Franse scholieren wezen terrorist Paty aan 4 FRANKRIJK ONTHOOFDING De brute moord op leraar Samuel Paty slaat ook de Franse ambassadeur in Den Haag even uit het lood. „Deze aanslag op onze identiteit gaat heel de vrije wereld aan'', zegt Luis Vassy. Vorige week vrijdag bevonden de kinderen zich voor de school van de leraar. De dader, een 18-jarige Tsjetsjeen, benaderde ze daar en gaf ze 300 tot 350 euro als ze Samuel Paty voor hem zouden aanwijzen. Hij zei hem te willen 'slaan en vernederen' vanwege de vertoonde Moham med-cartoons, vertelde hij de kinderen. De scholieren wachtten tot de school uitging en wezen Paty aan toen die naar buiten kwam. De Tsjetsjeen zette de achtervol ging in en onthoofde de leraar enkele honderden meters ver derop. Het was 'uitsluitend door de hulp van de scholieren' dat de ter- ^Een van de jongens is ingestort en huilde enorm veel, meldt zijn advocaat rorist wist wie Samuel Paty was, zegt justitie in Frank rijk. Het jonge duo hoefde van de rechter niet in de cel te blijven, maar staat wel onder jus titieel toezicht. Eén van hen is volgens zijn advocaat 'ingestort'. ,,Hij heeft enorm gehuild. Hij begint te begrijpen dat hij mede verantwoordelijk is geweest voor dit drama.'' Inmiddels is duidelijk dat de Tsjetsjeense terrorist in de dagen voor zijn aanslag contact had met een vader van een leerling uit de klas van Paty. Die vader was onder meer op Facebook een lastercampagne begonnen tegen de leraar omdat die de Moham med-cartoons had laten zien. De Tsjetsjeen zag die filmpjes en appte en belde de vader. Hij zou geïnspireerd door de video's zijn aanslag hebben gepleegd, zegt justitie. De vader, de 48-jarige Brahim Chnina, zit in hechtenis. Hij werd bij het publiceren van zijn online boodschappen geholpen door een moslimextremist die door de autoriteiten al in de gaten werd gehouden. Die extre mist, de 61-jarige Abdelhakim Sefrioui, zit ook vast. De overige drie mannen in hechtenis zijn 18 en 19-jarige vrienden van de Tsjetsjeen. nder leiding van de zichtbaar ont roerde president Emmanuel Macron nam Frankrijk woens dag op indruk wekkende wijze afscheid van de vrij dag vermoorde leerkracht Samuel Paty. De ceremonie op de universiteit Sorbonne in Parijs is ook Luis Vassy niet in de koude kleren gaan zitten. ,,Iedere Fransman, of beter nog, iedereen die de vrijheid koestert, grijpt dit aan. Niet alleen omdat hij op een barbaarse manier is vermoord (onthoofding, red). Het gaat hier om een leerkracht die onafhankelijk, vrij onderwijs wil geven over een onder werp dat er erg toe doet: de vrijheid van meningsuiting", zegt ambassa deur Luis Vassy (40). Volgens hem weten ook veel Ne derlanders daarom de aanslag naar waarde te schatten. Niet alleen pre mier Mark Rutte sprak zijn steun uit. De ambassade ontving veel reacties per e-mail, van politieke partijen, onderwijsinstellingen en burgers. „Daaruit blijkt maar weer het belang van wat wij met elkaar delen, de vrij heid in het algemeen en de vrijheid van meningsuiting in het bijzonder'', aldus Vassy. ,,Dat we ons samen ver zetten tegen haatcampagnes, intimi datie en extremistisch geweld. Frank rijk is aangevallen, maar niet alleen Franse waarden, ook Nederlandse staan op het spel.'' De moord op Paty door een jonge, islamitische extremist raakt de am bassadeur ook persoonlijk. ,,Ik heb een achtergrond als immigrant, mijn ou ders komen uit Zuid-Amerika. Ik ben in Frankrijk geboren, kreeg toen ik 2 jaar oud was samen met mijn ouders de Franse nationaliteit. Ik groeide op in een gemeente die erg lijkt op Conflans-Saint-Honorine waar Samuel Paty lesgaf. In een banlieu in het oosten van Parijs. Ik heb veel te danken aan leerkrachten zoals hij. Hun onderwijs heeft me mede ge bracht waar ik nu ben. Ik heb de laat ste dagen veel moeten denken aan mijn geschiedenis- en wiskundeleraar met wie ik het goed kon vinden. Deze aanslag is behalve een aanval op de vrijheid van meningsuiting ook een aanval op het onderwijs, als instru ment voor emancipatie, gelijkheid." De moord op Paty is volgens Vassy opnieuw een 'wake-upcall'. ,,Sinds 2012 ligt de samenleving aanhoudend Louis Vassy: „Iedere Frans man grijpt dit aan.'' vrijdag 23 oktober 2020 GO Onder de zeven officiële ver dachten in de zaak van de onthoofding van de Franse leraar Samuel Paty zijn twee minderjarigen. Het gaat om scholieren van 14 en 15 jaar. Hen wordt 'medeplichtigheid aan moord met een terroris tisch oogmerk' ten laste gelegd. Frank Renout Parijs 'Nederlandse waarden staan ook op het spel' Hans van Zon Den Haag FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4