Boa's beginnen op 1 januari als proef met de wapenstok 7 INTERVIEW MADELEINE VAN TOORENBURG Madeleine van Toorenburg stopt volgend jaar als Tweede Kamerlid. De vicevoorzitter van de CDA-fractie maakte ooit van dichtbij een liquidatie mee en ging overstag voor het kinderpardon. eertien jaar lang pendelde het Bra bantse Kamerlid Madeleine van Toorenburg op en neer naar Den Haag. Maar na 17 maart is dat voorbij: na de ko mende verkiezingen stopt ze als Kamerlid. ,,Het is nu goed'', zegt ze. Van Toorenburg zegt plaats te willen maken voor nieuw talent. En dat is er genoeg, stelt ze. ,,Ik heb in mijn veertien jaar gezien dat mensen niet aan de beurt kwamen die een goed Kamerlid zouden zijn ge weest. Ik heb ook een dochter van 15 die enthousiast tegen me zei heel graag de politiek in te willen. Ze is lid geworden. Ik wil niet dat mijn kinderen of anderen gemiste talenten worden omdat mijn ge neratie denkt dat ze in zes planken kan vertrekken. Het CDA moet een levendige partij blijven waar van mensen denken: als ik mijn schouders eronder zet, kan ik Ka merlid worden.'' Wat ze straks gaat doen, weet ze nog niet. Met partijvoorzitter Rut- ger Ploum heeft ze het over een plek in de Eerste Kamer gehad. ,,Ik Ik zou misschien rechter kunnen worden. Maar eerst ga ik dingen afmaken zou misschien rechter kunnen worden. Maar ik ga eerst nog aller lei dingen afmaken.'' ,,De hardheid van sociale media en de directe benadering. Ik vind het altijd fijn als mensen mij een mail sturen. Maar de afgelopen jaren heb ik de bedreigingen zien toene men en de nare dingen die men sen tegen je zeggen. Dan loopt ie mand je achterna op straat en be gint tegen je te schreeuwen. Toe vallig vorige week was er een de monstrant op het Plein die me achterna rende. Een heel akelige toon: 'Je hebt voor de Covid-wet gestemd he? Ken je De Goelag Ar chipel? Weet dat je aan de ver keerde kant van de geschiedenis staat!''' ,,We hadden met elkaar een ver ziekt systeem gemaakt. Als je maar lang genoeg in de procedure bleef, dan kon je blijven. Ik kreeg brie ven van kinderen die, anders dan Lili en Howick, helemaal niet in de media waren. Meisjes van 17 die hier helemaal waren opgegroeid en na de middelbare school op het punt stonden heel knappe ver volgopleidingen te doen. Net zo oud als mijn eigen kinderen. Dat ik echt dacht: moet ik jou na al die jaren hier terugsturen naar Afgha nistan, waar je leven stopt? Ik wil mezelf altijd in de spiegel kunnen blijven aankijken. Ik dacht: dit moet stoppen nu.'' ,,Ik heb op Mona gestemd omdat die heel goed is. Toen het uitein delijk tussen Hugo en Pieter Omt- zigt ging, heb ik geen stemadvies gegeven, want het zijn twee kan jers. Ik denk dat het een pittige kluif wordt, omdat Hugo ook nog de coronaminister is. Dus ik denk dat het heel goed is dat Pieter nu naast hem loopt. We hebben toch een soort duolijsttrekker, een echte en een nummer twee. Dat vind ik eigenlijk wel goed. Er is zoveel te doen, laat ze het maar sa men doen.'' Liquidatie Van Toorenburg kan niet goed te gen mensen die zeggen dat Ka merleden niets van het echte le ven snappen. ,,Wij maken ook van alles mee'', vertelt ze terwijl ze een nare herinnering ophaalt: ,,Ik wandelde eind 1987 met mijn moeder door Rotterdam. We hoorden een paar knallen en we dachten: wat gebeurt hier? Naast me werd een man doodgeschoten, we zaten midden in een liquida tie.'' Vervolgens ging de schutter achter Van Toorenburg aan. ,,Toen heb ik een bolletje van mezelf ge maakt. Ze zeggen altijd dat je een kogel niet voelt. Ik dacht: heb ik nou een kogel en voel ik het niet? Ik ben naast die ene man gaan zit ten. Die is in mijn handen gestor ven, dat vond ik heel indrukwek kend. Het bleek een criminele af rekening te zijn. De dader kwam in de gevangenis, maar mijn naam stond in het dossier. Daarom vind ik het belangrijk dat we iets doen aan getuigenbescherming. Daarom heb ik ook de drive om ondermijning topprioriteit te houden. En om me met slachtof fers bezig te houden.'' DEN HAAG Boa's mogen vanaf 1 januari bij wijze van proef een wa penstok gaan dragen. Dat laat het ministerie van Justitie en Veilig heid weten. ,,Alle inzet is erop ge richt om te starten met deze pilot op 1 januari.'' Vakbond BOA ACP en de Neder landse Boa Bond willen juist eerder beginnen met de pilot. ,,De wens van boa's is mij bekend'', reageerde minister Grapperhaus van Justitie en Veiligheid daarop. ,,Mede daarom treden we binnenkort in overleg met politie, Openbaar Mi nisterie en burgemeesters en kijken we of de pilot kan beginnen op 1 ja nuari. Ik wil echt vaart maken met het uitvoeren van de afspraken.'' Er hebben zich 22 gemeenten in geschreven voor de pilot, laat het ministerie weten. Daarvan zijn er volgens de Nederlandse Boa Bond nu 11 geselecteerd om mee te doen, waaronder Amsterdam. Afspraak Volgens de bond was de afspraak met het ministerie dat de pilot al dit najaar van start zou gaan. ,,Wat mij betreft is dat niet 1 januari'', aldus Ruud Kuin, voorzitter van de Ne derlandse Boa Bond. ,,Het hele pro ces loopt al een tijd vertraging op. Maar ik hoopte dat de pilot in no vember van start kon gaan.'' De bonden willen graag zo snel mogelijk dat boa's een wapenstok krijgen omdat ze verwachten dat agressie in deze coronatijd verder toeneemt. Ze voorzien vooral pro blemen met twee coronamaatrege len: de handhaving van het verbod op alcoholbezit na 20.00 uur en sa menkomsten met meer dan vier personen. ,,De ervaringen tot nu toe leren ons dat handhaving hierop tot meer agressie en geweld tegen boa's leidt. Dit geldt voor zo wel de steden, als de natuurgebie den en het openbaar vervoer. Het gaat per definitie om groepen die ook nog eens onder invloed zijn, terwijl de boa's niet over een verde- digingsmiddel beschikken. En de politie is door onderbezetting lang niet altijd in staat tijdig back-up te verlenen'', aldus de bonden. Strenger optreden De voorzitter van het Veiligheids- beraad, Hubert Bruls, kondigde aan dat er per direct sneller wordt opge treden als mensen de coronaregels overtreden. Na één waarschuwing volgt direct een boete. Kuin: ,,Zo- lang boa's zonder wapenstok op straat lopen, denken ze wel twee keer na voor ze op een groepje dronken jongeren afstappen. Wij voorzien dan ook dat er juist min der wordt gehandhaafd.'' vrijdag 23 oktober 2020 GO 'Met De Jonge en Omtzigt heeft CDA toch een duolijsttrekker' Jan Hoedeman Den Haag - Madeleine van Toorenburg Wat is er in uw veertien jaar ver anderd in Den Haag? Mede door uw draai vielen ruim zeshonderd kinderen van asiel zoekers vorig jaar januari onder het kinderpardon en konden toch in Nederland blijven. Was dat moeilijk voor u? Madeleine van Toorenburg. foto guus schoonewille U steunde Mona Keijzer in de CDA-lijsttrekkersstrijd. Wat vindt u ervan dat Hugo de Jonge won? De boa's willen zich beter kun nen verdedigen. foto freddy schinkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7