12 NIEUWS Na zonsondergang kun je in Hope, Mississippi maar beter niet op straat zijn, gaat het verhaal in de zwarte gemeenschap. Witte bewoners houden vol dat alles hier nu koek en ei is. zaterdag 24 oktober 2020 Is er nog hoop in Amerika? Correspondent Karlijn van Houwelingen reist in aanloop naar de verkiezingen dwars door het land, naar tien plaatsen die Hope heten. Vandaag deel 9: oude gevoeligheden in Hope, Mississippi. o stil als de afgelo pen maanden is het nog nooit ge weest op het Choctaw-reser- vaat in Missis sippi. Het casino van de Choctaw-stam moest slui ten, toen het coronavirus genade loos binnendrong in deze gemeen schap van oorspronkelijke bewo ners van Amerika. Zelfs begrafe nissen mochten niet doorgaan. Dat maakte alles nog hartverscheuren- der, zegt Dustin Isaac, een 33-jarige horecamedewerker. Hij verloor vier neven en nichten aan het co ronavirus - twee van hen overle den op één dag. Somber: ,,Ze wa ren niet eens zo oud. Ze hadden nog zo veel leven te leven. Heel triest dat ze zo vroeg, zo jong moesten gaan.'' We zijn in Hope, Mississippi, een dorpje op de rand van het re servaat. Dustin Isaac en zijn gezin wonen in een bungalowtje op Choctaw-land dat direct tegen de dorpsgrens ligt. Zoals in wel meer regio's zijn in Mississippi oor spronkelijke Amerikanen - india nen, werden ze vroeger genoemd - het hardst getroffen door de co- ronapandemie. Armoede, gebrek aan medische voorzieningen en de bijbehorende onderliggende kwa len lijken de oorzaak. In Neshoba County, de regio rond Hope, vor men stamleden 18 procent van de bevolking, maar is 64 procent van de coronadoden Choctaw. Dustin Isaac was een tikje ner- Zo'n beetje het hele dorp kende wel iemand die lid was van de Ku Klux Klan -Wanda McDonald, caissière veus, toen hij na maanden thuis zitten met een werkloosheidsuit kering weer aan de slag ging in het casinorestaurant. De schrik is ge zakt, na zijn eerste werkdagen. Het is rustig in het Pearl River Resort, de economische motor van de re gio. De parkeerterreinen zijn nog halfleeg, de speeltafels onderbezet. Buiten proberen flikkerende licht borden de moed erin te houden: 'Hope>Covid-i9', staat erop. Voor Dustin had deze beproe ving één voordeel: zijn jongste dochter werd geboren in maart, dus hij heeft de eerste maanden van haar leven thuis mee kunnen beleven. God en familie sleepten hem erdoorheen, vertelt hij. ,,We houden veel contact. Als iemand iets nodig heeft, brengen we het, of zij naar ons. Of als ze gewoon iemand nodig hebben om mee te praten, staan we klaar om te luiste ren.'' Wanda McDonald (63) kent nie mand die aan het virus is overle- «MJd.HUdiHH.HJ Een positieve boodschap op een bord bij het casino van Hope, waar veel inwoners werken. den. Ze kon doorwerken, want ze is caissière in het enige winkeltje van Hope. Wanda mist vooral de jaarmarkt. De Neshoba County Fair is een jaarlijkse toeristische attractie. Er zijn paardenrennen, en politici laten zich zien. In 2016 kwam Donald Trump junior stemmen werven voor zijn vader. De hele boel afblazen, dat hoefde alleen in de Tweede Wereldoorlog. En in het rampjaar 2020, dus. McDonald: ,,We hopen allemaal dat we weer het gewone leven kunnen leven, dat we onszelf niet meer hoeven opsluiten. Dat de jaarmarkt weer doorgaat.'' Herkozen Ze is blij, zegt ze, dat Trump in deze onzekere tijden aan het roer staat. ,,Hij heeft geweldig werk verricht om dit land draaiende te houden.'' Nu hoopt ze van harte dat hij herkozen wordt. ,,Ik ben letterlijk bang dat Joe Biden presi dent zou kunnen worden. Ik weet niet wat met dit land zou gebeu ren. Ik vrees echt dat hij niet de geest meer heeft om het land te leiden.'' Dat hij zorg voor iedereen toegankelijk wil maken, klinkt goed, maar de verplichte zorgver zekering die hij met Obama in voerde, klaagt McDonald, is voor de mensen in Mississippi vaak niet te betalen. Mississippi is een arme staat, met een inktzwarte geschiedenis. ,,De meesten van ons zijn niet meer bevooroordeeld'', zegt Wanda McDonald. Maar ze weet nog hoe het was: ze mocht vroeger niet met zwarte kinderen omgaan. Lid zijn van de Ku Klux Klan was hier heel gewoon. Het hele land was diep geschokt toen even bui ten Hope in 1964 drie jonge acti visten werden ontvoerd, gecas treerd en geëxecuteerd door een groep van zeker vijftien mannen, geholpen door de lokale sheriffs. De slachtoffers hadden zwarte burgers willen helpen zich te re gistreren als kiezer. Enkele betrok kenen kregen een paar jaar cel straf, maar nooit is iemand veroor deeld voor moord. Pas veertig jaar later kreeg de planner van de racis tische moorden, KKK-leider Edgar Ray Killen, zestig jaar cel. Terwijl zo'n beetje het hele dorp wel ie mand kende die lid was van 'de klan' en erbij betrokken was, ver telt McDonald. Haar familieleden ook, vermoedt ze. ,,Maar daar werd nooit over gepraat.'' Spanningen We voelen de onderhuidse span ning nog altijd. Voor het eerst op deze reis zijn we niet welkom. De chagrijnige pompbediende stuurt ons weg bij het benzinestation, en veel mensen hebben helemaal geen zin om aan buitenlanders te vertellen over het leven in en rond Hope. Er zijn in het afgelopen jaar twee lichamen gevonden in dit dorpje - iets met lokale drugshan del, vermoeden de bewoners. We krijgen op een zeker moment het gevoel dat een zwarte auto met ge blindeerde ramen ons volgt, dus als het donker wordt, rijden we rap naar het gokpaleis, waar we een kamer huren. ,,Wees voorzichtig'', zegt Ter- HOPE, USA 7* GO 'Racisme is nog net zo voelbaar als in de jaren 60' SELVER star PEARL RIVER RESORT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12