I i NIEUWS 13 NEB mm j uiaei rence Willis, die in de omgeving van Hope woont en er vaak komt op weg naar het casino waar hij werkt als beveiliger. De witte ver slaggeefster komt misschien nog wel weg met nieuwsgierige vragen over raciale gevoeligheden, maar de fotograaf is geboren in Latijns- Amerika en kan zich daar maar be ter ver van houden, adviseert hij. Witte bewoners mogen dan vol houden dat alles hier nu koek en ei is, Willis ervaart dat heel anders. Racistisch Die County Fair, bijvoorbeeld, daar zou hij zich als zwarte man nooit vertonen. ,,Het is waar schijnlijk een van de meest racisti sche jaarmarkten ooit, je zou er het n-woord kunnen horen'', zegt hij. ,,Als je al racistisch bent, dron ken wordt, en dan iemand ziet die... je wilt daar gewoon niet zijn, weet je.'' In Hope, gaat het verhaal in de zwarte gemeenschap, kun je na zonsondergang maar beter niet gezien worden. ,,Het is niet veran derd sinds de jaren 60. Ja, je kunt mensen niet meer zomaar ver moorden. Maar nu stoppen ze je in de gevangenis, slaan ze je. Het ge beurt op slimmere manieren, niet zo zichtbaar'', zegt Willis. ,,Je ziet weinig zwarte mensen in Hope. Dat heeft een reden.'' Mississippi probeert zijn duis- tere kant af te schudden. Tot deze zomer prijkte op de officiële vlag een symbool van de confederatie van zuidelijke staten die in de Amerikaanse burgeroorlog, in de 19de eeuw, vocht voor behoud van de slavernij. De staat Mississippi organiseerde na de recente golf aan antiracismeprotesten een ont werpwedstrijd voor een vlag zon der die pijnlijke herinnering aan slavernij. Het werd een doek met een magnolia. Bij de verkiezingen op 3 november mogen de bewo ners van Mississippi niet alleen een president kiezen, maar ook de nieuwe gebloemde vlag goed- of afkeuren. Wanda McDonald vindt hem moeilijk te accepteren, zegt ze. ,,Het was zo lang geleden, en ik weet dat slaven veel klachten had den, maar er werd ook goed voor ze gezorgd, hun familie had een bed, medisch werd voor ze ge zorgd, ze hadden eten.'' We wijzen erop dat het slaven waren - men sen die volgens de toenmalige wet andermans bezit waren, met pak weg dezelfde rechten als een koe of een kast. ,,Ja, het was natuurlijk zwaar, en er waren veel plantage eigenaren die seks hadden met de jongeren, en van die dingen. Dat was fout'', zegt Wanda. ,,Maar ik weet niet, dit is het Zuiden. Die vlag is er mijn hele leven geweest. Het is mijn erfgoed, ik haat het om dat te zien verdwijnen.'' Ze vreest, laat ze doorschemeren, dat de an- tiracismeprotesten van het afgelo pen jaar leiden tot een situatie waarin zwarte landgenoten 'alle macht' hebben, en witte mensen zoals zij 'niets'. Zulke debatten gaan voor het grootste deel langs Dustin Isaac heen. Politiek, daar doet hij niet aan. Zoals veel oorspronkelijke Op de jaarmarkt zou ik me nooit vertonen, als zwarte man. Je zou er het n-woord kunnen horen, je wilt daar gewoon niet zijn Amerikanen vertrouwt hij de overheid voor geen cent. Dat heeft ook met de duistere geschiedenis te maken: regeringen in Washing ton deden decennialang hun best de taal en cultuur van inheemse volkeren als de Choctaw te vernie tigen. Oude verdragen over zelfbe stuur en land werden geschonden. Oliepijplijn Isaac noemt de oliepijplijn die vlak langs grondgebied van de Sioux- stam in Noord-Dakota wordt aan gelegd, door terrein waar de Sioux overledenen begraven. ,,In verdra gen is vastgelegd dat ze helemaal niet op dat land horen, maar dat kan ze niet schelen. Drie dagen na dat Trump was aangetreden, tekende hij het besluit om er ge woon mee door te gaan.'' Voor Dustin Isaac gaan de verkiezingen om een overheid die niet de zijne is. Stemmen? ,,Ik ken mijn ge schiedenis, ik stem niet.'' Hope, Mississippi j* zaterdag 24 oktober 2020 GO Kijk op de site bij /hope Het stadje met typisch zuidelijke gastvrijheid ■OéMlUj - ,-r, SKK&if? - •- Dustin Isaac en zijn gezin wonen in een bungalowtje. Hij verloor vier neven en nichten aan corona. FOTO'S SERGIO AVELLANEDA -Terrence Willis, beveiliger Wanda McDonald: ,,Trump heeft geweldig werk verricht.'' McDonald is caissière in de enige winkel van Hope. AFL 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13