WEER EVEN THUIS ZEELAND 13 Geert van der Wielen (88) groeide in Brouwershaven op tussen de garnalen. Hij vervloekte ze soms, maar had een prachtige jeugd. ,,En ik ben ze blijven eten. Ze zijn veel te lekker om dat niet te doen." Als klein ventje heeft Geert van der Wielen bergen garnalen, of op z'n Brouws gezegd gor- nets, gepeld. Aan de keukentafel in Brouwershaven. Met zicht op de jochies die voetbalden op het gras rond de Grote Kerk. Ver schrikkelijk vond-ie dat. Zó graag wilde hij op dat moment met zijn leeftijdsgenootjes ruilen. Toch blikt hij met plezier op zijn jeugd terug. ,,lk heb het fantastisch gehad." Het was vroeger in huize Van der Wielen echt zoals je dat nu nog we- leens in de film ziet. Zo'n grote berg garnalen op tafel en de hele familie daaromheen, die zat te pellen. Op een met bleek schoongemaakte plank werden de garnalen van kop, staart en schaal ontdaan. De garnalen wer den per zes kilo in grote zinken em mers gehaald bij Jansen op de haven, waar nu de jachthaven ligt. ,,'s Mor gens om zes uur je bed uit en dan pel len tot je naar school ging. Kwam ik terug uit school, dan was er maar een klein beetje van die berg af. Terwijl mijn moeder constant bezig was ge weest." Vanuit hun huisje aan de Noord straat D21, tegenwoordig Noorddijk straat 42, had je door het achterraam eersteklas zicht op het gras rondom de kerk. ,,Dan zag ik de beter gesitu eerde jongens ondertussen daar bij de kerk voetballen. Ik heb weleens staan stampvoeten: dat wil ik óók!" Armoede Geert werd op 9 mei 1932 geboren in de Kapellestraat in Zierikzee. Zijn moeder, Marina Smalheer, was van het Beijersdiekje, de huidige Schouwsedijk. Om zijn kinderen eten te kunnen geven, stroopte haar vader heel wat af. ,,En als hij dan ge vangenisstraf kreeg, naaiden ze pruimtabak in zijn broekspijpen. Wat een armoede, als je die verhalen hoort. Dat je konijnen vangt om je kinderen eten te geven. Dat is nu haast niet meer voor te stellen." Zijn vader Marinus van der Wielen hielp mee bij de aanleg van de RTM- lijn van Zierikzee naar Zijpe: het spoor van de Rotterdamsche Tram weg Maatschappij. Toen Marinus ploegbaas kon worden bij de aanleg van de RTM-lijn van Brouw naar Burgh-Haamstede, verhuisde de fa milie in 1933 naar Brouwershaven. Geert groeide daar op met zijn twee zussen en drie broers. De kinderen sliepen in het piepkleine huis op zol der, waar het daglicht zo tussen de pannen naar binnen scheen en er in de winter stuifsneeuw op je deken lag. Geert had een zorgzame vader en een moeder 'met een verschrikkelijk lief karakter'. ,,Zij zorgde voor ieder een. Aan het eind van de oorlog kre gen we een jonge Duitse soldaat in huis. Zat ze samen met die jongen van 17, die ontzettende heimwee had, aan tafel te huilen." Zou Geert nu op school zitten, dan kreeg hij hoogstwaarschijnlijk het etiket ADHD opgeplakt. Hij was al tijd in de weer. Hoepelen met het ronde wiel dat smid Piet Constandse (,,Met hem had ik een heel goede band mee") voor hem maakte. Straf uitzitten in het kolenhok op school, omdat hij handenvol muizen in de klas had losgelaten. ,,Ik was wel een beetje een deugniet." Een balletje trappen op het grind dat toen op de Markt lag. Als het tenminste geen bietencampagne was, want dan lag dat plein vol met suikerbieten. Later, via de sportvereniging, voetbalden de Brouwse en Zonnemairse jongens op de wei van boer De Vlieger. ,,Dan moesten wel eerst de koeienvlaaien daar weg worden gehaald." Huilen De mensen hadden niets in die tijd. Net na de oorlog hingen de pubers van Brouwershaven rond bij de sluis aan het eind van de haven. ,,Daar zongen we liedjes en best mooi ook. Eén van de mooiste liedjes vond ik Op de sluizen van IJmuiden. Veel jon gens van Brouwershaven waren naar Indonesië gezonden. Ook mijn broers Leen en Jan. Dat lied ('Op de sluizen van IJmuiden, heb ik jou vaarwel gekust') deed veel mensen Dan zag ik de beter gesitueerde jongens bij de kerk voetbal len. Ik heb weleens staan stampvoeten: dat wil ik óók! wat".Geert had een stem als een klok, zoals ook meneer Lijbaart van het Nut opmerkte. Hij liet hem in allerlei producties in hotel-café Jacob Cats optreden. En hij zette Geert op het podium bij een inzamelingsactie voor Novib om het lied Als ik in mijn klamboe lig te dromen te zingen. ,,Heel de zaal zat te huilen." Geert werd meester kleermaker, werkte in Brouwershaven en later in Zierikzee. Een vakman, mét een crea tieve inslag. De trouwjurk van zijn vrouw Corrie, met wie hij in 1961 trouwde, maakte hij zelf. ,,En ik doe het nog altijd. Als mijn broeken te lang zijn, kort ik ze zelf in." Anno 2020 kent bijna heel Schouwen-Dui- veland Geert van der Wielen. Hij fietst dik 4000 kilometer per jaar om overal en nergens op het eiland foto's te maken, die op social media zelfs ver buiten Zeeland heel erg worden gewaardeerd. Ook die hobby pakte hij al jong op. ,,Ik maakte over uren om apparatuur te kunnen ko pen." En nog altijd pelt de Zierikzeeë- naar gornets. Het garnalen pellen is in zijn gezin door de jaren heen uitge groeid tot een kersttraditie. Elk jaar pellen ze samen garnalen voor de garnalencocktail. ,,Ik heb een fantas tische jeugd gehad, ondanks die gor- nets", lacht hij. ,,Er was niets, maar het was één kliek. De saamhorigheid onderling was groot. Ik denk dat dat het zo leuk maakte." vrijdag 23 oktober 2020 GO 'Ik was wel een deugniet' Esme Soesman V* - Geert van der Wielen Geert van der Wielen in to neelkostuum voor een optreden in De Schone Slaapster. foto privé- COLLECTIE Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. ^4 vs- Geert van der Wielen bij zijn ouderlijk huis aan de Noorddijkstraat in Brouwershaven. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41