Stroomnet Schouwen zit vol Verkoop softdrugs aan buitenlanders moet overlast voor Vlissingen beperken 8 ZEELAND Komende vijf jaar geen plaats voor nieuwe zonnedaken en windmolens Analyse Frank Balkenende Zierikzee ,,Een domper", zegt Martin Mar tens, manager energietransitie bij Enduris. ,,Het betekent dat we voor veel van de nieuwe grote projecten op Schouwen-Duiveland en Tho- len duurzame elektriciteit niet kunnen transporteren." Volgens Martens gaat het net grotendeels, maar niet voor honderd procent, op slot. ,,We zijn in gesprek met aller lei partijen en overheden over de vraag hoe we toch duurzame ener gie op de twee eilanden kunnen realiseren." Groeipijn In de Regionale Energiestrategie Zeeland is overigens wel rekening gehouden met dit probleem in Noord-Zeeland. Het aantal zonne panelen en windmolens op Schou wen-Duiveland en Tholen is de af gelopen jaren zo fors toegenomen dat het regionale stroomnet bijna vol zit. In beide gebieden wordt in middels meer elektriciteit geprodu ceerd dan er wordt afgenomen. Groeipijn, noemt Enduris het zelf. Die energie moet dus naar elders worden geleid, maar de transport- Een domper. We zijn in gesprek hoe we toch duurzame energie op de twee eilanden kunnen realiseren capaciteit daarvoor is momenteel onvoldoende. Een oplossing is in zicht: een extra aansluiting op het landelijk hoogspanningsnet van landelijk netbeheerder TenneT. Dat is wel een langdurige klus die jaren in beslag neemt. Op zijn vroegst is die aansluiting er in 2025. Onderzoek Enduris heeft daarom laten onder zoeken of congestiemanagement mo gelijk is. Dit houdt in dat andere energieproducenten in de regio tij delijk afschakelen ten gunste van wind- en zonne-energie. Stroom die windparken en zonnedaken le veren, gaat altijd het net op. Die elektriciteit kan (nog) niet worden opgeslagen. Wat wel kan, is conven tionele centrales die op fossiele brandstof draaien, stopzetten bij pieken in de stroomproductie. Bij- voorbeeld als het waait of op zon nige dagen. Dat gebeurt altijd in sa menspraak met eigenaren van energiecentrales. Congestiemanagement blijkt echter niet mogelijk in Noord-Zee land, concludeert Enduris uit het onderzoek. Dat heeft verschillende redenen. Ten eerste zitten er te weinig partijen in Noord-Zeeland die het net kunnen ontlasten. Maar ook het elektriciteitsnet zelf is ei genlijk ongeschikt om dit soort fi- lemanagement toe te passen. Daar naast is er ook een wettelijke beper king. Een tijdelijke oplossing als deze mag niet langer duren dan vier jaar, terwijl de extra aansluiting op het net van TenneT langer op zich laat wachten. Vlissingen Burgemeester Bas van den Tillaar van Vlissingen weerstaat de smeekbedes van veel raadsleden en coffeesho phouder Gerard Aarden niet langer. Hij kondigt in de programmabegro ting voor volgend jaar aan het ingeze- tenencriterium een jaar op proef 'op te schorten'. Vanaf 1 april volgend jaar tot 1 april 2022 mogen ook bui tenlanders van achttien jaar en ouder softdrugs kopen bij de twee coffee shops in Vlissingen. Tot een half jaar geleden was Van den Tillaar mordicus tegen het laten vallen van het ingezetenencriterium. Net na zijn aantreden in het voorjaar van 2016 vreesde hij nog dat buiten landse drugsconsumenten massaal naar Vlissingen zouden komen. Be halve door Franse en Belgische wiet- rokers zou Vlissingen worden over spoeld door drugstoeristen, die el ders in Zeeland vakantie vieren. Ook benadrukte de burgemeester telkens dat Vlissingen niet op eigen houtje het ingezetenencriterium aan de kant kon schuiven. Het beleid om alleen Nederlanders de gelegenheid te geven softdrugs te kopen, geldt ook in beide andere Zeeuwse coffees hopsteden: Goes en Terneuzen. Poli tie en openbaar ministerie wezen in breuk op dat beleid bovendien sterk af. Stop overlast straathandel Een toenemend aantal raadsleden verwacht dat de overlast van straat handel daalt als buitenlanders die een joint willen roken legaal wiet kunnen kopen. Tijdens een door vijf oppositiepartijen op poten gezette bijeenkomst lieten tientallen bewo ners - en coffeeshophouder Gerard Aarden - horen dat het opheffen van het ingezetenencriterium overlast in het stadshart zal beperken. Van den Tillaar liet zich er nooit over uit of hij als binnenstadbewoner het vrijgeven van de verkoop van softdrugs aan buitenlanders ook als oplossing ziet. Maar hij kaartte de Vlissingse positie wel aan in het overleg met beide an dere 'coffeeshop-gemeenten', beves tigt zijn Terneuzense collega Jan Lo- nink. ,,De druk van buitenlandse toeris ten, seizoenswerkers en arbeidsmi granten die af en toe softdrugs willen kopen is groot. Dat die aanloop over last geeft, is duidelijk. Tel daar de druk van de gemeenteraad bij op, dan is er begrip voor de Vlissingse positie." De situatie in Terneuzen is niet vergelijkbaar, stelt Lonink. De aan loop van Belgen en Fransen is na sluiting van verkooppunt Check- point gestopt, ook al omdat zuider buren makkelijker in eigen land soft drugs kunnen kopen. De Terneu- zense raad is ook uiterst terughou dend en taalt niet naar versoepeling van verkoopvoorwaarden. Proef afbreken Van den Tillaar houdt wel stevig vast aan het beleid de twee gedoogde cof feeshops in de binnenstad te houden. Hij ziet Purple graag verkassen, om dat klanten van die shop in de Aagje Dekenstraat ook problemen met ver keersveiligheid en parkeer- en ge- luidoverlast veroorzaken. Maar ver huizing van coffeeshops naar de rand van de stad levert alleen meer drugs toeristen en uitbreiding van overlast op, verwacht de burgemeester. Of het opheffen van het verbod soft drugs te verkopen aan buitenlanders de straathandel terugdringt, valt te bezien. In Amsterdam, walhalla voor softdrugsgebruikers uit de hele we reld, gaan juist nu stemmen op het ingezetenencriterium in te voeren om toeristische uitwassen te beteu gelen. De Vlissingse burgemeester neemt vijf maanden de tijd om de proef goed voor te bereiden. Hij hoopt dat de verwachting van binnenstadbe woners én raadsleden over afne mende overlast bewaarheid wordt. Mocht al tijdens het proefjaar blijken dat er eerder méér dan minder over- lastproblemen zijn, dan houdt hij zich het recht voor het experiment af te breken. Toegang vanaf 18 jaar vrijdag 23 oktober 2020 Het stroomnet in Noord-Zeeland gaat vijf jaar vrijwel op slot voor energie van nieuwe zonnedaken en windmolens. Het net zit bijna vol. Netbeheerder Enduris kan daarom tot 2025 niet garande ren dat stroom van onder meer grotere zonnedaken daadwerke lijk het net op kan. - Martin Martens, Enduris René Hoonhorst Een nipte meer derheid van de ge meenteraad in Goes wil of durft het nog steeds niet aan. Veel Vlis- singse raadsleden vragen daarente gen al jaren om af schaffing van het ingezetenencrite- rium. Geef ieder een van achttien jaar en ouder de gelegenheid soft drugs te kopen bij de gedoogde cof feeshops. Burgemeester Van den Tillaar ziet coffeeshop Purple in Vlissingen graag verkassen. foto dirk jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36