'Kennelijk maakt niemand zich hier druk om leraar' II II 5 d'Honneur. „Kippenvel toen ik dat hoorde", zegt Van den Beemt. ,,Zo'n man verdient dat. Hij heeft in de klas gestaan met een cen traal bepaald lespakket. Wij in Nederland kunnen nog een eigen interpretatie geven of iets over slaan. Hij niet." Zijn hartenkreet op sociale media trok veel aandacht. Vooral die van medestanders. 'Eigenlijk wel pijnlijk. Waarom zitten mijn collega's niet bij Jinek', vroeg Jeroen van den Beemt (foto) zich af. De geschiedenisdocent van het DevelsteinCollege in Zwijn- drecht blijft verbolgen. ,,Verde- dig de vrijheid van meningsui ting. Ik heb niks met car toons, dus ook niet met cartoons over Mo hammed. Je gaat toch geen lijntjes op papier uitleggen? Maar het moet wel kunnen. Die docent wordt de strot afge sneden. En kennelijk niemand in Nederland die zich daarover druk maakt." De 51-jarige vader van twee kinderen sprak er de redactie van Jinek digitaal op aan. Waarom juist dat RTL-programma? ,,Ik heb Jinek en haar programma hoog zitten. Daarom. Omdat ze het over niets anders had dan het absurde reisje van het konings paar met drie puberdochters. Waar gaat het over?" Collega Samuel Paty, docent op een school in een voorstad van Parijs, werd vermoedelijk ge dood, omdat hij leerlingen een cartoon over de profeet liet zien. De dader van Tsjetsjeense afkomst werd neergeschoten door de politie. Inmiddels is de vermoorde Paty postuum onder scheiden met de hoogste Frans onderscheiding, de Légion Geloof Tussen de 1900 leerlingen van het christelijke DevelsteinCol- lege zitten waarschijnlijk wat minder radicale leerlingen met een migratieachtergrond dan in een Parijse voorstad, beseft Van den Beemt. ,,Dat lult makkelijker, ja. Maar, eerlijk gezegd, ik heb er als docent ook nooit zo bij stil gestaan als nu, na die onthoof ding. Ik hou geen rekening met waar mijn leerlingen vandaan komen of welk geloof ze aanhangen. Ik geef ge woon les. Maar waar schijnlijk is dat op mijn vorige school in Rotterdam-Zuid tegenwoordig an ders. Tref je daar wél religieus gestuurde ouders die zich met de inhoud van je les bemoeien." Dat 'soort' ouders is het lot van iedere docent, weet de West-Bra bander met 22 jaar ervaring voor de klas. ,,En het wordt steeds erger. Ik blijf maar liever aardig tegen ze. Voor een geschiedenis leraar zoals ik, is een geloof een geloof. Christelijk, joods, ortho dox, gereformeerd, islamitisch... Aan het gezicht van die kinderen zie ik het bij ons niet. Alleen na de aanslagen op 11 september 2001 merkte ik het aan bepaalde jongeren. Die waren in feest stemming." En nu? De reacties blijven binnenstromen. Zijn advies aan Jinek: ,,Nodig wat geschiedenis leraren uit. Allemaal eigenwijze, meestal leuke mensen. Altijd goed voor wat stevige uitspra ken." onder extremistisch vuur van islami tisch terrorisme. Met dodelijke aan slagen op een joodse school in Tou louse, op militairen, politieagenten, een priester, journalisten en de af schuwelijke gebeurtenissen in Nice en Bataclan'', vat de ambassadeur samen. ,,Het waren aanvallen op ver tegenwoordigers van onze instituties, op onze manier van leven.'' President Macron gaat daarom ook nu in de tegenaanval. De klopjacht heeft geleid tot de dood van de dader en de arrestaties van mensen, onder wie jongeren die hebben aangezet tot Deze aanslag is ook een aanval op het onderwijs de moord of daarbij hebben gehol pen. Organisaties die zij vertegen woordigen worden aangepakt. ,,We kunnen deze aanvallen op onze sa menleving, op de inrichting ervan, nooit tolereren'', aldus Vassy. ,,In dit geval moeten we er ook voor zorgen dat leerkrachten in alle vrijheid les kunnen blijven geven. Een herhaling van wat Paty is overkomen mag niet meer gebeuren. Elk voorval van inti midatie moet meteen de kop worden ingedrukt.'' Over aanvullende veilig heidsmaatregelen wil de ambassa deur liever niet praten. ,,Maar we kunnen niet onderhandelen over onze essentiële waarden.'' Wel over de rol van de sociale me dia. Zij boden voor de aanslag op Paty een podium aan berichten vol haat en dreigementen in zijn richting. Die zouden de dader hebben aangezet tot de moord. ,,Dit is een heel belangrijk probleem. Na de bloedige aanslag in Christchurch in Nieuw-Zeeland, twee jaar geleden, heeft Frankrijk met andere Europese landen het voorstel gedaan voor nieuwe regule ring in de EU voor sociale platforms. Daartoe behoort de opdracht aan de platforms om binnen een uur be richtgeving te verwijderen met be dreigend terroristisch gedachtegoed. Bovendien moet niet langer de staat Ik heb veel te danken aan leerkrachten zoals Samuel Paty waar het platform is gevestigd daar over zaken doen met die bedrijven, maar de staat waar de boodschappen worden geuit.'' Het voorstel ligt bij het Europees Parlement. Vassy hoopt dat de discussie nu extra vaart krijgt. In de tussentijd moeten de Euro pese landen nog nauwer samenwer ken in de strijd tegen extremisme en terrorisme. Ook op het terrein van 'preventie'. Vassy: ,,Zoals president Macron zei in een toespraak in Les Mureaux op 2 oktober: met meer strijd tegen het aanzetten, het oproe pen tot geweld, tegen clandestiene scholen van politiek salafisme die ex tremistische gif verspreiden en onze waarden veroordelen. Een cruciaal instrument zal daarin goed, vrij on derwijs zijn, want dit is niet alleen een veiligheidsprobleem.'' vrijdag 23 oktober 2020 GO Het stoort docent geschiede nis Jeroen van den Beemt uit Heerle mateloos. Dat een tv- programma als Jinek weinig aandacht heeft voor een ont hoofde geschiedenisleraar in Frankrijk, maar wel voor 'een mislukt reisje van de koning'. John Bas Heerle - Louis Vassy, ambassadeur Honderden mensen volgden woensdag de na tionale herdenking op een groot scherm op een plein buiten de Sorbonne. fotos GETTY IMAGES, AFP Een lid van de Republi keinse Garde draagt een foto van leraar Samuel Paty. foto ap Bij monument De Schreeuw in het Amsterdamse Ooster park zijn bloemen gelegd ter nagedachtenis aan de ver moorde Samuel Paty. Het kunstwerk herdenkt de moord op regisseur en opiniemaker Theo van Gogh in 2004.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5