oOrri Dat Dresden - het Dresden van de pracht en praal - zien we als we aan het eind van de fietstocht op de Neumarkt in de oude stad staan. Als het coronavirus zich koest houdt en het weer meewerkt, zitten de terrassen vol mensen die genieten van hun Aperol Spritz. Intussen verzamelen duiven zich op de kasseien en laat een straatmuzi kant zijn kunsten horen: Hallelujah van Jeff Buckley (een béétje vals, zoals het hoort). Overal zie ik prachtige gebouwen in pasteltinten, verrijkt met sierlijke orna menten, waar toeristen zich via de lens van hun camera aan vergapen. Een plein zoals veel Europese pleinen zou je denken, maar schijn bedriegt. Nog niet zo lang geleden zag deze plek er volkomen anders uit. Op foto's van net na de Tweede Wereld oorlog is te zien hoe schapen tussen de ruïnes van de Frauenkirche graasden. De beroemde koepelkerk werd tijdens het bombardement in de nacht van 13 op 14 februari 1945 nagenoeg geheel verwoest - net als de rest van de Altstadt. In de DDR-tijd werden vervolgens overal in de stad grote blokkendozen neergezet. Na die Wende in 1989 en de hereniging tus sen Oost en West, werd besloten de hoofd stad van de deelstaat Saksen in volle glorie te herstellen. De stad moest haar vooroor logse gezicht terugkrijgen en stralen als nooit tevoren. Christoph wijst naar de gebouwen die eruitzien alsof ze regelrecht uit de baroktijd komen en noemt de jaartallen waarin ze het levenslicht zagen: 2014, 2015, 2017. De wederopbouw is nog altijd bezig. Op doordeweekse dagen wordt hier geboord, geklopt en gezaagd dat het een lieve lust is. Hijskranen tekenen zich af tegen de sky line. Je kunt de verf van sommige gebou wen nog bijna ruiken. Het maakt Dresdens oude stad raar. Mooi is het zeker, maar terwijl ik langs al die gloed nieuwe 'oude' gebouwen wandel, doet het toch wat artificieel aan. Onomstreden is de architectonische aanpak dan ook niet. Critici noemen Dresdens Altstadt niet- authentiek, een pretpark. Architectuur criticus Andreas Ruby vergeleek de stad met het Venetian Resort Hotel in Las Vegas, waar toeristen tussen het gokken door in een gondel door het hotel kunnen varen. Vraag je het de Dresdenaren, dan ver schillen de meningen. Udo Trankner (56, eigenaar van een limousineservice): ,,Dres- denaren zijn trots op hun stad. Ze willen er goed voor zorgen en de geschiedenis veilig stellen. Ik herinner me de sombere DDR- tijd nog. Ik vind het prachtig hoe de oude Fietsen langs groene oevers en wijngaarden oevers, soms van hon derden meters breed. Het landschap glooit lichtjes, imposante villa's doemen op in het groen; geen wonder dat Dres den zo'n uitwerking had op kunstenaars uit de romantiek. Stop onderweg bij het van Saksen was. Bus ladingen toeristen komen op het stadje af vanwege de wijnvelden, de imposante dom en de burcht, en het porse leinmuseum: het eerste Europese porselein kwam hier vandaan en wordt hier nog altijd met de hand gemaakt. Een bezoek aan het museum is alleen al de moeite waard om de Chinese en Russische toeristen in de bijbehorende museumwinkel hun aankopen van soms wel tienduizenden euro's te zien doen. Kunsthofpassage Neumarkt Dresden City Museum 40 Reizen Maak een fietstocht langs de Elbe. Aan weerszijden liggen fiets paden die doorlopen tot aan Hamburg, ze zijn onderdeel van de popu laire Elberadweg, die zeven Duitse deelstaten doorkruist. Je fietst er langs Elbwiesen groene Lingnerschloss, een prachtig kasteel met wijngaard en weids uit zicht over Dresden. In de verte ligt Tsjechië. Wijnliefhebbers kunnen de Sachsische Weinwan- derweg bewandelen. Die voert langs MeiBen, dat lange tijd de hoofdstad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120