Spotprent Donald 'Duck' Trump siert vervallen hotel Britannia Blokhutten Goes eerder opbouwen 6 Algen in water Ouwerkerk Zoals de E.colibacterie die meege bracht kan worden door vogels die soms massaal in het gebied neer strijken. Iedereen in Ouwerkerk vreest altijd de gifalg dinofagellaat alexandrium ostenfeldii; een algen- soort die in de oostelijke kreek re gelmatig de kop opsteekt. Maar bij officieel zwemwater wordt op veel meer zaken gemeten, aldus Bil. En de Ouwerkerkse grote kreek is al We zijn op zoek naar kennis. En dit is een goed begin. Meten is weten dik tien jaar geen zwemwater meer. De algemene waterkwaliteit van de kreken op zich is oké. Die voor lopige conclusie trekken de studen ten watermanagement van de stu die Aquatische Ecotechnologie van HZ University of Applied Sciences. Zij hebben een week lang metingen verricht in het krekengebied, het Diepe Gat, de Geule én Kaaskens- water in Zierikzee. De uitslagen van die metingen hebben ze ge- toetst aan de eisen die Europabreed voor dit soort wateren in de Kader richtlijn Water zijn vastgelegd. Gis teravond maakten zij hun bevin dingen bekend. Opvallend zijn de extreem hoge fosfaatwaarden die zijn gemeten en die ook mogelijk de algenbloei ver klaren. Dat fosfaat kan een gevolg zijn van water van de landbouw of wellicht veroorzaakt worden door kwel. Ook weersomstandigheden - er is gemeten na een warme peri ode - kunnen een rol spelen. Om echt goed inzicht te krijgen, zou je eigenlijk een jaarrond moeten me ten. Temperatuur Nog iets opmerkelijks dat de stu denten boven tafel kregen, is dat de gevreesde alg alexandrium ostenfel dii niet alleen in de Oostkreek rond waart. Ook in de grote kreek, de Geule en het Diepe Gat is de alg aangetroffen. In kleine concentra ties is er met dit organisme overi gens niets aan de hand. De boel komt tot bloei als er veel voedings stoffen zijn, de temperatuur hoog is en het zonnetje overdadig schijnt. Sterft de alg af dan komen er gif stoffen vrij. Wat dorpsraadvoorzitter Chris Visser betreft zijn deze metingen nog maar het begin. Samen met on der meer Hengelsportvereniging (HSV) Oosterschelde wil de dorps raad de waterkwaliteit opkrikken, zodat er - zoals ooit gebruikelijk was - weer recreatief gespelevaard kan worden in ieder geval in de grote kreek. ,,We zijn op zoek naar kennis. En dit is een goed begin. Meten is weten. Nu kunnen we met deskundige partijen aan tafel om stapje voor stapje verder te komen." Evenals Thin Man, alias van Philip Speckens, heeft hij niet het idee de presidentsverkiezingen in de Ver enigde Staten te beïnvloeden met het schilderij op een vervallen ge bouwtje van het voormalige hotel Britannia. ,,We vinden wel dat Trump al leen maar aan geld en de economie denkt en natuur en milieu links laat liggen. Maar de reden om het schilderij te maken is toch vooral omdat we het leuk vinden de bou levard een beetje extra op te vrolij ken", zegt Dots, die eerder op de zijkant van het pandje al een meeuw afbeeldde die een fri- kandel speciaal naar binnen schrokt. De credits voor het idee gaan overigens naar Speckens, meldt Balleur. Hij regelde toestemming om de schildering op het gebouw te plaatsen en vervolgens maakten de twee graffiti-artiesten het werk samen. Dots: ,,We hebben eerst een paar planken voor het gebouw getimmerd voor een mooi vlakke ondergrond. De planken zijn eerst voorzien van een primer als on dergrond, vervolgens heeft Thin Man het werk geschetst en vervol gens hebben we het samen ge maakt. Ik ben vooral met de ach tergrond bezig geweest." Hoewel Donald 'Duck' Trump weer en wind moet kunnen door staan, hoeft hij de eeuwigheid niet te doorstaan van de kunstenaars. Of Trump volgend jaar nog presi dent is of wordt opgevolgd door Biden is niet van belang. De cijfers 2020 in de linkerhoek geven aan dat het beeld voor dit jaar geldt. ,,Het schilderij kan ook verdwij nen, omdat er na vele jaren toch een nieuw Britannia wordt ge bouwd", beseft Alain Balleur. We vinden wel dat Trump alleen aan geld denkt en milieu links laat liggen. Maar het schilderij is er vooral om de boulevard op te vrolijken Ieder jaar in december bouwen Goese horecaondernemers blok hutten op de markt om een leuke kerstsfeer te creëren. ,,Dat zijn houten constructies", zegt wet houder Cees Pille. ,,Die staan er normaal gesproken van kerst tot begin januari." Om de ondernemers te steunen mogen ze nu worden opgebouwd zodra de zaken weer open gaan na de lockdown. Wanneer dat is, is nog onzeker en hangt afvan de ontwik kelingen rondom het coronavirus. Het langer laten staan van deze sfeerconstructies was een wens van de gemeenteraad. Wij willen de binnenstad veilig en aantrekkelijk houden voor de bezoekers ,,We hebben besloten de maatrege len voor de binnenstad te verlen gen", zegt Pille. ,,We zien dat de on dernemers een hele moeilijke tijd hebben en wij willen de binnen stad van Goes veilig en aantrekke lijk houden voor de bezoekers." Maatregelen die eerder genomen werden in verband met corona, worden verlengd. Dat betekent dat de vergrote terrassen blijven staan tot 1 maart. Sinds de vorige lock- down van de horeca is het opper vlak van de terrassen groter gewor den. Alleen op die manier was het mogelijk om hetzelfde aantal tafels en stoelen te houden en toch de an derhalve meter afstand tussen de gasten te waarborgen. De ondernemers hebben daar de hele zomer mee gedraaid en dat be viel goed, lieten ze eerder al weten. Wat hen betreft zou dat best mogen blijven. Alleen op marktdagen moeten ze het terras wat inkrim pen. MIJN DORP, MIJN STAD vrijdag 23 oktober 2020 Zwemmen in kreken af te raden SD Zwemmen in de kreken van Ou werkerk? Dat is al héél lang niet meer de bedoeling. En niet aan te raden ook, zegt waterspecia list Michiel Bil van de provincie Zeeland. En dan heeft-ie het nog niet eens over giftige algen. Mo gelijk drijft er meer in het water rond. Esme Soesman Ouwerkerk - Chris Visser, dorpsraad Gestoken in het matrozenpak van naamgenoot Duck, kijkt Donald Trump begerig naar een zak geld en vervuilende indu strie en keert hij zijn rug toe naar natuur en duurzaamheid. Het is een 'vrolijke spotprent', bevestigt Alain Balleur, de naam waaronder Dots bekend is bij de burgerlijke stand. René Hoonhorst Vlissingen - Alain Balleur (Dots), graffiti kunstenaar Zodra de horeca weer open gaat na de lockdown, mogen de blok hutten op de Grote Markt in Goes worden opgebouwd. Dat is (als het meezit) eerder dan an dere jaren en één van de steun tjes in de rug voor de Goese ho recaondernemers. Melita Lanting Goes - Cees Pille, wethouder Goes BROUWERSHAVEN Brouws museum, 13.00-17.00 uur: Ten toonstelling Schou- wen-Duiveland Be vrijd; Tonnenmaga- zijn, 9.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Bin nendijk; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Mu seum geopend; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 10.00 uur: Schilderclub Mondra- gon, 16.30 uur: Herensociëteit, 19.00 uur: Klaverjasvereniging; ELLEMEET Dorps huis, 19.00-20.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Ex positie over het jaar 1970 in Goes; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Histo risch museum de Be- velanden, 11.00-17.00 uur: Diverse exposi ties, o.a. over de Zuid-Bevelandse jon gerencultuur in de 19e eeuw; Buurthuis De Pit, 19.30 uur: Le zing Jan J.B. Kuipers over vroege geschie denis van de popmu ziek NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.30-9.45 uur: Trombosedienst, 19.45 uur: Aikido; OUWERKERK Wa tersnoodmuseum, 11.00 uur; Workshop voor kinderen: Een koffer vol verhalen; RENESSE Landgoed Slot Moermond, ge hele dag: Wandel route Kabouterbos; ZIERIKZEE FiZi, 10.30 uur: Love Sarah, 14.00 uur: De Elfkins: Een klein bakfestijn, 20.00 uur: Tenet; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen. Stripfiguur Donald Trump heeft meer met geld en vervuilende industrie dan met natuur, vinden de Vlissingse graffiti-artiesten Thin Man en Dots. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49