2-0 binnen. Een jaar later volgde de revanche van Real, met dezelfde cijfers. De teloorgang van het Dream Team was toen al in gang gezet. Ronald Koeman verliet in 1995 het zinkende schip, maar hij en Bar^a zouden elkaar nooit meer uit het oog verliezen. Maurits Hendriks, technisch direc teur van NOC*NSF: ,,Over het Bel- gische bericht kan ik weinig zeg gen, behalve dat enige voorzichtig heid van belang is. Iedereen kan voorzien dat er een uitdagende si tuatie gaat ontstaan, als er al tijdig een vaccin is. Wij kunnen - althans, zo kijken wij ernaar - als sportwe reld niet vooraan staan bij de vacci naties. Ik heb in de vergadering met het IOC en de Japanse organisatie vorige week wel gezegd: als er vac cins voor sporters beschikbaar zijn, dan voor alle sporters. Het kan niet zo zijn dat alleen ontwikkelde wes terse landen daar aanspraak op ma- ken en andere landen niet.'' Het IOC houdt in geen van zijn scenario's rekening met definitieve afgelasting. ,,Eigenlijk al vanaf het moment van uitstellen is gezegd dat de Spelen een stip op de horizon moeten zijn'', aldus Hendriks. ,,Een moment waarop de wereld ziet dat het virus zo goed als verslagen is, en weer samenkomt. Ik denk dat het zonder vaccin kan. Grote evene menten laten dat nu zien, ook al gaat het daarbij nog niet om een tiende van het aantal mensen dat in Tokio zal zijn.'' zaterdag 24 oktober 2020 GO Wederopstanding 'Het Kanon' Edwin Winkels - Ronald Koeman in 1989 over zijn plek in het elftal BARCELONA Alles is anders, vandaag in Camp Nou, be seft Ronald Koeman. Voor het eerst een Clasico zonder publiek. ,,Al zijn we het al gewend, het zal vreemd voelen, juist in een wedstrijd als deze'', zei Koe man gisteren op de perscon ferentie voor zijn debuut als coach tegen Real. Ronald Koeman speelde vanaf de zomer van 1989 zes jaar voor Barcelona. foto bsr agency Vanuit de Belgische sportwereld klonken hoopgevende geluiden. Er is begin 2021 een vaccin tegen corona en de gehele olympische beweging zal tijdig worden ingeënt. Een tikje te op timistisch, klinkt het bij NOC*NSF. Maar de Spelen van Tokio gaan zeker door. Rik Spekenbrink Arnhem Nederland kwam giste ren al snel op voorsprong tegen Est land. FOTO ANP Bij het ter perse gaan van deze krant was dit duel nog bezig. Kijk op de site van deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21