Wethouder Stoker kan postie bij aan-z het beste opgeven 25.000 boeken verhuizen naar nieuwe bibliotheek in Hulst Uitstel operaties grensziekenhuizen mijn dorp, mijn stad 6 Analyse Het is namelijk al de tweede keer dat het bestuur van aan-z onder haar leiding een hoger salaris heeft vastgesteld voor de huidige directeur dan de meerderheid van B en W van Ter- neuzen wilde. De eerste keer gebeurde dit eind 2018, bij de benoeming voor twee jaar van toen interim-manager André van der Windt tot directeur van aan-z. Van der Windt had orde op zaken gesteld bij aan-z na een roerige tijd en een noodzake lijke reorganisatie in gang ge zet. Het college van B en W stond toen niet ach ter zijn inschaling in indertijd schaal 17 van de collectieve arbeidsovereen komst (cao) sociaal werk. Toch ging het alge meen bestuur van aan-z, waarin drie Terneuzense raadsleden en vier Vlaamse ge meentebestuurders zitten, hier mee akkoord. Dat mag. Aan-z wordt weliswaar betaald door de deelnemende gemeenten (naast Terneuzen nog vier Vlaamse), maar is een zelfstandige instelling die welzijns- en zorgtaken uit voert voor Terneuzen. Begin deze maand is hetzelfde gebeurd als eind 2018. Op tafel lag de vraag of de directeur vanaf 2021 een vaste aanstelling moet krijgen. Het bestuur van aan-z besloot hem op 12 oktober te benoemen voor onbepaalde tijd, ingeschaald in schaal 15: maximum 10.366 euro bruto. B en W van Terneuzen vonden dat salaris opnieuw te hoog, ge zien de omvang van aan-z (ruim 65 voltijdse banen). Deze week is dat ook bekendgemaakt, na forse kritiek van oppositiepartijen in de gemeenteraad. Het college wilde een vacature openstellen en een salaris van maximaal schaal 14 (maximum 9335 euro). Formeel juist Wethouder Stoker was als enige in het college een andere mening toegedaan. Zij hield zich vervol gens aan het collegestandpunt in het bestuur van aan-z door zich van stemming te onthouden, waarop een bestuursmeerderheid het voorstel tot benoeming wel goedkeurde. Tegen de wil van B en W van Terneuzen in. Formeel heeft Stoker juist ge handeld, maar zij had het voor stel tot herbenoeming ook kunnen intrekken. Dat heeft ze niet gedaan, waarmee ze zich loy aler heeft getoond M aan aan-z en/of de 1 directeur van aan-z dan aan haar collega's in het college van B en W. De Terneuzense gemeen teraad praat dinsdag over de kwes tie. Iedereen zit ermee in zijn maag, ook gelet op de bezuinigin gen die al zijn doorgevoerd op ge meentelijke zorgtaken en die er nog aankomen. Stoker kan de voorzittershamer van aan-z daarom beter overdragen aan een collega, die kan proberen te repa reren wat nog te repareren valt. ,,We zijn inmiddels getraind in het verhuizen van boeken", zegt direc teur Rudi Crombeen van Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen. Twee ënhalf jaar geleden verhuisde de Hulster bieb van Den Dullaert tij delijk naar het voormalige Action- pand aan de Overdamstraat. Tot de nieuwbouw klaar was, op de be gane grond van Residentie Gra venhof. Het contrast tussen de twee locaties kan niet groter zijn, laat Crombeen zien. De boeken worden vanuit de veertig jaar oude ijzeren rekken in gepakt, onder het licht van tl-bal- ken. Even verderop worden ze uit gepakt in de gloednieuwe bieb die al grotendeels is ingericht. ,,Je moet hier een gevoel van welkom en gezelligheid krijgen", zegt Crombeen. Daarvoor zorgen on der meer auberginekleurig tapijt, pvc met houtmotief, groene ches- terfieldbanken en grijze kuipstoel tjes. De vele rekken en kasten heb ben verschillende vormen en ma terialen. De hoek voor kinderboe ken springt meteen in het oog, met een voorleestribune, een plaat van Reynaert de Vos en een 'boeken boom.' Verse koffie Ook voor jongeren en volwasse nen is de nieuwe bieb aantrekke lijk. Overal zijn zitjes, met ruimte om te studeren of het volgen van cursussen. Er staat een grote, hou ten leestafel is met tijdschriften en kranten. Online zijn verschillende naslagwerken te raadplegen. ,,En jongeren kunnen hier oefenen voor het theorie-examen voor hun rijbewijs." Ook wie geen lid is, mag langs komen. Graag zelfs, zegt Crom- been. Om te lezen of een praatje te maken. ,,En koffie te drinken." De bibliotheek in Hulst wordt name lijk de eerste bieb in Zeeuws- Vlaanderen waar je koffie kunt drinken, van vers gemalen koffie bonen. De bieb krijgt kortom meer de uitstraling van een grand café, dan van een plek waar je alleen boeken brengt en haalt. Verhuiswagen De boekenkasten worden onder tussen langzaam maar zeker ge vuld. Per sectie en op alfabet gaan de boeken in containers met een code. Hoewel het nieuwe gebouw op een steenworp afstand van het oude ligt, zie je geen containers met leesvoer over straat denderen. ,,Dat hebben we geprobeerd, maar dat ging niet." De boeken trilden onderweg alle kanten op. ,,Ze wor den daarom verhuisd met een vrachtauto." De bibliotheek gaat vanaf 2 no vember open. Dan start een proef periode om alle systemen te tes ten. Op maandag 11 november gaat de bieb officieel open. Dat zijn er meer dan in Nederland, terwijl België aanzienlijk minder inwoners telt; ruim zeventien tegen 11,5 miljoen. Met het uitstellen van niet-drin- gende operaties maken de Belgi sche ziekenhuizen zich op voor de opvang en behandeling van meer coronapatiënten. Het is de bedoe- ling dat begin november, dus over ruim een week, zestig procent van de intensieve zorg-bedden en zes keer zoveel plaatsen op gewone verpleegafdelingen te reserveren voor coronapatiënten. Vanaf maan- Zestig procent van ic-bedden wordt gereserveerd voor coronapatiënten dag wordt al de helft van alle inten sieve zorg-bedden voor hen gere serveerd. De reguliere zorg in de zieken huizen in België blijft (nog) buiten schot. Noodzakelijke behandelin- gen en dringende ingrepen waar voor geen operaties nodig zijn, zo als chemotherapie en nierdialyse, worden voortgezet, evenals revali- daties. Hetzelfde geldt voor afspra ken met specialisten. Het Universitair Ziekenhuis Gent maakte eerder al bekend vanaf deze week alleen nog dringende opna mes toe te laten. Het UZ Gent nam dit besluit om meer personeel vrij te maken voor coronapatiënten. De Belgische ziekenhuiszorg is be langrijk voor Zeeuws-Vlaanderen. Onder meer UZ Gent biedt meer specialistische zorg aan Zeeuws Vlamingen. Met name inwoners van Sluis bezoeken voor gewone ziekenhuiszorg het Alge meen Ziekenhuis Zeno in Knokke of het Algemeen Ziekenhuis Alma in Eeklo. vrijdag 23 oktober 2020 VL De Terneuzense wethouder Paula Stoker kan het beste de eer aan zichzelf houden en het voorzitterschap van welzijnsinstelling aan-z aan een collega overdragen. Harmen van der Werf Terneuzen Bibliotheekmedewerkers Stefanie van der Goes (links) en Boukje Cappendijk richten de nieuwe bi bliotheek in. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Vijfentwintigduizend boeken reizen door de binnenstad van Hulst. De grote verhuizing naar de nieuwe bibliotheek is begon nen. Alles gaat mee, behalve het meubilair. Sophie Stockman Hulst Ziekenhuizen in België stellen vanaf aanstaande maandag alle niet-dringende operaties uit. De maatregel is genomen vanwege het sterk stijgend aantal corona besmettingen in België tot ge middeld bijna 9700 nieuwe posi tieve testen per dag de afgelo pen week. Harmen van der Werf Terneuzen AARDENBURG Ver toeving Het Lam, 10.30 -11.30 uur: Taal- café; AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 17.00 uur: Open, ex positie Biezonder Hoed (textiel); CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: Bingo; 14.00 uur: Hobbyclub; HULST 's Landshuis, 13.00-15.30 uur: Open, expositie schil derijen; De Lieve, 09.00 en 13.00 uur: Biljarten; Jongeren centrum Komma, 15.00 uur: Open; Den Dullaert, 10.00-11.30 uur: Elke stap telt; OOSTBURG Jota, 10.00-12.00 uur: Ont moeting Stichting Dementievriendelijk; OSSENISSE Hof ter Nesse, 10.00-12.00 uur: De Dorpskamer, gezellige activiteiten; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open, expositie 'ge reedschap anders gezien' en 'prikklok ken'; SLUIS Molen, 10.00 17.00 uur: Open; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum open; Zuid polder bij winkelcen trum, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; Bibliotheek, Tijdens openingsuren, foto expositie over 111 mooiste plekjes in Zeeland; De Veste, 10.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Klaverjas sen, soos; Lokaal 54 aan de Nieuwstraat, 13.00-18.00 uur: Ein- dejaarsexpositie; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Char lottes pompoenen, 10.00-17.00 uur: Herfstvakantie activi teiten. Kijk op de site bij /video Bibliotheek in Hulst verhuist 25.000 boeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55