Burenruzies doe je zo 1 2 i 10 NIEUWS OVERLASTJA OF NEE Kattenpoep in je tuin is hartstikke vervelend. Daarover zullen de meeste mensen het eens zijn. Maar zijn die uitwerpselen in je tuin eigenlijk wel zo asociaal? En hoe ver mag je gaan om kattenpoep in je tuin te voorkomen? Handelsdeal VK en Japan Bever op meer plekken te zien Pools kind niet alleen op straat CONFLICT Arnhem e Arnhemse 'kattenvanger' Nick Oudendag nam het heft in eigen hand, na dat hij voor de zoveelste keer kattendrollen had gevonden tij dens het tuinieren. Toen hij op een dag zeventien drollen moest rapen, was hij het zat en plaatste hij vallen in zijn tuin om de huisdieren te vangen. Aan zijn buren liet hij weten dat hij de katten op een plek ver weg weer uit zou zetten, of naar een asiel zou brengen. Zijn actie leidde tot veel reacties: felle tegenstanders en voorstan ders roerden zich. De kat roept veel emoties op. Of je mag 'jagen' op de poe pende kat van de buren, is nog maar de vraag. Het ligt aan de om standigheden of er sprake is van overlast. ,,Van één kattendrol heb je niet gelijk hinder, maar als het er heel veel zijn wel'', zegt Theo Kaandorp, advocaat bij CKH Ad vocaten, die onder meer ervaring heeft met burenrecht. „Zeventien drollen in je achtertuin lijkt mij overlast, maar dan weet je nog steeds niet precies van wie. Die katten zeggen niet: Ik kom bij nummer 7 vandaan. Dus dat is het lastige.'' Dat iemand met veel kattenpoep in de tuin actie onderneemt vindt de advocaat begrijpelijk. ,,In zo'n geval ga je je erf beschermen'', licht hij toe. ,,Er staat in het wet boek dat je je erf ook mag afslui ten, maar een kat laat zich niet zo maar tegenhouden. Dan moet je naar een andere oplossing zoeken en kom je al snel op kattenvallen uit.'' Slachtoffer Ook de Dierenbescherming heeft er wel begrip voor dat kattenpoep in de tuin vervelend is, maar vindt vooral dat het dier niet het slacht offer moet worden van een buren ruzie. ,,Buren zouden vooral met elkaar in gesprek moeten gaan om het probleem op te lossen'', stelt Niels Dorland, woordvoerder van de organisatie. Dat de 'katnapper' zo rigoureus te werk gaat, gaat volgens hem te ver. ,,Het kan natuurlijk niet zo Je weet nooit precies van wie. De katten zeggen niet: Ik kom bij nummer 7 vandaan zijn dat iemand de kat van een an der ontvreemdt of zich toe-ei- gent.'' Ook Kaandorp vindt dat er naar andere oplossingen moet worden gekeken. ,,Je mag de katten van gen, maar ze daarna zomaar ergens uitzetten is onjuist. Dan heeft ie mand de plicht om te vertellen waar deze naartoe zijn gebracht.'' De katten ergens anders vrijlaten is volgens Kaandorp ook geen goede oplossing. ,,Dan worden an deren ermee opgezadeld en wor den het ook nog eens zwerfkat ten.'' Kattenpoep in de tuin wordt dus overlast wanneer dit in grote mate en over een lan gere periode voorkomt. Een tuin mag afgeschermd wor den en er mogen middelen ingezet worden om katten te weren en eventueel te vangen. Degene die de kat vangt, is wel ver plicht om het baasje van de kat hiervan op de hoogte te stellen. zaterdag 24 oktober 2020 Kattenpoep in je tuin: moet je dat pikken of niet? Sanne Meijer -Theo Kaandorp, advocaat Dat de burenruzie rondom de 'katnap per' bijzonder is, bevestigt ook een woordvoerder van Centrum voor Cri minaliteitspreventie en Veiligheid (CCV). De stichting richt zich onder meer op het bemiddelen bij burenruzies, maar heeft een soortgelijk conflict nog niet eer der meegemaakt. De stichting kon geen inhoudelijke uitspra ken doen over de specifieke burenru zie van de 'katnap per', maar heeft wel tips over hoe je con flicten met je buren het beste kunt aan pakken. ,ÖV, /V! Houd je buren te vriend. Het liefst voor kom je conflicten met je buren door samen een goede band te onderhou den. Krop zorgen en gevoelens niet op tot het te laat is, maar ga zo snel mo gelijk een gesprek aan om een oplos sing te zoeken. Welwillende buren, maar er komen alsnog geen oplossingen? Probeer dan buurt bemiddeling. Als jul- jJa. vV lie er samen niet uit komen, is het vooral belangrijk om erger nissen niet verder te laten oplopen. Scha kel dan bijvoorbeeld een professionele mediator in die helpt bij burenproblemen. Blijf tijdens het pro ces vooral rustig en vriendelijk. 3 Nog steeds knelpunten? Als buurtbe middeling ook niet helpt, kun je andere organisaties inscha kelen. Geef het pro bleem dan door aan bijvoorbeeld de wo ningbouwvereniging of Meldpunt Zorg en Overlast van de ge meente. Niet ieder een is gechar meerd van een kat in de tuin, en zeker niet van de uit werpselen. FOTO SHUTTER- TOKIO Het Verenigd Ko ninkrijk en Japan hebben een vrijhandelsverdrag ge sloten in Tokio. Het is de eerste deal die de Britten sluiten met een grootmacht na hun vertrek uit de Euro pese Unie. De Britse minis ter van Internationale Han del, Liz Truss, zei in Japan dat sommigen hadden ver wacht 'dat een onafhanke lijk Verenigd Koninkrijk geen afzonderlijke han delsakkoorden zou kunnen sluiten of dat dat jaren zou duren'. Truss wees erop dat nu het ongelijk van sceptici is bewezen. AMERSFOORT De bever verspreidt zich steeds meer over Nederland. Het dier is ook ver buiten de natuurgebieden waar het dertig jaar geleden is uitge zet te vinden. Via de site waarneming.nl worden steeds vaker bevers gezien in Utrecht, Brabant en Lim burg. Dat kan komen door dat er fanatieke spotters en melders actief zijn en het hoeft daarmee niet te betekenen dat de bever ook in aantallen groeit. Wel staat vast dat de spreiding van het dier toeneemt. In Noord-Holland is de bever nog niet gesignaleerd. WARSCHAU De Poolse re gering lanceert nieuwe co ronabeperkingen inclusief de verplichting dat kinde ren en tieners tot 16 jaar tussen 08.00 uur en 16.00 uur niet meer alleen de straat op mogen. Ze moe ten dan worden vergezeld door een volwassene in een kennelijke poging scholieren thuis te houden die het onderwijs online moeten volgen. De rege ring sluit vanaf zaterdag alle cafés en restaurants voor twee weken. Samen komsten van meer dan vijf personen zijn verboden. De regering raadt mensen ouder dan 70 jaar aan thuis te blijven. Premier Mora- wiecki sluit een totale lock- down niet uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10