Kransen leggen zonder publiek Uw persoonlijke keuken <r 'Mag het licht uit?' klinkt in donker Veere 7 keiler HERDENKING BEVRIJDING GEEN LAST POST Geen Last Post, geen bezoek uit Engeland, Schotland of Canada, geen saluut van schoolkinderen, geen mars. Wel kransen bij de monumenten. De herdenkingen van de oorlogsdoden verlopen dit jaar in stilte. Ontzettend vreemd", vindt Kees Sanderse uit Westka pelle. „Herdenken doet mij op de een of andere manier goed." De familie van Sanderse is een van de hard getroffen gezin nen in de Tweede Wereldoorlog. Achter de vuurtoren 't Hoge Licht liggen negen familieleden van Kees Sanderse (72) begraven, on der wie Jacob Brasser, oom Jaap voor hem. Hij heeft het graf van zijn oom altijd verzorgd, maar hij geeft dat nu in handen van Stich ting Oorlogsgraven. ,,Oom Jaap werkte bij de Schelde, maar werd opgeroepen om in Duitsland te werken. Dat wilde hij niet en hij dook onder. Zo kwam hij in contact met de verzetsgroep van Beest. Ze verza melden gegevens over de sterkte van de Duitse troepen en locaties van bunkers en geschut voor de Nederlandse regering in Engeland. Ze zijn verraden door een infil trant. Oom Jaap werd gevangen genomen." Brasser zat vast in verschillende gevangenissen voor hij op 20 juli 1943 werd gefusilleerd met negen tien anderen. ,,Normaal ben ik met mijn twee zussen en mijn broer bij de her denking. Dan lopen de kinderen van de school De Lichtstraal hand in hand met oud-commando's om bloemen te leggen. Nu doen we dat zelf maar. Met vieren, dat mag nog." Filmpje „Herdenken is té belangrijk om zomaar voorbij te laten gaan", zegt Ivo van Beekhuizen van Het Pol derhuis in Westkapelle. Met vier mensen worden zondag 1 novem ber kransen gelegd. ,,Om de men sen en de bezoekers die normaal uit Engeland komen er toch bij te laten zijn, maakt een van ons een filmpje. Dat willen we om 16.00 uur op onze sociale media hebben staan." Bij SSK Keukenstudio Emile Calon Veere Mag het licht uit? klinkt zaterdag om precies 20.00 uur vanaf het ca rillon op het stadhuis aan de Markt in Veere. Daarmee geeft beiaardier David van de Vlies het signaal dat Veere ook meedoet aan de landelijke actie waarbij beiaar diers in het land tegelijkertijd de Nacht van de Nacht inluiden. Na het gezamenlijke nummer speelt hij nog een half uur ver zoeknummers. Vorige week kon den inwoners die doorgeven. Van deze verzoeknummers is een af- speellijst gemaakt. Elk jaar in oktober wordt de Nacht van de Nacht gehouden. Honderden bedrijven, gemeen ten, kerken en torens doven dan de verlichting om aandacht te vragen voor energiebesparing. De ge meente Veere doet deze avond en nacht ook het licht uit bij molens, kerken, het stadhuis in Veere en het gemeentehuis in Domburg. Dit om aandacht te vragen voor bewust verlichten en het tegen gaan van lichtvervuiling. Om de kwaliteit donkerte te behouden, heeft de gemeente het beleid 'Donker voor de kuststrook en na tuurgebieden'. In Middelburg zijn in tegenstelling tot andere jaren, geen speciale activiteiten tijdens de Nacht van de Nacht. vrijdag 23 oktober 2020 WA Té belangrijk om voorbij te laten gaan Claudia Sondervan en Melita Lanting Westkapelle Kees Sanderse verzorgde jaren het graf van zijn oom Jaap, Jacob Brasser foto dirk jan gjeltema BORSELE De herden kingen op Walcheren en de Bevelanden zien er dit jaar allemaal anders uit. Bij het monument op de Sloedam is er dit jaar geen publieke herden king. In Borsele zijn na genoeg alle herdenkin gen van de bevrijding geschrapt. Alleen in Hoedekenskerke wordt zondag 25 oktober kort herdacht met een aan gepast programma. De herdenking is niet buiten bij de kerk, maar binnen om 11.00 uur. Hierbij mo gen maximaal 30 perso nen aanwezig zijn, op geven via gev@hotmail.com. De jaarlijkse herdenking in Baarland is helemaal geschrapt. Het gemeen tebestuur en organise rend comité leggen wel, zonder publiek, twee kransen. Ook de Mal- lardtocht vanuit het Be vrijdingsmuseum in Nieuwdorp gaat niet door. De traditionele herden kingen in Vlissingen ver lopen dit jaar stilletjes. Het stadsbestuur roept inwoners, veteranenor- ganisaties en andere betrokkenen op om op deze dag thuis te her denken. Collegeleden van Vlissingen leggen zaterdag 31 oktober kransen bij de gedenk plaats Uncle Beach aan de Oranjedijk, maar zon- der toeschouwers. Ook leggen ze op uitnodiging van de Stichting Oor logsjaren in Vlissingen een krans bij het Koop- vaardijmonument voor de zeevarenden die om kwamen in de Tweede Wereldoorlog. Oud voorzitter Peter Brounts van de Werkgroep Koopvaardijherdenking legt ook kransen, mede namens de Stichting Welzijn Zeevarenden Rotterdam. V Unieke eigen service V Uitstekende garantie V Eigen montageafdeling V Fotorealistisch ontwerp V Alles in één hand! V Uitsluitend topkwaliteit V Nederlands fabricaat V Persoonlijk advies V Korte lijnen KEUKENSTUPIO SSK-KEUKENSTUDIO.NL SSK Keukenstudio Kloosterweg 6 4421 PV Kapelle Industrieterrein 'De Smokkelhoek' 0113 - 33 0 0 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35