'Er is niets mis met diëten en vasten, maar overdrijf niet' HANNO PIJL 'De mens heeft van nature een drive om te eten, snaaien en snacken.' ,,Mijn advies is eenvoudig: eet zo weinig mogelijk industrieel bewerkt en gepro duceerd voedsel en drink zo weinig mogelijk alcohol. Als je brood wilt eten, doe dat met mate en koop goed vol korenbrood bij ambachtelijke bakkers. Kies voor melk en yoghurt zonder veel „Mensen, ook veel artsen, professoren en voedingsinstituten, willen ons doen geloven dat we driemaal daags moeten eten. Maar de mens is daar evolutionair gezien helemaal niet voor in de wieg gelegd. Vroeger leden mensen vaak honger, en het lichaam reageerde daarop zodat mensen het overleefden. Er is niets mis met diëten en vasten, maar overdrijf niet.'' „Allereerst zijn er weinig experimenten met mensen en is er dus weinig on omstotelijk wetenschappelijk bewijs. Daarnaast is de mens van nature een hedonist met een biologische drive om te eten, snaaien en snacken als de mogelijkheid er is. Het is geen fijne boodschap voor de Coca Cola's, Lu's en Nestlé's van deze wereld, maar dit soort bedrijven creëert hun eigen vraag. Ze maken producten die we best zouden kunnen missen.'' ,,Als je je daaraan houdt, laat je je lichaam voelen dat het een tekort heeft aan brandstof en bouwstof. Feit is dat de cellen in je lichaam in de loop der jaren schade oplopen. Die schade, vaak veroorzaakt door gifstoffen of kwalijke vetten, hoopt zich op in zo'n cel. Door even niet te eten, spreken cellen de reserves aan en gaan ze afvalstoffen als brand stof gebruiken. Ze schonen zich als het ware op. Het lichaam schakelt over van glucoseverbranding naar vetverbranding. Daardoor slinken de vetreserves in je lichaam.'' 24 Hanno Pijl, endocrinoloog en hoog leraar diabetologie aan het Leids Universitair Medisch Centrum, is een warm voorstander van het periodiek vasten, het max 800-dieet en de leefstijlgeneeskunde. Wat is de kern van uw filosofie? Is het veilig, dat vasten en diëten? Als het zo gezond is, waarom dringt het periodiek vasten dan nog maar mondjesmaat door in Nederland? smaakstoffen, emulgatoren en kleur stoffen.'' Wat is de gedachte achter dat periodieke vasten en die maximaal 800 calorieën per dag?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 104