Arrestaties bij actie tegen teelt marihuana NIEUWS 3 Poetin: Navalny mocht weg van mij Goch De man die in Goch is aangehou den is naar alle waarschijnlijkheid Robert B. (58). Hij is de leider van de zeer omstreden Orde der Trans formanten en was al jaren spoor loos. De tien misbruikgevallen vonden tussen 2006 tot 2008 plaats in Hoeven, de twee verkrachtingen in 2019 in Goch, aldus justitie in Kleve. Diverse mensen die bij het onderzoek zijn betrokken zeggen dat B. inderdaad is opgepakt. Hij was in 2008 uit de openbaarheid verdwenen toen de Orde bij een moordpoging betrokken leek. Woensdag werd bekend dat de Duitse politie een inval had gedaan in een voormalig klooster in het Duitse Goch, vlak over de grens. Daar werd een Nederlander die zich profeet noemt, opgepakt. In dat pand is de Orde der Transfor manten gevestigd; de politie trof er 54 mensen aan. De politie viel binnen omdat er een 25-jarige vrouw tegen haar zin zou worden vastgehouden. Justitie kwam in actie wegens zware vrij heidsberoving. De aangehouden man zou dus Robert B. zijn. De charismatische B., afkomstig uit Amsterdam, was ooit personal coach. Hij ontwik kelde van daaruit zijn eigen metho den om jezelf beter te maken. Rond De Nederlander die gisteren in het Duitse Goch is opgepakt, wordt verdacht van tien ernstige gevallen van seksueel misbruik van kinderen in Hoeven, twee verkrachtingen in Goch (Duitsland), vrijheidsberoving en het toebrengen van lichamelijk letsel. 2000 richtte hij de Orde der Trans formanten op, een christenorde die zich fel afzet tegen de 'schijnwereld' om hen heen. Er sloten zich protes tanten bij aan, maar ook katholie ken, en ongelovigen zelfs. Samen trokken ze een eigen wereldje op. Met eigen regels. In 2003 vestigde de Orde zich in Hoeven (Noord Brabant), in een aantal huizen naast elkaar. Robert B. en zijn Orde zijn zeer omstreden. Tot tweemaal toe werden in het verleden leden van de Orde beschuldigd van moord aanslagen. In 2008 werd zakenman Frits Bebelaar bijna doodgeschoten, maar de verdachte ordeleden wer den later vrijgesproken. Bloemen Begin 2014 werd in Laren Jeroen van Hasselt neergestoken door een man die aanbelde met een bos bloemen, waarin een mes verbor gen zat. Van Hasselt was jaren eer der aan de kant gezet door zijn vrouw, die zich met haar kinderen bij de Orde had aangesloten. Bebe- laar en Van Hasselt zouden beiden zijn aangevallen omdat zij zich vaak negatief uitlieten over de Orde. De ex van Van Hasselt zei in 2014 tegen het AD: „Jarenlang zijn we voor hoeren uitgemaakt, door hem zijn mensen ontslagen, bedreigd, uitge scholden. Ik kan me voorstellen dat iemand dat niet meer pikt. Wij la ten niet straffeloos over ons heen zeiken.'' Toch bevestigde ze niet dat de Orde achter de aanslag op Van Hasselt zat. Robert B. verdween in 2008 toen de zaak van Bebelaar ging spelen. Hij zou niet hebben willen getuigen tegenover de poli tie. B. zou altijd de touwtjes in han den gehouden hebben. Schrijfster en journalist Carine Damen deed onderzoek naar sektes, waaronder de Orde der Transformanten. Ze volgt de Orde tot op de dag van van daag. Dat Robert B. nu eindelijk te gen de lamp lijkt te lopen, verbaast haar niet. ,,Robert B. heeft tal van vrouwen misbruikt binnen de sekte, ze lopen zelfs met een tatoe age van hem op hun rug'', vertelt ze. Volgens haar is B. altijd de baas van de Orde gebleven. Zowel Da- men als anderen die problemen kregen met de Orde, weten dat de sekte niet met zich laat spotten. Justitie in Duitsland ontkent noch bevestigt dat de aangehouden man Robert B. is. Camiel Engelen is eigenaar van het klooster in Goch en wil ook niet bevestigen dat het om B. gaat. Hij ontkent dat er een vrouw werd vastgehouden in het klooster. ,,Die vrouw is medewerk ster hier.'' Engelen beklaagt zich over het politiegeweld bij de actie. Meerdere panden in Nederland, Spanje en België zijn doorzocht en onder meer auto's zijn in be slag genomen. De Nederlandse arrestanten komen uit de Limburgse plaat sen Sittard, Maastricht en Oirs- beek. Zij worden verdacht van betrokkenheid bij overtreding van de Opiumwet, in het bijzon der georganiseerde hennepteelt en witwassen. Ongeveer zeven tig medewerkers van opspo ringsdiensten waren in Limburg aan het werk tijdens de actie. Doorzoekingen zijn onder meer al geweest in de Limburgse plaatsen Beek, Stein, Oirsbeek, Obbicht, Sittard, Geleen en Maastricht. Verder werd gezocht in het Belgisch-Limburgse Lana- ken en in Amsterdam. Op verzoek van de Neder landse autoriteiten waren ook doorzoekingen in tien panden in Barcelona en omgeving. Daar werden in totaal 13.000 hennep- BBij Barcelona werden 13.000 hennepplanten gevonden planten gevonden. Negen perso nen werden door de Spaanse po litie aangehouden. In het Belgi sche Lanaken werd één persoon gearresteerd. De actie, die gisterochtend be gon, duurde de gehele dag. Van daag verwachten politie en justi tie meer informatie te kunnen geven. Illegale drugshandel brengt onschuldige burgers in gevaar door gewelddadige uit wassen, brandgevaarlijke hen nepkwekerijen en bijvoorbeeld het dumpen van hennepafval in natuurgebieden, zo vat justitie samen. ,,Criminelen maken bij de grootschalige hennepteelt mis bruik van legale bedrijven om de enorme winsten wit te wassen en misbruiken voorzieningen en instanties in onze maatschappij om hun illegale praktijken mo gelijk te maken.'' KOBO CLARA HD E-READER 1 JAAR VARAGIDS €89,95 GA NAAR VARAGIDS.NL/ACTIE MOSKOU De Russische presi dent Vladimir Poetin zegt dat hijzelf toestemming heeft gege ven om oppositieleider Aleksej Navalny in Duitsland te laten be handelen. ,,Nadat zijn echtgenote een beroep op me had gedaan, gaf ik aanklagers direct opdracht om te kijken of het mogelijk was om hem naar het buitenland te laten gaan'', zei Poetin volgens Russi sche media. Navalny, een uitgesproken criti cus van Poetin, werd eind augus tus ziek tijdens een Russische binnenlandse vlucht. Hij be landde in een ziekenhuis in Omsk. Later werd hij naar Berlijn vervoerd. Daar stelde men een vergiftiging vast met novitsjok. vrijdag 23 oktober 2020 In klooster Grafenthal in Goch werden woensdag 54 personen aangehouden. FOTO'S ANP EN DPA B. was de absolute heerser in zijn Orde Victor Schildkamp Caspar Naber Robert B. in 2005. foto peter van trijen De politie heeft in totaal veer tien personen aangehouden tijdens een internationale actie tegen de georgani seerde hennepteelt. Vier van hen werden in Nederland aan gehouden. Sebastiaan Quekel Sittard NU SAMEN VOOR SLECHTS VARAgids-abonnees ontvangen iedere maand 50% korting op 25 e-books via bol.com. Let op! Deze actie loopt zolang de voorraad strekt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3