Willibrordusschool 3 dagen dicht Aanpak verpauperde woningen weer uitgesteld 7 MARIE SCHRIER ZESTIG JAAR CAFÉ IN DE BUITENLUST De afgelopen zestig jaar sloeg ze geen dag over. Maar nu is het - weer - stil in café In de Buitenlust in Cadzand. Noodgedwongen. Marie Schrier- Duininck (82) mist de gezelligheid enorm. De rolluiken zijn naar beneden, de deur op de knip. Binnen staat de verwarming rood gloeiend. Het is mis schien wel 25 graden in het sfeer volle bruin café. Marie laat de ka chel lekker branden, anders krijgt ze het koud. Normaal kan de kroegbazin niet stilzitten, maar niets is normaal op dit moment. Het café is haar lust en haar leven. Zestig jaar runt Marie het café tegenover de molen van Cadzand. Ze sloeg in die jaren geen dag over. Zelfs na de uitvaarten van haar man en haar broer was café In de Buitenlust in Cadzand gewoon open. Het jubileum zou in andere tijden vast met een feestje zijn ge vierd. De burgemeester kwam haar zondag een bloemetje bren gen. Op het biljart, bij de voordeur en op enkele tafels staan bloemen: de stamgasten zijn haar niet verge ten. Na haar trouwen verhuisde Ma rie met haar man naar Vlissingen, maar ze wilde niets liever dan te rug naar het dorp waar ze geboren en getogen was. Omdat ze geen auto had, ging ze regelmatig vanaf de boot met zoon Benny in de kin derwagen te voet naar Cadzand. Toen het café, vlak bij het ouder lijk huis, te koop kwam, was de keus snel gemaakt. Als tiener meisje hielp ze er al geregeld, dus de horeca was niet nieuw voor haar. Wat de pot schaft Marie ontpopte zich tot een kor date caféhoudster, die gerust tegen stevig doordrinkende bezoekers durft te zeggen 'dat het nu genoeg is geweest'. Of moppert tegen kleffe stelletjes dat 'dat hier de ge legenheid niet voor is'. ,,En als ie- Ik ben altijd vroeg in de weer. Zodra ik op was, ging het café open mand te diep in het glaasje keek, bracht ze hem ook weleens naar huis", weet dochter Petra. Kaar ters, duivenmelkers, sportvissers, biljarters, voetballers, schutters van de liggende wip, lotto- en to tospelers, pensiongasten van bo- ven, toevallige voorbijgangers, jongeren op weg naar discotheek Joy: ze kwamen allemaal naar Ma rie. Tijdens de kermis in Cadzand werd het draaiorgel naar binnen gehaald en werd het café omgeto verd tot danszaal. En als het lotto avond was, stonden de mensen al om 18.00 uur op de stoep. „Anders geraakten ze niet meer binnen." Mee-eten kon altijd, wel wat de pot schafte. Echtgenoot Gerard nam in de zomermaanden welis waar twee maanden vrij om te helpen, maar het was Marie die de boel regelde. Ze vond en vindt het heerlijk. Daarom duren de lege dagen nu wel erg lang. ,,Ik vind er niks-aan. Ik ben altijd vroeg in de weer. Zo dra ik op was, ging het café open." Was er dan geen enkele dag met tegenzin? ,,Nee hoor. Geen dag is hetzelfde. Je maakt met iedereen een praatje." Toen ze na de lock- down dit voorjaar weer open mocht, had ze op advies van haar dochter A4'tjes met 'self service' op de tafels geplakt. ,,Maar dat vond ik maar niets." Petra: ,,Ze loopt te graag." Aan stoppen moet ze dan ook nog niet denken. Zodra de horeca- sluiting van tafel is, gaan de deu ren van het slot. ,,Ik ben hier toch. Wat moet ik anders?'' TERNEUZEN De aanpak van verkrotte woningen in Zeeuws-Vlaanderen is op nieuw uitgesteld. Eén van de oorzaken: de coronacrisis. De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten hebben van 2013 tot in 2017 via het project Krot- tenLijst Uitvoeringsstrategie (KLUS) enkele tientallen eige naren van verpauperende pan den tot actie kunnen bewegen. Bij gebrek aan personeel lag KLUS vervolgens stil. Mede werkers die ermee belast zijn, hadden het druk met nieuw- bouwaanvragen. Deze zomer zou het project weer opgepakt worden. De noodzaak is nog altijd groot. In Zeeuws-Vlaanderen zijn vrij veel oudere, slecht onderhou den panden. Terneuzen heeft ook extra personeel aangeno men. Toch lukt het dit jaar niet meer KLUS nieuw leven in te blazen, meldt de gemeente Terneuzen. De personeelsca- paciteit is nog altijd beperkt en KLUS kost veel tijd. Pandeige- naren moeten vaak lang achter de broek worden gezeten, voordat ze iets doen. En daar komt bij dat verscherpte coronamaatregelen extra inzet vragen van medewerkers. In een brief van de school worden de ouders geïnformeerd: „Vanwege de meerdere besmettingen, incuba tietijd, isolatie en quarantaine, heb ben wij besloten dat de school na de herfstvakantie drie dagen gesloten blijft." Niet alleen de school blijft zeker drie dagen langer dicht, ook de buitenschoolse opvang en de peuterspeelzaal bij de Sint Willi- brordusschool zijn die dagen geslo ten. Foxkidz Villa Reyntje vangt de kinderen op. Ouders met een cru ciaal beroep kunnen gebruikmaken van een noodopvang voor hun kin deren. Volgens Ellen de Neef, bestuur der van Stichting Katholiek Onder- Een grote groep medewerkers is besmet met het coronavirus wijs Hulst, is een 'grote groep' me dewerkers besmet met het corona virus. Hoe veel het er zijn, wil ze niet zeggen, maar het gaat wel om een clusterbesmetting. ,,Vanwege de quarantaine en incubatietijd kunnen we het ons niet veroorlo ven maandag open te gaan." Waar de medewerkers het virus hebben opgelopen, is haast onmogelijk meer te achterhalen. Er wordt bron- en contactonderzoek uitge voerd. Leerlingen zijn niet besmet. Thuisonderwijs In principe gaat de school donder dag weer open, maar dat zou ook la ter kunnen worden. Als medewer kers nu nog positief worden getest, moeten collega's waarmee ze in contact zijn geweest tien dagen thuisblijven. ,,Dinsdag om 12.00 uur hopen we te communiceren of we donderdag open gaan", aldus De Neef. Leerlingen kunnen maandag hun spullen op school ophalen en krijgen vanaf dinsdag thuisonder- wijs. vrijdag 23 oktober 2020 VL Stoppen? Geen haar op het hoofd Pascalle Cappetti Cadzand - Marie Schrier-Duininck De kinderen van basisschool Sint Willibrordus in Hulst heb ben langer vakantie. Vanwege enkele coronagevallen op de school is besloten dat de school zeker drie dagen na de herfstva kantie dicht blijft. Hulst Marie Schrier runt al zestig jaar café In de Buitenlust en is nog lang niet van plan het bijltje erbij neer te gooien. Zodra de horecasluiting van tafel is, gaan de deuren van het slot. ,,Ik ben hier toch. Wat moet ik anders?' foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56