O 0 O Na bijna w 14 ZEELAND Het verborgen talent van Doesburg WK eliminator wordt soort OZK Wallenloop en cross in Goes afgelast Oost-Souburger Eduard Vroomen staat ook in deze periode wekelijks met sporters op het veld. ,,Als je in een eerste elftal zit, is het een schande als je niet fit bent.'' FYSIEKE TRAINER EDUARD VROOMEN De naam van HSV Hoek-spits Kyle Doesburg komt vaak voorbij. Bijna altijd gaat het dan over voetbal, want hij speelt bij één van de grootste clubs uit Zeeland. Maar hoe is Doesburg buiten het veld? We legden hem in de online serie '25 vragen aan...' het vuur aan de schenen om daar achter te ko men. Wat doet hij als hij niet voetbalt? Keek de docent economie vroeger zelf wel eens af op school? En voor welk eten kun je hem wak ker maken? Doesburg vertelt ook dat hij een verborgen ta lent heeft. Hij kan namelijk goed klussen en meubels maken. De video met de Zeeuwse spits is te bekijken op pzc.nl/sport. Het wereldkampioenschap eliminator, een discipline binnen het mountainbiken, wordt zondag een veredeld open Zeeuws kampioen schap. Liefst drie Zeeuwse vrouwen doen mee in Leuven. Anne Terpstra, van origine een Zierikzeese, is één van hen. Ze werd afgelopen weekeinde in Zwitserland al tweede van Europa op de crosscountry. In het verleden greep ze al eens Europees zilver bij de eliminator. Didi de Vries, de regerend Nederlands kampioene uit Wilhelminadorp, en Zoë Mulder uit Hein- kenszand, die nationaal kampioene cross country bij de militairen is, doen ook mee. KKD De Wallenloop in Goes is door atletiekvereni ging AV'56 geschrapt. De wedstrijd zou ge houden worden op 9 januari. De club schat in dat de gemeente er toch geen vergunning voor verleent. De Wallenloop was aan de 60ste edi tie toe. Het is één van de oudste sportevene menten van Zeeland. Ook de vervangende cross in Goes die in plaats van de Stelleplascross zou worden ge houden, is afgeblazen. Oorspronkelijk had or ganisator Jan Roose toestemming gekregen van de gemeente Goes voor deze oefencross, met maximaal 50 personen. De coronamaatre gelen staan dat echter in de weg. Quote van de dag 'Dat zou een hard gelag zijn voor de vereniging' Boere Spits Tom Boere gaat vanavond op jacht naar zijn derde treffer in de Duitse 3. Liga en de drie punten. Met zijn club Türk- gücü München speelt de Ter- neuzense spits om 19.00 uur de uitwedstrijd bij Zwickau. Boeres club staat momen teel tiende, Zwickau is de nummer zes. Een hinderlijke onderbreking, vier weken lang lekker niks doen of de coronastop aanpakken om nog fit ter te worden? Het gaat deze we ken niet meer over winnen of ver liezen, maar juist dit zijn keuzes waar sporters zich druk om moe ten maken. Want wat ga je doen in de tussentijd? Voor fysieke trainer Eduard Vroomen is het simpel. ,,Niks doen is vragen om blessu res.'' En om de daad bij het woord te voegen, is de 44-jarige Souburger ook nu alweer hard aan het trai nen. In groepjes van vier. Even wennen en weer door. ,,Je kunt be ter gelijk actie ondernemen en doorgaan, anders ben je uit dat ritme.'' Daarom staat hij met verschil lende sporters, van voetballers tot korfballers, wekelijks op het veld. Want hoe vervelend de situatie ook is, Vroomen probeert er toch het positieve van in te zien. ,,Je moet deze periode nuttig gebrui ken. Normaal kun je niet te hard trainen, want er volgt daarna nog een gewone training. Trainers doen over het algemeen weinig aan krachttraining en oefeningen voor de 'core stability'. Daar heb je nu alle tijd voor.'' Tijdens zijn eigen trainingen ligt de nadruk op de 'snelle voetjes'. Loopladders, springen, wenden en keren. Maar wat kan je zelf doen om fit te blijven? ,,Dan hoor je vaak: 'ga maar rennen'. Maar wat heeft dat voor nut? Niet iedereen Je kunt beter gelijk actie ondernemen en doorgaan, anders ben je uit dat ritme vindt dat leuk en daarnaast lijkt een duurloop qua explosiviteit he lemaal niet op de meeste sporten.'' Hij komt met een alternatief. ,,Ga bijvoorbeeld 200 meter jog gen, 200 meter versnellen. De af stand van vier lantaarnpalen is vaak 200 meter. Op die manier kun je de afstand inschatten. Of 'tot aan die boom volle bak'. Moei lijker is het niet. Dat is veel nutti ger dan zomaar een stuk gaan lo pen.'' Vroomen is in ieder geval geen voorstander van ingewikkelde schema's. ,,Als je dat soort dingen drie keer per week doet en je gaat daarnaast nog naar de sportschool, ben je straks bij de eerste training absoluut niet minder fit.'' Blessures Dat klinkt uit de mond van een fy sieke trainer als Vroomen natuur lijk makkelijker dan voor de ge middelde sporter. Want, je moet het wel echt gaan doen. Maar hij is stellig. ,,Als je in een eerste elftal zit, maakt niet uit welke sport, dan is het een schande als je niet fit bent.'' Toch voorziet hij proble men als de competities straks weer hervat gaan worden. ,,Als het goed is, zit iedereen binnen een team nu ongeveer op hetzelfde niveau qua fitheid. Maar je hebt altijd spe lers die helemaal niks doen, dus die komen minder fit terug. Als je dan gaat trainen op het niveau van de fitste, krijg je blessures.'' Hij geeft een voorbeeld uit de Als ventje van elf kwam hij naar ons land. Uit Indië, de buurt van Ban doeng. De jonge Ron vond zijn weg snel in zijn nieuwe woonplaats Den Haag. Pleintjesvoetbal, dat was zijn ding. In de Transvaalbuurt nam hij vrijdag 23 oktober 2020 GO 25 VRAGEN AAN... MOUNTAINBIKEN Anne Terpstra. foto epa ATLETIEK - John Karelse bespreekt met de website Voet- bal247.nl een mogelijke gedwongen bekerexit voor amateurploegen. De Zeeuw is met hoofdklas ser Achilles Veen nog ac tief in de KNVB Beker. Een vol pro gramma van avond in de Keuken Kampi oen Divisie. Ju lius Bliek (foto) uit Burgh- Haamstede trapt de avond met FC Dor drecht om 18.45 uur af bij FC Volendam. Yassine Azza- gari (Goes) en Gylermo Siere- veld (Vlissin- gen) spelen om 21.00 uur met NAC de uit wedstrijd bij Al- mere City FC. J a (O 'Helemaal niks doen, is vragen om blessures' Daniel Wissel Oost-Souburg -Eduard Vroomen (44) Zijn Zeeuws marathonrecord bij de veteranen is zowat legenda risch. Maar ook was Ron Abuys een fanatiek voetballer. Nog al tijd loopt sport als een rode draad door zijn leven. Hardlopen op recreatief niveau, met de tourclub weg op de racefiets en soms de ATB. En er is de mu ziek, rock roll, bruisend van energie, zoals-ie zelf is. Op be zoek bij Ron Abuys, bijna 80 jaar jong. Ben van den Aarssen Kloosterzande Ron Abuys maakt nog altijd zijn rondjes op de racefiets. Maandag wordt hij 80 jaar. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 42