De kijker won, toen Donald Trump en Joe Biden nog één keer met elkaar debatteerden. Maar of het nog enig verschil maakt? VERENIGDE STATEN PRESIDENTSVERKIEZINGEN Twee peilingen tonen dat de meeste kijkers Biden zien als winnaar van het laatste tv-de- bat voor de presidents verkiezingen op 3 november. Maar de echte winnaar was de kijker zelf. Anders dan in de schreeuw- partij eerder deze maand, zagen Amerikanen nu een uur informa tieve discussie. Het contrast tussen de twee pre sidentskandidaten was groot. Waar Trump zonnige vooruitzich ten schetste over de pandemie - die is aan het verdwijnen, in zijn ogen - waarschuwde Biden voor een 'donkere winter'. Hij beloofde nationale heropeningsplannen en investeringen in sneltesten. Waar Biden ingrijpende klimaatplannen besprak, en toegaf dat hij in Texas inderdaad op termijn van de olie industrie af wil, vond Trump schone energie te duur en niet krachtig genoeg. Hij beloofde een beter zorgsysteem, maar opnieuw zonder enig detail. Biden introdu ceerde zelfs een naam voor zijn uitbreiding van de publieke zorg voorzieningen: Bidencare. Effectief Trump deed het af als 'socialisti sche gezondheidszorg' uit de ko ker van linksere politici als Bernie Sanders. Hij lokte daarmee een van Bi- dens sterkste momenten uit. ,,Deze man is in de war. Hij denkt dat iemand anders tegenkandidaat Deze man is in de war. Hij denkt dat iemand anders tegenkandidaat is is. Ik ben zijn tegenstander, Joe Bi- den.'' Een van Trumps meest effec tieve aanvallen ging over Bidens decennialange carrière in de poli tiek. ,,Waarom heb je dat allemaal niet gedaan in de acht jaar dat je vicepresident was?'' vroeg hij meermaals. Trump blijft zichzelf ook als president neerzetten als buitenstaander in Washington. ,,Dat is het met die politici, gepraat en geen actie'',zei hij over Biden. Voor Trump stond veel op het spel. Hij staat er slecht voor in de peilingen, en moest dus indruk maken. Hij had naar zijn adviseurs geluisterd en afscheid genomen van de agressieve debatstijl en in terrupties. De tijd dringt: miljoe nen Amerikanen hebben al ge stemd, en het overgrote deel heeft allang bepaald op wie ze stemmen. De meeste commentatoren con cluderen dan ook dat de gedisci plineerde, beleefde Trump te laat kwam om nog verschil te maken, zo kort voor de verkiezingen. Hij had het over de economie kunnen hebben om kiezers te overtuigen, een terrein waar veel Amerikanen Trump vertrouwen. Hij had de na druk kunnen leggen op broodno dige hervormingen in het straf recht waar hij een begin mee maakte, of meer kunnen bena drukken dat Biden afscheid wil nemen van fossiele brandstoffen waar sommige Amerikanen hun brood mee verdienen. Trump probeerde in plaats daar van de zoon van Joe Biden tot de batkwestie te maken. Hunter Bi- den maakte zijn achternaam te gelde in onder meer Oekraïne en China, waar hij goedbetaalde baantjes en investeringen loskreeg van dubieuze zakenpartners. Een lijvig onderzoeksrapport van een Senaatscommissie - geleid door politiek tegenstanders van Biden - vond geen enkele betrokkenheid van Joe Biden zelf. Mysterieus Trumps campagne probeert het omstreden zakenleven van zijn zoon alsnog op het conto van Bi- den senior te schuiven. Mysterieus op de kop getikte e-mails van Hunter met een vage suggestie over een ontmoeting met zijn va der overtuigden de VS vooralsnog niet. Ze wekten vooral zorg over betrokkenheid van Russische agenten waar Trumps advocaat Rudy Giuliani zich mee inliet. Trump nodigde een voormalige zakenpartner van Hunter Biden als gast bij het debat, om de pers te vertellen dat Joe Biden betrokken zou zijn bij een potentiële zake lijke deal in China in 2017. Maar ook dat had weinig overtuigings kracht. Wat het schandaal precies is, bleef onduidelijk. zaterdag 24 oktober 2020 Als in een drive-inbioscoop kijken mensen in San Francisco vanuit hun auto naar het verkezingsdebat tussen Donald Trump en Joe Biden. foto ap Gedisciplineerde, rustige Trump maakt geen indruk Karlijn van Houwelingen Washington - Joe Biden Presdient Trump maakte wei nig indruk bij het debat. foto afp Peilingen wezen Joe Biden aan als winnaar. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11