cfk regionale nieuws Vandaag bij de krant Politie maakte vorig jaar al veel foto's en gegevens van criminelen buit JOL Kelderman durft weer te dromen Poepend poesje leidt tot emoties Corona of niet; zij blijven close Walcheren Renner lijkt deze Giro alsnog zijn eeuwige belofte in te lossen Actie kattenvanger valt slecht bij de buren. Maar zit hij wel fout? pio Vannacht zetten we de klok een uur terug. De 'wintertijd' is aangebroken. Dat heeft voor heel wat mensen (en dieren) gevolgen. Zo ook voor klokkenmaker Anthoni de Vos uit Ovezande. Niet omdat hij veel klokken een uur terug moet zetten, maar omdat hij na dit weekend extra veel uurwerken te repareren krijgt. Hockeyteam Rapide uit Hulst hecht clubje Z2 Dat blijkt uit een dossierstuk dat deze krant heeft ingezien. Encro Chat was een versleutelde chat dienst die veel criminelen gebruik ten om elkaar vertrouwelijk berich ten te sturen. De Franse en Neder landse politie- en justitiediensten slaagden er echter in om tussen april en half juni 2020 mee te lezen. Maar nu blijkt dat zij al in januari 2019 binnen wisten te dringen in de administratie van EncroChat. Poli tie en justitie beschikken daardoor over nog veel meer informatie dan gedacht. Het gaat onder andere om foto's en notities die zijn gemaakt door gebruikers van EncroChat. Van cri minelen is bekend dat zij soms aan tekeningen maken over criminele activiteiten, die dan versleuteld Sleutels om te ontsleutelen zijn mogelijk aanwezig in telefoondata worden opgeslagen. Niettemin kunnen politie en justitie alles wel licht alsnog ontcijferen. „Sleutels om te ontsleutelen zijn mogelijk aanwezig in telefoondata'', staat in het dossierstuk. Bovendien blijkt uit de stukken dat het NFI er eind 2019 ook al in slaagde om enkele in beslag genomen telefoons te kra ken, maar dat staat los van het hac ken van de servers van Encrochat. Extra dreun Het is een extra dreun voor de Ne derlandse onderwereld die deze zo mer hoorde dat alle berichten die zij sinds april verstuurde via Encro- Chat werden afgetapt. De onge kende afluisteroperatie leidde al tot honderden arrestaties, de onder schepping van recordpartijen drugs en de ontdekking van onder meer een martelcomplex. Volgens advo caten is de onrust onder hun cliën ten groot. Zij vrezen alsnog te wor den opgepakt. Daarnaast heeft de politie zicht op de eigenaren en be heerders van het chatplatform, als ook op de financiële tak van de chatdienst, omdat ook administra tieve gegevens van gebruikers en verkopers van de toestellen op de servers stonden. Hiermee kan jus titie zicht krijgen op de organisatie achter EncroChat, en bekijken of er mogelijk sprake is van witwassen. Dat is relevant, omdat eerder an dere vergelijkbare aanbieders op die manier zijn aangepakt door justitie. Ook beschikt de politie over een overzicht met geactiveerde gebrui kersnamen vanaf januari 2019 tot juni 2020. Lees meer in katern Z en ZEELAND 2 zaterdag 24 oktober 2020 Nieuwsmedia »P22 Chatdienst al eerder gekraakt De buit die politie en justitie hebben gemaakt met het hac ken van het bij criminelen popu laire EncroChat blijkt veel groter dan gedacht. Een jaar voordat zij miljoenen vertrouwelijke berich ten konden meelezen, bemach tigden zij al foto's, notities en fi nanciële gegevens over de chat- dienst. Yelle Tieleman Chiel Timmermans Rotterdam —Citaat uit dossierstuk 16°C Morgen pzc.nl regen Ook voor het laatste Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1