De door het volk geschonken Phoenix herrijst in Hooge Platen Survive The Lockdown Box geeft iedere dag iets om naar uit te kijken 6 Wel met strenge spelregels De plaatsing van windturbines ligt gevoelig, uit vrees voor geluids overlast, horizonvervuiling en schaduwwerking. Dat is niet iets van de laatste tijd. De komst van windpark Koegorspolder ten zui den van Terneuzen, met 22 turbines het grootste in Zeeuws-Vlaande- ren, leidde jaren geleden al tot pro testen. Om zulke onrust te voorko men presenteerde het Terneuzense college van B en W eerder dit jaar Glastuinbouwers rond bedrijventerrein Axelse Vlakte willen daar absoluut geen windturbines een aantal regels voor nieuwe plan nen voor windturbines. Terneuzen wil, met grote bedrij ven als kunstmestfabriek Yara en chemieconcern Dow binnen de grenzen, ook wel een bijdrage aan een duurzamere manier van ener gie-opwekking. De Terneuzense gemeenteraad steunt het laatste in de strijd tegen klimaatverandering, maar stemde tegelijkertijd eind mei (met 16 tegen 15 stemmen) de regels voor de plaatsing van windturbines af. Omdat 'we geen nieuwe wind molens op land willen', klonk het. Het grootste struikelblok was het plan voor twee windturbines op bedrijventerrein Axelse Vlakte. Glastuinbouwers in de omgeving willen die absoluut niet. Zij vrezen vooral dat hun producten door slag schaduw minder zullen groeien. B en W van Terneuzen hebben daar nu 'een oplossing' voor be dacht. Het plan voor de Axelse Vlakte wordt geparkeerd voor de toekomst, als ooit een akkoord kan worden bereikt met de glastuin bouw. B en W hopen zo te bereiken dat de gemeenteraad alsnog in stemt met de spelregels voor nieuwe windturbines. Nieuwe regels Die spelregels houden onder meer in dat nieuwe windturbines alleen op minstens één kilometer van een woonkern mogen komen en op of bij een bedrijventerrein. Dit moet omwonenden beschermen én ini tiatiefnemers houvast bieden. Of de tegenstanders in de Ter- neuzense gemeenteraad 'om' zijn, zal volgende week woensdag in de raadscommissie omgeving blijken. Als extra argument vóór voeren B en W nog aan dat de provincie kan ingrijpen, als Terneuzen zelf geen ruimte biedt voor nieuwe windtur bines. De provincie is landelijk ver plicht alternatieve energie-opwek king te stimuleren. Naast windenergie op de Axelse Vlakte, wat dus op de lange baan zou worden geschoven, zit mo menteel in Terneuzen één wind- park in de pijplijn, in de Paulinapol- der noordelijk van Biervliet, met twee a drie windturbines langs de Westerscheldedijk. De Eendragt- polder bij de Griete en de Pape- schorpolder bij Sas van Gent zijn als locaties afgewezen. Wima Valk Breskens ,,Het siert het gemeentebestuur dat het pas na de gehele opbouw van ons verwoeste dorp aan een eigen huis heeft gedacht." Dat zei Krijn Maas, loco-burge meester van de toenmalige ge meente Breskens, bij de opening Dit geschenk weerspiegelt de bewogen geschiedenis van de laatste twintig jaar van een nieuw gemeentehuis op 28 oktober 1964. ,,De bevolking is u hiervoor dankbaar. Dit menen zij het beste tot uitdrukking te brengen door een blijvend geschenk. Dit geschenk weer spiegelt de bewogen geschiede nis van de laatste twintig jaar. In dit glas-in-loodraam weerspiege len zich de vernietiging, de her rijzenis en de activiteiten van onze kleine, levenslustige ge meente." Het raam heeft nu een promi nente plaats in het paviljoen van woonzorgcentrum Hooge Platen. Prominent te zien is de Phoenix, symbool voor herrijzenis. De 'tweede lockdown' leuker ma ken, dat is de missie van vier be vriende ondernemers uit de ge meente Hulst. Bar Goed-eigenaar Yannick Mahu; dj Mickey Verbist; Jurriaan de Vliegere, eigenaar van Drankenhandel Pluym en Bar Goed-medewerker Tim de Vos spraken elkaar na de persconferen tie waarin de tweede lockdown werd aangekondigd. ,,Wéér el lende. We wilden kijken hoe we dit konden omdraaien naar iets positiefs", zegt Yannick. ,,Mensen kunnen nu nergens naartoe, we willen deze periode leuk voor hen maken." Ze spraken de vrijdag daarop af, begonnen te brainstormen over een horeca-ervaring thuis en vijf dagen later rolde de eerste Survive The Lockdown Box al van de band. ,,We hebben er als een malle aan getrokken om dat voor elkaar te krijgen." De box ziet eruit als een soort kluis van ruim een meter hoog, met zestien sloten. Yannick verklapt bewust niet wat er achter de sloten zit, behalve dat er iedere dag een alcoholisch aperitief in zit voor twee personen én verrassin gen voor koppels. De vier vrienden zijn trots op de Lockdown Box, die voor hen nog een andere lading heeft. Tim heeft leukemie en een deel van de op brengst is bestemd voor onder zoek naar de ziekte. De box is vanaf vandaag tot en met dinsdag 27 ok tober te bestellen a 149,50 euro via survivethelockdownbox.com. „Donderdag gaat namelijk het eer ste aftelmoment van start." MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 24 oktober 2020 Terneuzen wil plek voor windmolens VL Terneuzen wil alsnog beperkt ruimte bieden voor nieuwe wind turbines. De provincie zou an ders wel eens kunnen ingrijpen. Harmen van der Werf Terneuzen Het was een geschenk van de bevolking van Breskens na de Tweede Wereldoorlog: een glas-in-loodraam voor het ge meentehuis. Na de herindeling werd het geplaatst in de open bare basisschool en na de bouw van het multifunctioneel centrum De Korre was er geen plaats meer voor. Na vijf jaar is het raam terug, in woonzorg centrum Hooge Platen. - Krijn Maas, loco-burgemeester van Breskens in 1964 Elke dag een vakje openmaken, tot de periode van de huidige maatregelen (hopelijk) voorbij is. Vier ondernemers lanceren de Survive The Lockdown Box. Een soort adventskalender waarmee koppels in zestien dagen kunnen aftellen. En wat er in die vakjes zit? Dat blijft een geheim. Sophie Stockman Hulst HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; Jongerencen trum Komma, 14.00 uur: Open (12-23 jaar); SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Open met rond leiding; SCHOONDIJKE Ko renmolen, 10.00 17.00 uur: Open; SINT - JANSTEEN Bij kerk, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding en rond vaart; Museum Schooltijd, 13.30 16.30 uur: Open; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Markt, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; Charlottes pompoe nen, 09.30-17.30 uur: Pompoenen uithollen; HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open, expositie 'de laatste boerenbrui loft'; 's Landshuis, 14.00-16.00 uur: Open; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Open met rond leiding; Belfort, 15.30 uur: Carillon concert beiaardier Piet Ha melink tgv 75 jaar Verenigde Naties; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Check daarom online of tele fonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Het glas-in-loodraam van de voormalige gemeente Breskens staat nu in de hal van woonzorgcen trum Hooge Platen. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133