ECONOMIE 17 Bezuinigen op vierkante meters De corona- pandemie zal onze werkplek definitief veranderen. Wie zijn kantoren geen nieuwe opzet geeft en thuiswerken tegenwerkt, zal het moeilijk krijgen, voorspellen deskundigen. Een opsteker voor menig werkne mer: corona draait de kantoortuin definitief de nek om. „Mensen wil len best hun vaste werkplek opge ven voor een flexibele plek, maar dan wel in ruil voor een rustiger werkruimte'', zegt Silvia de Haan, workplace consultant bij huisves tingadviseur Solved. ,,De muren moeten terug. Dat is ook een sneer naar werkgevers. Het moet niet zo zijn dat mensen naar huis vluchten omdat ze zich op hun werkplek niet veilig voelen of zich niet kunnen concentreren.'' Wie het nieuwe werken nog niet heeft omarmd zal er de komende jaren niet aan kunnen ontkomen: geen vaste werkplekken, geen rijen bureaus en geen inwisselbare ver gaderzalen meer. Maar ook hippe kantoorconcepten met vergader- kuilen, slaapstoelen voor het mid dagdutje of huiskoks achter een kookeiland bij de receptie hebben afgedaan. ,,Op kantoorvloeren is de ver houding nu 70 procent werkplek, 30 procent gedeelde ruimtes zoals vergaderzalen en koffiecorners'', zegt Wouter Oosting van vastgoed consulent CBRE. ,,Die mix is on houdbaar. Sommige bedrijven gaan nu al naar 50-50, met veel meer flexwerkplekken en ruimtes voor bijeenkomsten. Dat geeft ook veel meer vrijheid om op nieuwe lock- downs in te spelen, in plaats van telkens maar weer naar ad-hoc- maatregelen te grijpen. ,,Als je verder doordenkt, wordt 'samen' nog veel belangrijker. Wij voorspellen dat in 2030 in kantoren die verhouding naar 30-70 ver schuift: 30 procent werkplekken, 70 procent gemeenschappelijk. Het individuele werken gaat, voor wie dat past, naar huis.'' Functioneel Het kantoor van de toekomst wordt flexibel ingericht. ,,Er komen ruim tes die vrij in te delen zijn'', zegt Oosting. ,,Met werkzones waarin je inspeelt op de wensen van individu en team. Een bibliotheek bijvoor beeld voor wie in stilte wil werken, Lmmrn H een café waar je koffie drinkt en informeel overlegt, een werkplaats voor teamwerk en labs als vergader zalen. Er moet geen starre inrich ting zijn.'' De verhouding in 2030 is 30 procent werkplek, 70 procent gedeelde ruimtes Dat beaamt workplace consultant De Haan. Volgens haar zullen we veel vaker naar kantoor gaan om te overleggen, elkaar te ontmoeten en kennis te delen. Aan hippe oplos singen, zoals vergaderkuilen met tribunes en kleurige kussens hoe ven bedrijven zich volgens De Haan niet meer te wagen. ,,Ik moest als vormgever dat soort leefkuilen maken. Maar ik geloof er niet in, het is een hype. Je moet functioneel inrichten.'' Dat postcorona-interieur is dan wel voor twee, drie dagen per week, want thuiswerken is een blijvertje. Volgens het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid wil, afhankelijk van de bedrijfsbranche, 40 tot 60 procent van de werknemers blij ven thuiswerken, ook wanneer de crisis voorbij is. Vóór de corona crisis werkte al 37 procent van de Nederlandse beroepsbevolking parttime vanuit huis, in de regio Amsterdam zelfs 45 procent. ,,We zagen direct na het ingaan van de maatregelen een forse groei in de verkoop van ergonomisch verantwoorde kantoorstoelen voor de thuiswerkomgeving'', zegt Eugène Sterken, directeur van kantoorinrichter Ahrend. ,,Op de lange termijn ontstaat een situatie waarin zowel het kantoor als de thuiswerkplek integraal onder deel wordt van onze nieuwe werk omgeving.'' Gezond Dat vergt wel meer van managers en werknemers dan de los-vaste afspraken over thuiswerken die nu vaak worden gemaakt. ,,Thuiswer- ken lijkt nu goed te functioneren, maar de realiteit is dat het zeker niet voor iedereen werkt. We krijgen vragen van grotere bedrijven en overheidsinstanties hoe zij mede werkers mede vanwege hun zorg- plicht gezond en fit volgens arbo- richtlijnen vanuit huis kunnen laten werken.'' En: niet iedereen werkt goed thuis. ,,De groep thuiswerkers is heel divers van samenstelling; jong, oud, technologisch aangelegd of niet'', zegt Oosting van CBRE. ,,Je kunt niet eisen dat iedereen thuis móét werken, mensen kunnen dat niet alleen. Het vergt autonomie en van beide kanten vertrouwen. Tra ditionele managers zullen hun me dewerkers strenge regels opleggen, moderne managers stellen de vraag of thuiswerken werkt voor het be drijf, of het werkt voor het team en dan of het werkt voor een individu. Is dat niet het geval, kom dan maar naar kantoor. Nu is de vraag nog te veel of het bedrijf er baat bij heeft en of het individu het aankan.'' zaterdag 24 oktober 2020 GO Nieuwe opzet van kantoor onvermijdelijk na crisis Herman Stil Amsterdam ME -Wouter Oosting, CBRE Meer thuiswerken, minder naar kantoor. Duizenden bedrijven over de kop, tienduizenden banen verdwijnen. Welke in vloed dit zal hebben op de benodigde hoeveelheid kan toorruimte, daarover verschil len de experts van mening. Volgens huisvestingadviseur Solved kan het overschot aan kantoorruimte oplopen tot 40 procent. ,,Er wordt nu heel erg nagedacht over dit soort veranderingen", zegt workplace consultant Silvia de Haan. ,,Je ziet ook bedrijven die te grote stappen willen zetten: het gaat te slecht, ik zet in op thuiswerken en bezuinig op vierkante meters.'' Nu al wordt veel minder kantoor ruimte gehuurd, in het eerste halfjaar van 2020 volgens make laar JLL al 38 procent minder. Op dit moment staat bijna 8 pro cent van de kantoren in Neder land leeg. Volgens vastgoedadvi seur CBRE is dat slechts een tij delijk effect van de coronacrisis. ,,Er wordt snel gedacht dat we enorm teruggaan in vierkante meters'', zegt Maaike Boné van CBRE. ,,Op korte termijn zal de crisis leegstand in de hand wer ken, maar die trend moet je niet verwarren met hoe we kantoren in de toekomst gaan gebruiken. Daarin zien we geen enorme re ductie in oppervlakte. De groei van de leegstand zal meevallen. We komen uit een situatie met ongezond weinig leegstand, met name in Amsterdam, waar de leegstand nog altijd maar 4 pro cent is, op sommige plekken zelfs 2 procent. Een beetje leegstand is niet slecht.'' M Mensen willen nu een rustige en veilige werkplek. foto marc bol- SIUS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17