2020 8 NIEUWS Donald Trump dreigt op 3 november ten onder te gaan - of kan hij als underdog in de Amerikaanse verkiezingsstrijd nog terugkomen? VERENIGDE STATEN VERKIEZINGEN 50 Biden of Trump? De deelnemers aan kiezerson derzoeken heb ben een duide lijke voorkeur: gemiddeld zei bijna 51 procent Biden als president te willen, en koos 43 procent voor Trump. Bi- dens voorsprong is wat ingezakt in de afgelopen dagen maar hij staat nog steeds meer dan 7 pro centpunt voor, in de balans die RealClearPolitics opmaakt van alle peilingen. Vooral vrouwen in de politiek gematigde buitenwij ken van steden zijn Trump beu. Een gelopen race? Reken er niet op. De dalende trend voor Biden zou goed kunnen doorzetten - normaal gesproken groeien de scores van presidentskandidaten kort voor de verkiezingen dichter naar elkaar toe. Bovendien geeft dat percentage, gemeten onder alle Amerikanen, een vertekend beeld. In het Amerikaanse kies systeem telt niet wie de meeste stemmen krijgt. De uitslag is een optelsom van lokale verkiezingen in alle vijftig staten, samenge bracht in het zogeheten 'kiescol lege'. Wie daarin 270 kiesmannen haalt, wordt president. In de belangrijkste swing states die straks de doorslag geven is het gat tussen Biden en Trump lang niet zo groot. Op 15 oktober bere kende RealClearPolitics dat Biden in de zes belangrijkste staten 4,9 procent voor lag. Op hetzelfde moment vier jaar geleden stond Hillary Clinton met 5,4 procent op kop - en zij verloor uiteinde lijk. Inmiddels is het gat tussen Biden en Trump in die zes cruci ale staten - Pennsylvania, Michi gan, Florida, Wisconsin, Arizona en North Carolina - nog wat klei ner geworden tot gemiddeld net boven de 4 procent. Trauma Veel Democraten zijn getraumati seerd geraakt in 2016, toen ze op basis van peilingen rekenden op een overwinning voor hun kandi daat Hillary Clinton. Vooral lokale peilers in belangrijke staten ble ken ernaast te zitten. Ze zeggen hun rekenmethodes nu te hebben verbeterd. Maar Amerika neemt peilingen nog steeds met een ex tra korrel zout. En terecht; de kans dat Trump wint is bijna zo groot als één gooien met een dobbelsteen, stel len de rekenmeesters van data- nieuwssite FiveThirtyEight. Pro beer maar uit - dat is niet onmo gelijk. ,,Er is nog een lange weg te gaan in deze campagne, en wij denken dat het dichter bij elkaar ligt dan de mensen op deze web site denken, veel dichter", schreef Bidens campagnemanager Jen O'Malley Dillon vorige week op Twitter. Late politieke verrassingen kun nen de boel nog omgooien, weten we uit 2016. Toen verloor Hillary Clinton in de laatste week veel terrein, omdat de directeur van de FBI in een persconferentie weer de aandacht vestigde op omstre den e-mails waarin ze slordig met geheime informatie omging. Het kan bovendien bepalend worden hoeveel en welke Ameri kanen daadwerkelijk de moeite nemen te gaan stemmen, en of het bepaalde groepen onmogelijk wordt gemaakt. Vooral Republi keinse staten hebben er een handje van om met strenge kies- regels obstakels op te werpen voor minderheden en mensen met lage inkomens, die overwegend op De mocraten stemmen. In hun wij ken zijn vaak minder stembu reaus, en zijn de rijen dus langer. Miljoenen Amerikanen maken Senaatsverkiezing al gebruik van mogelijkheden om vervroegd te stemmen, omdat ze op de verkiezingsdag niet in lange rijen willen staan of er niet op vertrouwen dat een per post uit gebrachte stem eerlijk meetelt. Trump houdt al maanden vol dat poststemmen tot kiezersfraude leiden, zonder bewijs. Het betekent dat de tijd opraakt voor Trump, om nog een come back te maken. Afgelopen dinsdag waren al 29 miljoen stemmen bin nen, veel meer dan normaal in dit stadium. Zo'n 14 miljoen komen van mensen die als Democraat ge registreerd staan, Republikeinen stuurden tot op heden 10 miljoen stembiljetten in. (Amerikanen kunnen zich ook als 'onafhanke lijk' kiezer registreren.) Dat wil In deze zes cruciale staten zijn de verschillen tussen Joe Biden en Donald Trump nog wat kleiner geworden en gezakt tot gemiddeld netboven de 4 procent. ARIZONA FLORIDA MICHIGAN vrijdag 23 oktober 2020 GO Een gelopen race voor Biden? Dat dachten we bij Clinton ook r 51 van 100 zetels nodig voor meerderheid In de peilingen zeggen meer mensen op Biden te gaan stemmen dan op president Trump. Democraten Republikeinen inclusief 2 onafhankelijken 231020 BRON: REAL CLEAR POLITICS Karlijn Van Houwelingen Ook 35 zetels in de senaat zijn dit jaar verkiesbaar. Verliezen de Republikeinen de meerderheid die ze er sinds 2014 hebben? Prognose: 3,2% Trumps corona-aanpak valt niet in goede aarde in Ari zona, waar de senioren die hier hun pensioen door brengen hem in de steek laten en vaker voor Biden kiezen. De bevolking is steeds diverser, met meer inwoners met Latijns- Amerikaanse roots. Zij stemmen vaker op Democraten. Trump won hier in 2016 nog, nu staat hij volgens peilingen gemiddeld 3,2 pro cent achter. Al sinds maart gaat Biden hier aan de leiding. Tegelijk geldt ook: hij heeft geen onoverbrugbaar gat geslagen. 2,1% Trump kan haast niet winnen als hij Florida verliest. Beide cam pagnes geven dan ook een fortuin uit aan campagnespotjes in Flo rida. Het spant erom: in het peilinggemiddelde van RealClearPolitics staat Biden slechts 2,1 pro centpunt voor. Normaal gesproken sturen Repu blikeinen hier meer poststemmen in, maar in het eerste stadium van de verkiezingsrace kwamen deze keer meer stembiljetten van Democraten binnen. Dat zegt niet alles - Republikeinen ver wachten hun kiezers vooral op de verkiezingsdag in de stembureaus. 7,8% Trump won in 2016 nipt in deze traditi oneel Democratische staat, met een verschil van 10.000 stemmen, slechts 0,3 procent meer dan Hillary Clinton. Dat lukte dankzij steun van lager opgeleide witte Ameri kanen. Die groep is niet zo enthousiast meer. De peilin gen duiden nu op een aanzienlijke voorsprong voor Biden, van bijna 8 procent. De Democratische gouver neur van Michigan, Gretchen Whitmer, speelt een grote rol in de verkiezingscampagne, als prominent Trump-cri- ticus. Een groep gewapende extremisten werd onlangs aangehouden vanwege een plan haar te kidnappen, uit woede over haar strenge anti-coronamaatregelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8