if j 9 J lilt 2020 niet zeggen dat de Democraten die voorsprong houden. Republi keinse kiezers zijn volgens peilin gen vaker van plan op de officiële verkiezingsdag naar het stembu reau te gaan. Het campagneteam van Trump blijft zijn best doen optimisme uit te stralen. ,,Wij hebben de betere kandidaat, we zijn in de betere po sitie om dit te winnen en we ken nen het pad naar 270 stemmen in het kiescollege", zei campagnema nager Bill Stepien eerder deze week in een persconferentie. En er zijn inderdaad ook signa len dat Trump het opnieuw beter kan doen dan gedacht. De Repu blikeinse partij heeft in belang rijke staten bijvoorbeeld aanzien lijk méér nieuwe kiezers geregis treerd dan de Democraten. Peilers kloppen vaak niet bij net geregis treerde kiezers aan. Democrati sche strategen vrezen ook dat hun kiezers niet allemaal op tijd en correct hun poststembiljetten op vragen, invullen en terugsturen. Poststemmen is populairder onder Democraten. Verspreid Sommige studentensteden zijn leeggelopen, nu universiteiten on line les geven. Dat zo een overwe gend Democratisch kiezersblok verspreid raakt kan Trump in de kaart spelen. Onder Spaanstalige katholieken is Biden steun verlo ren, volgens kiezersonderzoek van Pew, en ook onder zwarte vrou wen, een groep die overwegend loyaal is aan de Democratische partij, bespeurt Pew afgezwakte steun voor Biden. Het is mogelijk dat Trump net als vier jaar geleden minder stem men krijgt dan zijn tegenstander, maar toch president blijft omdat hij een meerderheid haalt in het kiescollege. Kleine, dunbevolkte staten leggen daarin relatief meer gewicht in de schaal. En juist daar, op het platteland, is Trump popu lair. Sommige Republikeinen heb ben er weinig vertrouwen in. Een aantal Republikeinse kopstukken was recent opvallend kritisch op de president. Ze lijken voor te sor teren op een verlies, en hun han den daar alvast van af te trekken. Senator Ben Sasse uit Nebraska vreest een 'Republikeins bloed bad' op 3 november - niet alleen het Witte Huis, maar ook de Re publikeinse meerderheid in de Se naat kan verloren gaan, zei hij in een virtuele campagnebijeen komst. Sasse verafschuwt, zei hij, hoe Trump vrouwen behandelt 'en geld uitgeeft als een dronken zeeman'. ,,Zijn familie zag het pre sidentschap als een zakelijke kans. Hij flirtte met witte racisten." Frank Luntz, een gerespecteerd kiezersonderzoeker uit Republi keinse hoek, waarschuwde eerder deze maand dat het gat niet meer te dichten is. Kiezers hebben zich na het eerste debat afgekeerd van Trump, die zijn tegenstander steeds in de rede viel. ,,De peilin gen kunnen er niet zóver naast zit ten", zei Luntz tegen Bloomberg. NORTH CAROLINA PENNSYLVANIA WISCONSIN 2008 Barack Obama 365 John McCain 2012 Barack Obama 332 Mitt Romney 206 2016 Donald Trump 304 Hillary Clinton 227 vrijdag 23 oktober 2020 GO aanaa PROGNOSE NEIGEN NAAR De kandidaat die 270 van de 538 kiesmannen voor zich weet te winnen, wordt (of blijft) de president. In enkele staten tekent zich een winnaar af, maar in veel staten kan het nog alle kanten op. WAARSCHIJNLIJK 270 kiesmannen T 181 ONBESLIST Nebraska* 1 NEIGEN NAAR WAARSCHIJNLIJK Aantal kiesmannen per staat pshire Maine ashington 12 Montana 3 Minne sota 10 Oregon 7 Wisconsin 10 South Dakota Wyoming :>de Island 4 Pennsylvani 20 Nevada 6 llinois 20 Connecticut 7 Colorado 9 Missou 10 Kentucky N-Carolina New Jersey 14 Arizona Arkansas S-Carol New Mexico Alabama Georgia Alaska Florida 29 231020 BRON: REAL CLEAR POLITICS *ln Nebraska en Maine krijgt de winnaar 2 kiesmannen. Daarnaast gaat er een kiesman naar de winnaar per kiesdistrict (2 in Maine, 3 in Nebraka) Het gaat hier nek-aan-nek - 2,3% Biden ligt in peilingen gemid deld ongeveer 2 procent voor. Vorige keer won Trump hier, dus als hij North Carolina verliest, zal hij dat elders in het land moeten goedmaken. Het is niet waarschijnlijk dat hem dat lukt, dus ook North Carolina is cruciaal. Al helemaal omdat ook de verkiezingen om een Senaatszetel hier bepa lend zijn. Als Democraten hier een zetel terug- veroveren, kunnen ze de meerderheid in de Se naat winnen en dus zowel in het Witte Huis als het Congres de macht grijpen. Pennsylvania, de geboorteplaats 4,9°tt van Joe Biden, kan wel eens de allerbelangrijkste regio blijken. Het is een van de weinige staten waar Democraten en Republikeinen ongeveer ge lijk opgaan, en heeft met twintig kiesmannen een flinke prijs te vergeven. Wie hier wint, is dichtbij het presidentschap. Het zou wel eens even kunnen duren voordat de uitslag binnen is - poststemmen mogen hier pas geteld worden op de verkiezings dag. In de zomer liep Trump hier in op Biden. Maar de inhaalslag is blijven steken op een achterstand van zo'n 4 tot 5 procentpunt op Biden in peilingen. 4,6% Ook hier gaat Biden al maandenlang voorop in de peilin gen. En ook in Wis consin mag Trump haast niet verlie zen, wil hij zicht op het Witte Huis hou den. Als Trump hier toch weet te win nen, zoals vier jaar geleden met nipt verschil, is hij er dichtbij. Wisconsin heeft een rap oplopend aantal corona besmettingen, maar dat schrikt de kie zers niet af. Nu al hebben meer inwo ners dan in 2016 vervroegd gestemd. Veel kiezers hebben al ge stemd en hadden daar vaak lange wachtrijen voor over zoals in Florida (grote foto). Ook in Utah (l), Californië en Wisconsin is volop gestemd. FOTO'S AP, AFP REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9