Bomen en heggen als visitekaartje van de Zak 1 4 Met de kinderen naar buiten kan prima in coronatijd VIJF VRAGEN AAN JAN-KEES DE MEESTER Emily (9) en Raisa (8) lopen over het stenen muurtje naast de Plus supermarkt in Vrouwenpolder. Waar ze overheen lopen, luidt de vraag op het opdrachtformulier van de speurtocht. De meisjes struinen op en over de reconstructie van de bedevaartskapel. En vinden uitein delijk een bordje. Vervolgens ren nen ze door naar de kerk, waar een volgende opdracht op ze wacht. Met koningsdag is Sharon Ekeris op het idee van de speurtochten ge komen. Zonder vrijmarkten, op tochten met versierde fietsen en muzikale optredens, was er bar weinig te doen. ,,Dat vond ik zo zie lig voor de kinderen dat ik in Kam perland een speurtocht heb uitge zet. Dat liep hartstikke goed. De kinderen bleven komen." Met dat succes in het achterhoofd is de Kamperlandse 'Zeeuwe Speurtoch ten' gestart. Maar een slechter begin was niet denkbaar. ,,Bij de Kamer van Koop handel zeiden ze: jij durft. Toen was de horeca nog open. Nu die dicht is, moet ik creatief zijn. Mijn speur tochten eindigen altijd bij een ho- recapunt, een snackbar, snoepwin kel, eettentje. Daar krijgen kinde ren na afloop wat lekkers, een snoepzak, plus een medaille als aandenken. Nu de horeca dicht is, maakt dat het er niet makkelijker op." Reden dat het vooralsnog niet storm loopt op de website van Eke- ris. Daar staan inmiddels vier speurtochten die je voor een paar euro kunt downloaden. Zoals in Kamperland, Burgh-Haamstede en twee in Vrouwenpolder. ,,Reken op zo'n 45 minuten tot 1,5 uur per speurtocht", zegt Ekeris. „Ideaal als je even tussendoor iets anders wilt doen. Je bent lekker buiten en je ontdekt toch weer nieuwe dingen over een dorp." Kind ziet andere dingen Wekelijks wil Ekeris een nieuwe speurtocht op haar site publiceren. ,,Het plan is om ze in heel Zeeland uit te zetten. Voor mij de manier om de provincie beter te leren ken nen." Anderhalf jaar geleden ver- In ieder dorp probeer ik samen te werken met lokale ondernemers huisde ze met haar kinderen vanuit Amsterdam naar Zeeland. Haar pleegzoon Timothy (7) helpt bij het maken van de tochten. ,,Een kind ziet toch weer andere dingen." Inmiddels hebben Emily en Raisa bijna alle vragen ingevuld. Tijd om bij de viskar een presentje op te halen. ,,In ieder dorp probeer ik samen te werken met lokale on dernemers. Op die manier help je elkaar." Moeder Annet Minderhout (40) vindt het een fantastisch ini tiatief. ,,Dit is de tweede speurtocht die we doen. De meiden vinden het geweldig." De zusjes hebben een eigen You- Tube-kanaal 'De Zeeuwse Zusjes' en maken filmpjes van allerlei acti viteiten in de provincie. Van Pop- pendamme tot de speurtochten van Ekeris. ,,Dit is de beste promotie die je kunt hebben. Kinderen die film pjes maken voor andere kinderen." ,,Dat is een kwestie van hoe het in gericht gaat worden. Bij 's-Heer Abtskerke staan heggen van drie a vier meter hoog. Zo zie je het be drijventerrein, dat een grote licht show aan het worden is, niet lig gen. Bomen doen nog meer werk." ;s vrijdag 23 oktober 2020 Speuren door Zeeuwse dorpen Het is één van de weinige dingen die in coronatijd nog wel kan: naar buiten, de natuur in. Wie dagelijks met kinderen thuis zit, zoekt vermaak. Helemaal in de vakantie. Zodoende is Sharon van Ekeris (40) uit Kamperland op het idee gekomen om in de provincie speurtochten uit te zetten. ,,Lekker ouderwets, maar kinderen vinden het fan tastisch." Timo van de Kasteele Vrouwenpolder -Sharon Ekeris, Zeeuwse Speurtochten Benieuwd naar de speurtoch ten? Je kunt ze vinden op zeeuwsespeurtochten.nl. Kantoorpanden en een reclame zuil eisen de aandacht op als je ter hoogte van Goes over de A58 rijdt. De Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) wil dat anders zien. Door het landschap aan de andere kant van de weg aan te kleden met bomen, heggen en drinkput ten. Bestuurslid Jan-Kees de Meester legt uit waarom. Vorig jaar pleitte BZZB nog voor meer bomen in de Zak. Nu gaat het ook over heggen en drinkputten. Waarom is dat? ,,Wij zijn ervan overtuigd dat de Zak van Zuid-Beveland een prachtig gebied is. Het wordt met een bord aangegeven langs de snelweg maar je ziet uiteindelijk weinig van die typische elementen terug. Pas bij Baarsdorp zie je een authentiek stukje. We zouden daar iets meer van terug willen brengen in die strook ten zuiden van snelweg A58." 2 Als een soort visitekaartje? ,,Ja. Mensen die over de A58 rijden zien dan een stukje van het nationale landschap. Dat is het tenslotte wel, maar op dit moment is daar nog heel weinig van te zien. Het mes snijdt zelfs aan twee kan ten, want de mensen die vanuit de Zak richting Goes kijken hebben minder last van horizonvervuiling." 3 Maar de aanleg en aanplant van bomen, heggen en drink putten halen het zicht toch niet zomaar weg? 4 Waar zouden die typische elementen moeten komen? ,,We hebben deels te maken met een gebied dat niet zo inge richt kan worden. Rondom Sinouts- kerke kunnen niet allemaal hagen worden geplaatst want dan doe je afbreuk aan het rustgebied voor ganzen. Wat kan, is net voor de af slag Goes-Zuid wat doen met bo menrijen en hagen. Het hoeft ook niet het hele gebied te bestrijken tussen de snelweg en 's-Heer Abtskerke. Het kan ook een strook zijn van 500 of 1000 meter. Met meidoornhagen of een bosje mei doorns." 5 Hoe gaan jullie nu verder te werk? ,,Als het aan de BZZB lag, hadden wij hier inmiddels uitge breid over gesproken met alle be langhebbenden. Wegens corona hebben wij de organisatie van zo'n bijeenkomst dit jaar al twee keer Jan-Kees de Meester voor het Roompotkantoor en de fast- foodzuil. FOTO CYNTHIA CATS moeten afblazen. We beseffen dat de wereld ondertussen gewoon doordraait. Zo bouwt Tennet bij voorbeeld ongestoord verder aan de 380kV-leiding die onder Goes parallel aan de A58 gaat lopen. Kortom: wij zien de noodzaak van een bijeenkomst in en zodra het kan, plannen wij die opnieuw in." Emily (9) overlegt met Timothy (7) over een opdracht bij het capitulatiemonument in Vrouwenpolder. Links Raisa (8 jaar) FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32