'Toen ik laatst een negatieve uitslag had, heb ik mijn moeder uitgebreid in mijn armen gesloten' gaat naar school. Mijn verantwoordelijk heid voel ik sterk en ik let echt goed op. Mijn moeder, die nu 75 is, is elke week een dag bij ons. Toen ik laatst weer een negatieve uitslag had, heb ik haar toch even uitgebreid in mijn armen gesloten.'' „Ja, dat hoort erbij. Lang geleden trok mijn opa, afkomstig uit een Italiaans bergdorp, naar West-Europa om geld te verdienen. Tegen mijn verliefde oma zei hij: wacht op mij. Dat heeft ze gedaan. Toen hij zes jaar later terugkwam om haar op te halen om naar Amsterdam te gaan, mocht ze kiezen: een huwelijksreis of een bontjas. Dat werd de bontjas, vanwege de kou in Nederland. Die jas heb ik nog steeds.'' „Ja, ik heb altijd romantisch gezegd: mijn moeder staat voor 'Toscane' en mijn vader voor 'Heerlen'. In werkelijkheid liggen mijn roots in Buiksloot, Amsterdam-Noord. Mijn vader heeft daar de Salvatorkerk op gebouwd, geheel naar eigen inzicht. Hij vond dat de kerk over mensen moest gaan en dus koos hij voor een modern open gebouw, waar ook andere activiteiten plaatsvonden. Zo heeft hij mijn moeder ontmoet; zij was niet heel gelovig, maar hield wel van de muziekavonden daar. Mijn opa en oma, beiden katholiek, hadden inmiddels een ijswinkel. Daar is het allemaal begonnen, toen mijn vader er ijs kwam halen, met de vraag of de middelste fraaie dochter des huizes dat litertje naar de kerk kon brengen. En toen gaf hij haar een kus. Op de mond. Dat viel bij haar goed, maar bij mijn opa en oma aanvankelijk minder.'' ,,Dat viel mee, gelijkgestemde priesters steunden mijn ouders. Mijn vader was een progressieve priester, eentje uit de school van Huub Oosterhuis. Hij was voor het homohuwelijk, voor vrouwen in de kerk, voor gelijkheid. Hij worstelde er niet mee dat hij door zijn omgang met mijn moeder inging tegen het celibaat, daarvoor was hij te veel een levensgenieter.'' ,,Ja, heel erg. Dat is toegenomen nu ik zelf kinderen heb. Ik zou met hem willen pra ten over hoe hij de huidige wereld vindt, maar ook over alles op het persoonlijke vlak. Zal ik wel of niet die of die klus doen? Ik denk dat hij zou zeggen: blijf toch lekker bij je kinderen! Ik heb nooit ruzie met hem gehad, daar was hij de man niet naar.'' ,,Mijn enige echte puberdaad was dat ik op mijn 16de verkering kreeg met een man die zestien jaar ouder was. Mijn ouders hebben mij daar nooit op aangesproken, wat ik heel knap vind. Toen ik op de middelbare school zat, was hij mijn portal to freedom. Tot ik naar de toneelschool in Amsterdam ging, dat was waar ik echt wilde zijn.'' ,,Mijn neef Jeroen Willems speelde bij Hollandia. Op mijn 12de namen mijn ouders me mee naar een voorstelling en daar werd ik totaal weggeblazen. Na afloop zei ik: ik wil nu nooit meer met mee. In de jaren daarna heb ik alles van Hollandia gezien. Hun manier van spelen, hun smaak, de locaties. Voorstellingen met kak op het toneel, of in een autosloperij. Personages van vlees en bloed. Dat wilde ik ook.'' ,,Ja, dat was fijn, hij gaf me zelfvertrouwen. En hij was het die jaren later Gijs en mij grappend met sms'jes aan elkaar probeerde te koppelen. Gijs was een van zijn goede vrienden. Jeroen stuurde mij berichtjes als: Gijs wil ook een baby. Die sms heb ik altijd bewaard. In 2012 was Jeroen hoofdgast op het Nederlands Film Festival. Hij had het zo geregeld dat Gijs en ik bij een diner tegen over elkaar zouden zitten, maar een week ervoor kneusde ik bij opnames in Duitsland een rugwervel en werden mijn opnames verplaatst. Huilend belde ik Jeroen om te zeggen dat ik er niet bij kon zijn, Gijs zat op dat moment naast hem. We spraken af dat we snel met z'n drieën zouden eten als ik terug was. Twee maanden later was Jeroen dood. Toen ik dat hoorde, ben ik snel naar het ziekenhuis gekomen. Gijs ook, en daar ontmoetten we elkaar.'' ,,Het maffe was dat toen ik net wat met Gijs had, hij in opnames zat voor de film Aanmodderfakker, waarin hij de rol speelde van een man van 32 die een relatie krijgt met een meisje van 16. Ik dacht: fuck, dat is myn verhaal. Ik kon alleen maar bezorgd zeggen: Gijs, doe je wel voorzichtig met dat meisje? Die actrice was echt zo jong. Nu pas zag ik hoe groot het verschil moet zijn geweest en dat het 'verboden' was zelfs. Daar schrok ik van.'' ,,Ja, daar heeft hij een geweldige tijd gehad, bij het RO Theater. De saamhorigheid en vastigheid die hij daar ervoer, heb ik nooit gevoeld. Toen ik er aan het begin van onze relatie met hem over sprak, stelde ik met terugwerkende kracht vast dat ik tot dan toe eigenlijk altijd alleen op pad was geweest. Na de toneelschool heb ik in vijf Je moeder stamt uit een gezin van Italiaanse immigranten, ik kan me voor stellen dat ze erg aan de familie hecht. Je vader, een priester, kwam uit de Limburgse klei. En de kerk was niet gecharmeerd? Je was 23 toen hij stierf. Mis je hem? Geen heftige puberteit? Wat trok je zo aan in toneel? Je noemt Jeroen Willems, die in 2012 overleed. Hij was een gelauwerd acteur, zeer geliefd bij het publiek. Ooit deed hij de regie van jouw eindexamenmonoloog. Jeroens voorgevoel klopte, want inmid dels hebben Gijs en jij twee kinderen. De weg die Gijs als acteur volgde, was een andere dan de jouwe; voordat hij in films acteerde, speelde hij tien jaar bij een theatergezelschap. 28

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108