LINDA AKKERMANS Ophokplicht voor pluimvee vanwege uitbraak vogelgriep Dat is het Ü&k§<(Z& van Albert Heijn /Ch 6 Column Marco Gerling Kockengen Hoe lang het pluimvee binnen moet blijven, is nog niet duide lijk. Het ministerie bekijkt de si tuatie en laat zich adviseren door een groep experts, zo wordt ge meld in een persbericht. De des kundigen zeggen na onderzoek dat afgelopen woensdag is ge daan dat ,,het risico op een intro ductie op een pluimveebedrijf nu hoog is''. De 'ophokplicht' geldt voor al het commerciële pluimvee op bedrijven met meer dan 250 die ren: kippen, kalkoenen, eenden en kuikens. Vrije-uitloop en bio logische pluimveebedrijven zijn extra vatbaar voor de vogelgriep. Trekvogels Het gaat om de vogelgriepvari- ant H5N8, die waarschijnlijk door trekvogels van Rusland naar Nederland is gebracht, al dus het ministerie. In dat land zijn de afgelopen maanden veel meldingen van de ziekte ge weest. De griep kan zich gemak kelijk verspreiden onder wilde watervogels, die in deze tijd van het jaar vooral in groepen leven. Mogelijk is deze variant van de griep ook bij een dode smient aangetroffen. Dat dier wordt nog getest. Voorzitter Hennie de Haan van de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders spreekt van 'een ernstige situatie'. Ze maakt zich vooral zorgen over moge lijke verspreiding van het virus via ongedierte of mensen die in aanraking zijn gekomen met bij voorbeeld uitwerpselen van be smette vogels. Ook verbaast ze zich erover dat het virus bij knobbelzwanen is aangetroffen. ,,Die hebben geen vliegroutes naar Rusland. Waarschijnlijk hebben de zwanen in Kocken- gen het van andere vogels over genomen. Vanuit het oogpunt van preventie zijn we dus voor stander van de landelijke ophok- plicht, pas als duidelijk is waar het virus vandaan komt kunnen we meer gerichte maatregelen nemen.'' Zeer besmettelijk De vogelgriep is zeer besmette lijk voor dieren onderling. Hij springt niet snel over op men sen, maar als dat gebeurt kan ie mand ernstig ziek worden. Bij een grote uitbraak in 2003 wer den preventief miljoenen dieren geruimd. Er raakten toen negen tien mensen besmet, een dieren arts overleed. Deskundigen heb ben eerder aangegeven vooral bezorgd te zijn dat het oversprin gen van de vogelgriep op de mens kan leiden tot een nieuwe, menselijke griepvariant. Land bouwminister Carola Schouten roept mensen op om melding te maken bij de Nederlandse Voed sel- en Warenautoriteit als zij een dode vogel vinden. land lijken alle coronazorgen als sneeuw voor de zon te verdwijnen. Nou ja, bijna dan. Want in mijn an dere jaszak piept mijn telefoon. Een appje van ons mam: twee nichtjes blijken besmet en moeten in isolatie. Ik scrol meteen maar door het nieuws en lees dat er wéér meer be smettingen zijn. Dat het ziekenhuis in Den Bosch, bij ons zo'n beetje om de hoek, het helikopterplatform op nieuw heeft opgetuigd voor het ver voer van coronapatiënten. Er is ook ander nieuws: de staat van de na tuur in Europa heeft een nieuw dieptepunt bereikt. Maar tegelijkertijd blokke ren het Europees Parle ment en de landbouwmi nisters de transitie naar een duurzame land bouw. Maar nu even niet, besluit ik en ik stop mijn telefoon terug in mijn zak. Nu ben ik nog een dag hier. De zorgen bewaar ik wel voor morgen. Een verlaten strand. Onze blonde labrador rent door het zand richting de zee, de kinde ren en mijn man er als jonge honden achteraan. Als ik omkijk zie ik de duinen waar we net nog een ree za gen - 'mét witte billen, mama!' - én een konijntje. In de verte de vuurto ren, alle 236 treden het beklimmen waard voor het mooiste uitzicht van Ameland. In mijn jaszak voel ik de zanderige schelpen die ik van onze dochter bewaren moet om straks, in ons huisje, mee te knutselen. Eigenlijk zouden we hier in april al naartoe gaan, maar toen waren wij Brabanders de coronaparia's van het land. De herfstvakantie dan maar. Wis ten wij veel dat het virus ook nu nog de dienst uit zou ma ken. Terwijl ook ik richting de zee kuier, bedenk ik me hoe fijn het is dat we nu tóch zijn gegaan. Ook al mijden we andere mensen en doen we niet veel. Ook al is de horeca dicht. Ook al geldt overal de 1,5 me ter. Hier op het ei- per stuk per stuk per stuk vrijdag 23 oktober 2020 GO Zonder zoraen Commerciële pluimveehou ders moeten hun dieren sinds middernacht binnenhouden. Het ministerie van Landbouw, nam die beslissing gisteren nadat in Kockengen (Utrecht) de vogelgriepvariant H5N8 is aangetroffen bij zes dode knobbelzwanen. Hennie de Haan van de vak bond pluimveehouders. foto anp Ik zucht: er is zo veel om je druk over te maken. Voor een orchidee is altijd een plekje vrij. een vtwonen AH Orchidee Multiflora 2-takker AH Orchidee 1-takker mix AH Orchidee 2-takker Assortiment orchideeën Is verkrijgbaar vanaf woensdag 21 oktober 2020. Aanbod per winkel kan verschillen. Ga naar ah.nl/actles#plantjesmarkt om te zien welke orchideeën In welke winkel verkrijgbaar zijn. De orchideeën zijn niet online beschikbaar. OP=OP. De AH Bonusaanbiedingen zijn alleen geldig met een AH Bonuskaart. Prijswijzigingen en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6