II 80 jaar is Ron Abuys nog altijd in topvorm ZEELAND 15 Geen smoesjes! maar hij verwacht ook dat de voor bereidingstijd veel korter zal zijn dan gebruikelijk. ,,Als je twee we ken helemaal niks doet, heb je on geveer een maand nodig om weer wedstrijdfit te worden. Die tijd krijgen clubs waarschijnlijk niet. Daarom moet je nu bezig blijven, zodat je straks in twee weken weer wedstrijden kunt spelen. Dat is niet ideaal, maar zou moeten kun nen.'' Toch verwacht Vroomen dat er tot aan de winterstop niet meer gevoetbald gaat worden. Wat is Niet op je luie reet gaan zitten, dat levert straks echt blessures op! dan zijn advies? „Absoluut blijven trainen. Dafne Schippers traint ook een jaar voor een sprint van tien seconden. Dat zijn wij niet ge wend, maar het zal moeten.'' Aanpassen is volgens hem het to verwoord. ,,Trainers moeten min der hard durven trainen, zeker als er straks twee keer per week ge speeld moet worden.'' Hoe anders is de 'normale' zomerse voorberei ding. ,,Dan krijg je zes weken voordat je de eerste wedstrijd gaat spelen, nu misschien twee. Dat is bijna niet te doen. De KNVB is daar belangrijk in, maar alles moet straks snel klaar zijn. In de zomer moeten spelers ook weer genoeg rust krijgen.'' Zijn ze in staat de juiste keuze te maken? „Lastig. Bij het opleiden van trainers is ook weinig aan dacht voor het fysieke aspect, dus ik betwijfel of ze daar nu wel aan denken.'' Toch ziet hij dat clubs in de afgelopen jaren steeds meer be zig zijn met de fitheid van hun spelers, maar hij kan het niet vaak genoeg benadrukken. ,,Niet op je luie reet gaan zitten. Dat levert straks echt blessures op!'' het in partijtjes op tegen aanko mende talenten van toen als Dick Advocaat en Henk Houwaart. An dere tijden waren het. ,,Een auto op straat was een zeldzaamheid.'' Ron ging spelen voor het inmid dels opgeheven ADS. ,,Altijd op de fiets er naar toe.'' Op tafel in Kloos- terzande liggen de fotoalbums die zijn lange loopbaan als sporter weerspiegelen. Bijna elke pagina le vert weer een nieuw verhaal op. Muziek was er ook al vroeg in zijn leven. The Meteors, een rock roll- band met allemaal Indische jon gens. De ogen van zanger/gitarist Abuys glimmen bij het zien van al die oude foto's, bewaarde toegangs kaartjes en andere herinneringen aan Haagse nachten van weleer. Ze waren goed, die Meteors. ,,Twee jaar in Duitsland gewerkt, overal ge speeld, in elke grote stad.'' Samen met echtgenote Dela kwam hij begin zeventiger jaren naar Zeeland. Hoechst had mensen nodig en je kreeg een woning toe. Voor een jong stel was het een bui tenkans. ,,De woningnood was groot en de wachtlijsten lang.'' Abuys werd lid van voetbalclub Dauwendaele. Rechtsback was-ie. Zo'n mannetje dat je tien keer te genkomt in het veld. Abuys was ge zegend met een groot loopvermo gen en was snel. Van zo iemand is het lastig duels winnen. ,,En ik had ook nog een goeie sliding in huis.'' Record Abuys was een speciale, dat zagen ze bij Dauwendaele al gauw. ,,Bij de training liep ik altijd voorop.'' Zijn deelname aan de eerste PZC-loop in de Schotsman op Noord-Beve land in 1972 opende nieuwe verten. ,,Daar kreeg het loopvirus mij voor goed te pakken.'' Abuys maakte naam als marathonloper in Zeeland en daarbuiten. Tot op de dag van vandaag staat hij in de Zeeuwse top-3 van beste lopers bij de man nen 40+. Zonder moeite schudt hij zijn Zeeuws record uit 1983 uit de mouw: 2 uur 32 minuten en 11 se conden. Gelopen bij de marathon in Amsterdam. Het zou tot 2014 duren voordat Sébastien Schletterer die onwaarschijnlijke tijd zou verbete ren. ,,Als een record zo lang staat, moet het wel iets bijzonders zijn.'' Abuys was ook een trainings beest. In de aanloop naar een groot loopevenement draaide hij zijn hand niet om voor 160 kilometer in de week. Een rondje Walcheren nam al gauw 35 kilometer in beslag. Vaak fietste Dela als begeleidster mee. Met smaak kan ze daarover vertellen. ,,Ik was kapot als we thuis kwamen. Hij ging nog even lekker in de tuin werken.'' Paplepel Hij stond ook aan de wieg van de Kustmarathon, samen met Lein Lievense en Floris-Jan Koole. De le gertenten voor de atleten werden door Abuys geritseld, via zijn schoonzoon. ,,Hij was militair.'' Hardlopen is trouwens wel een fa miliedingetje geworden. Zijn beide dochters lopen ook, bij Dynamo in Middelburg, net als de schoonzoon in kwestie. ,,Hij is ultraloper.'' Vreemd is die erfenis niet. ,,Ons le ven heeft altij d in dienst van het lo pen gestaan. Ze kregen het met de paplepel ingegoten.'' Abuys werd bij de eerste reorga nisatie van Hoechst op een zijspoor gezet en week uit naar Zeeuws- Vlaanderen. Spijt van die keuze heeft hij nooit gehad. ,,Hoewel de kinderen boos waren en het niet snapten dat we naar zo'n vergeten hoek verhuisden.'' In Klooster- zande wist Abuys ook snel zijn draai te vinden, net als destijds in Den Haag. Hij is lid van de plaatse lijke fietstourclub en heeft dit sei zoen al weer een slordige 6.000 ki lometer op de teller staan. Het ge middelde op het klokje na een rit van zo'n 65 kilometer nadert de 30 kilometer per uur. Abuys is be scheiden over die prestaties. ,,Ik hoef nooit op kop te rijden.'' Maandag wordt hij 80 en nog al tijd voelt de inwoner van Klooster- zande zich topfit. De kunstheup staat intensief sporten niet in de weg. De energie spat van de afge trainde Abuys af. ,,Een dag zonder sport, is een dag niet geleefd.'' praktijk. „Een maand geleden deed ik een sprinttest. Simpel, over dertig meter. Twee jongens scheurden hun hamstring, omdat ze nooit volle bak gingen en dat nu ineens wel moesten doen. Dat kan ook gebeuren als een minder fitte verdediger een fitte spits bij wil l houden." I Zelfs in het profvoetbal gaat het mis, zag Vroomen. „Toen daar na A de coronastop alle competities B weer werden hervat, zag je de I ene kruisbandblessure na de Itv andere. Dan heb ik het nog niet eens over spierblessu res. Een gebrek aan goed ^■l trainen." Het is dus belangrijk om blessures te voorkomen, vrijdag 23 oktober 2020 M Eduard Vroomen tijdens een training bij korfbalvereniging Se- olto in Vlissingen. foto's dirk-jan gjel- TEMA -Eduard Vroomen (44) Zes tips van Eduard Vroomen. 1. Zoek een maatje op en probeer er samen een wedstrijdje van te maken. 2. Hanteer de vaste trainingsavonden, die hield je toch al vrij. 3. Probeer eens een andere sport. Bijvoorbeeld tennis, boksen of zwemmen. Anders wordt het saai en het is leuk om nieuwe dingen te leren. 4. Spreek als team af om te gaan lopen, uiteraard in kleine groepjes. Zo blijven de verschillen binnen de groep beperkt. 5. Geen moeilijke schema's of lange duurlopen. Focus op intervaltraining, springen, draaien en keren. 6. Smoesjes bestaan niet!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 43